www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pene


Guest Sheriff
 Share

Recommended Posts

Guest Sheriff

Am si eu nevoie de un pic de ajutor...stie cineva pe unde s-ar putea gasi prin Bucuresti pene mai groase decat extra heavy? Ma refer la pene Dunlop Delrin sau Tortex de 1,4 - 1,5 mm La Muzica n-are nimeni asa ceva...

Multzumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Dunlop stiu ca aveau la Guitarissimo (pe Eminescu), insa nu stiu ce tipuri si dimensiuni. Erau vreo 40.000/buc.

 

In alta ordine de idei, conteaza am observat si materialul din care sunt facute, nu numai grosimea. De ex. eu mainteleg f bine cu penele Stagg rubby (sunt mai mici si nu asa de alungite), care la o grosime de 1.14 nu au nici pe departe rigiditatea unei pene Fender de 1.00 (iar materialul este asemanator).

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Multzumesc frumos...o sa incerc. Tot nu m-am dumirit prea bine unde-i guitarissimo, dar o sa incerc sa-l gasesc.

@ Linx - conteaza si materialul, stiu, de-asta am cerut Delrin sau Tortex. Acum cant pe Dunlop Tortex de 1.14 cu varf ascutit - (varful ascutit le face mai rigide si da si un sunet interesant, mai pregnant pentru metal, dar sunt mai "zgomotoase" la solouri, mai ales la arpegii) si vreau sa trec pe 1.4 sau 1.5 alungite, dar cu varful rotunjit un pic totusi, care sa pastreze macar rigiditatea celor de 1.14 cu varf V .

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Hmm...vazusem intr-o vreme la Muzica, cum urci in stanga la reprezentanta Hora, dar nuj daca mai au...

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

1, 1.14, 1.4, 1.5 mm - nu sunt cam groase penele astea? Care e ideea?

Eu folosesc 0.6 pentru acustica si 0.46 pentru electrica.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

In secunda in care iti poi corzi pana la 0.50 sau .60 incepi sa simti si alta nevoie de pene.. sau pru si simplu unii le prefera foarte rigide, dar nu ascutite. sau poate le vor pt bass..

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Acu', adevaru e ca fiecare cu ce i se potriveste; dar cheia pentru a ajunge cat mai departe, mi se pare mie, este de a incerca tot felul de variante, si in final sa o alegi pe aia care se potriveste cel mai bine tie si stilului tau de a canta.

Nu-mi plac penele subtiri pt ca te fura la sunet (la "atac", important pentru solouri) si, la fel de important, te fura la viteza, la sincronizarea intre maini.

Explica Malmsteen intr-un interviu ptin Guitar World, parca, ceva de genu: Pana subtire e mai flexibila si se indoaie atunci cand atingi coarda. Asta rezulta intr-un mic delay intre momentul in care atingi coarda si momentul in care ea incepe sa vibreze, chestie care, la viteza mari te poate incurca la sincronizarea intre maini.

Si eu am inceput cu pene subtirele, 0.7 mi se pare, dar am trecut repede la 1.14 cand am inceput sa zdrangan chestii mai in viteza.

Cam asta e :) Succes!

 

PS: faza cu incercatul nu e valabila doar la pene, ci la tot ce tine de "tehnica/mecanica" la capitolul chitara. (si nu numai :))

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc pene Planet Waves de 0.61 mm pe electrica si altele un pic mai moi pe acustica. Ideea e ca nu pana face sa sune riff-ul mai dur ci MANA :). Pot sa va demonstrez ca un riff poate suna la fel de suparat si cu o pana tzeapana, si cu un carton de la un pachet de tzigari. Cine vrea o demonstratie, ma anunta :)

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc o pana Planet Waves de 0.61 pe acustica, una Planet Waves verde (nu stiu ce "calibru" e) si una Fender Heavy

de cele Planet Waves nu am nimic rau de zis; cea Fender are o aderenta buna dar se cam duce naibii daca faci scrape-uri mai dure..

