www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez guitars


Bogadan
 Share

Recommended Posts

Rg350 din cate am vazut si stiu ... nu e deloc o chitara ieftina.. e in jur de 700-800$.

Nu pot sa ma pronunt daca isi face banii, dar cu siguranta nu cred ca este un best buy.

In orice caz e o chitara f buna pt shrederi si "Vai"-isti.

 

Un Ibanez cu adevarat bun .. e undeva in jur de 500 $ in state de exemplu un S470 sau seria SZ..

Dar te poti uita si mai jos.. cu incredere.

De preferat e sa nu-ti eie ibanez de 150$.. aia poate sa fie o chitara proasta... care nu-ti va permite sa progresezi

Edited by Blondu
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

350-u si 370 sunt cam aceeasi mancare de peste. Diferenta vine doar de la pickguard (de unde faptul ca dozele sunt prinse de el si nu de corp, la fel cum e si la strat). Din cate imi aduc aminte, asta e valabil si pe la alte modele x70 si x50 (desi nu la toate). Dupa parerea mea, sunt niste modele entry-level pentru ibanez, adica cam cele mai ieftine cu un raport pret-calitate ok... la alea mai ieftine se cam simte brandu la buzunar.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Nu stiu cine is eu sa zic, dar am un Ibanez SA120 (un entry-level clar mi se pare) si chiar suna decent, nu prea am ce sa ma plang nici la hardware. Gatul imi e comod si nu prea ma dezavantajeaza tare faptul ca am degete mici :) . Mahogany body, chiar simt rezonanta calumea in el cand cant, chiar si la rece.

In schimb de RG-urile ieftine nu stiu ce sa zic... nu am incercat niciunul.

 

Offtopic: Is curios de ce toata lumea cand se pomeneste de Ibanez imediat se gandeste (in ordinea probabilitatii) la:

1. seria RG

2. JEM

3. JS

Unde raman seriile AX, S, SA, SZ, Artcore care si ele sunt instrumente bune? (si personal agreez mult mai mult forma unui AX sau S decat a RG-urilor)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cine is eu sa zic, dar am un Ibanez SA120 (un entry-level clar mi se pare) si chiar suna decent, nu prea am ce sa ma plang nici la hardware. Gatul imi e comod si nu prea ma dezavantajeaza tare faptul ca am degete mici :) . Mahogany body, chiar simt rezonanta calumea in el cand cant, chiar si la rece.

In schimb de RG-urile ieftine nu stiu ce sa zic... nu am incercat niciunul.

 

Offtopic: Is curios de ce toata lumea cand se pomeneste de Ibanez imediat se gandeste (in ordinea probabilitatii) la:

1. seria RG

2. JEM

3. JS

Unde raman seriile AX, S, SA, SZ, Artcore care si ele sunt instrumente bune? (si personal agreez mult mai mult forma unui AX sau S decat a RG-urilor)

 

RG-urile sunt chitari foarte ok. Sunt posesor al unui RG320 de aproape 2 ani si sunt foarte multumit. In afara de faptul ca arata bine, chiar daca flame top-ul este doar decorativ (este, totusi, facut din lemn nu din eu mai stiu ce autocolant). Are sustain foarte bun, sunet bright, gatul este foarte comod si bine lucrat (3 bucati, maple) si este suficient de drept ca sa iti asigura o actiune confortabila. Nu este cea mai joasa actiune pe care am vazut-o, dar este suficient de comoda. O singura critica mai serioasa: dozele sunt mai slabe calitativ. Au output mare, dar nu au claritate. Eu le-am schimbat cu SD (Custom cu Jazz) si acum suna de n-are aer.

 

In alta ordine de idei, am si un SZ de care sunt extrem de incantat. Este finisata excelent, are corp gros, mahon cu maple top (in toata regula), binding superb, inlay sub forma de 'heart beat', ce mai, foarte frumoasa. Dozele sunt SD coreene facute pentru Ibanez. Suna frumos, dar sunt un pic prea 'groase' in sensul ca nu au suficienta 'stralucire', insa nu sufera de lipsa de claritate. Le voi schimba cu SD (Distorsion cu '59 zebra, de efect) si sunt sigur ca va suna si mai bine. Are sustain gramada si un sunet grav. O bestie de chitara.

 

In concluzie, lasati-i pe cei care cred ca Ibanez face chitari proaste in gama entry sa creada ce vor. Intrebati-i pe cei care au si o sa vedeti ca lucrurile stau cu totul altfel. Am zis!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.