 

ah...si mai folosesc o pana Stagg de 1.2 mm pt. bass...e de kko..se zgarie rau...dar e cea mai groasa pana (merge destul de bine pe bass)...ma rog...pe aceasta nu o folosesc mai deloc..dar o mai gasesc ocazional pe birou...

ps: e prima mea pana si de aia nu am aruncat...am cumporat-o de la zapada pe vreamea cand eram micutz si nu stiam ce inseamna o pana decenta

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

io folosesc pt electica pene de 3.0 si de 2.0 ...dar cel mai mult imi plac cele de 1.5 parca de la planet waves aderenta crescuta fata de cele de 2.0 din plastic..

btw manolovici mi-a sugerat sa folosesc pt electrica cele mai groase pene posibile, mi-a zis chiar sa tai dintr-un vinil daca nu gasesc...

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io unu folosesc stagg ruby de 1,0 mm sau un fender heavy tot de 1,0 mm si ma impac f bine cu ele... si.... riffurile de la metallica suna perfect :)

Link to comment
Share on other sites

felix, daca tu poti sa faci un 'piched-harmonic' ("fluieraturi" mai pe romaneste) cu o pana de carton pe corzi de .010 si in conditiile unui atac bun, respectele mele. Io nu reusesc asta decat cu o pana mai groasa (macar de 0.7). Daca e si ceva mai ascutita cu atat mai bine (doar sa nu fie lunguiatza ca forma).

Link to comment
Share on other sites

felix, daca tu poti sa faci un 'piched-harmonic' ("fluieraturi" mai pe romaneste) cu o pana de carton pe corzi de .010 si in conditiile unui atac bun, respectele mele. Io nu reusesc asta decat cu o pana mai groasa (macar de 0.7). Daca e si ceva mai ascutita cu atat mai bine (doar sa nu fie lunguiatza ca forma).

11274[/snapback]

 

Sorry dar nu am corzi de o.10 am de 0.09. O sa fac un mic filmuletz eventual chiar in seara asta.

Link to comment
Share on other sites

Greseala de tipar :) Desi parca ar avea sens si "piched-harmonics" In fine, armonicele ciupite, care este...

 

Tu te referi la degetul mare de la mana dreapta si "locul unde trebuie sa fie armonica" ca fiind locul in care ciupesti corzile cu pana? Nu am prea inteles exact cum vine ce zici tu acolo, dar cred ca ar fi normal sa ciupesti mai intai si pe urma, la interval f scurt franezi din vibratia corzii cu degetul mare; poti sa tii sau nu palm-muted in timpul asta.

Io unu "rad" coarda cu pana nu prea mult intrata in corzi dar astfel incat sa am un atac puternic, prinsa mai de jos, astfel incat degetul mare - prima falanga spre mijlocul degetului - atinge aproape instantaneu coarda dupa ce o ciupesc cu muchia penei, moment in care apare armonica; miscare sus-jos, desi sunt convins cu multi pot da armonice si din panatie alternativa. Conteaza f mult unde ciupesti coarda - in general dc vrei o armonica la o octava ar veni undeva intre humbuckere la chitarele HH si in dreptul dozei din mijloc la cele SSS / HSS / HSH - astea cred ca se numesc puncte armonice. Daca ciupesti coarda in dreptul tastei 24 sunetul va fi mai cald, iar daca mergi mai mult inspre punte si dai cum trebuie ajungi chiar la o armonica de 2 octave peste nota ciupita.

 

Conteaza mult tehnica, dar si gain-ul si... pana (sau cel putin asa simt eu). Pe corzile wounded e mai usor de aplicat tehnica.

Link to comment
Share on other sites

daca vreau o armonica la o octava ciupesc in dreptul fretului 12, acolo se imparte coarda in 2, de 2 octave la fretul 24 (sau teoretic unde ar fi, daca nu avem 24 taste) sau la fretul 7, parca, intrucat in aceste 2 puncte coarda se imparte in 4, etc...

iar ca sa intelegeti chestia...o sa fac o poza...sper sa imi iasa

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.