www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrare Cu Microfon


Recommended Posts

Buna ziua!

 

Am un microfon,ce mi l-a lasat o prietena ca am cantat impreuna. Si am incercat sa pun microfonul langa difuzorul de la amp si sa leg microfonul la interfata audio si de la interfata la pc. Well,am cantat umpic,pe adobe audition imi scrie cand cant,adica equalizator-ul imi arata ca merge. Dar destul de incer,asa ca am dat volumul mai tare,si cand vreau sa ascult inregistrarea nu aud nimic :)) stie cineva cum pot sa fac sa mearga? Sau intradevar imi trebuie un mixer si microfon special pt amp? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

adica equalizator-ul imi arata ca merge

Wat?! Vrei să spui VU-metru (mai probabil PPM)? Și cât indică?

 

destul de incer,asa ca am dat volumul mai tare

Din nou, în cifre.

 

cand vreau sa ascult inregistrarea nu aud nimic

1. E corect configurat Audition? Alte fișiere poți asculta? Ce indică PPM-ul când redai?

2. Ești sigur că ai înregistrat ceva? Adică ai apăsat pe record? Cum arată waveform-ul înregistrat?

 

imi trebuie un mixer si microfon special pt amp?

Ce să faci cu un mixer? Ce ai de mixat? Și ce face un microfon "special pt. amp"? Apropos, ce microfon ai încercat? Și ce interfață?

 

PS: why so bold?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

 

Am un microfon,ce mi l-a lasat o prietena ca am cantat impreuna. Si am incercat sa pun microfonul langa difuzorul de la amp si sa leg microfonul la interfata audio si de la interfata la pc. Well,am cantat umpic,pe adobe audition imi scrie cand cant,adica equalizator-ul imi arata ca merge. Dar destul de incer,asa ca am dat volumul mai tare,si cand vreau sa ascult inregistrarea nu aud nimic :)) stie cineva cum pot sa fac sa mearga? Sau intradevar imi trebuie un mixer si microfon special pt amp? Multumesc!

 

Coane, cateva idei, ia-le ca o critica constructiva.

 

1. Nu stii ce vrei sa spui;

2. Nu stii cum sa spui;

In conditiile 1+2 e greu sa capeti raspunsuri.

Referitor la situatia ta, si posibilele cauze si rezolvari (guesswork, din cauzele 1+2):

3. Ca regula generala, nu te apuca sa folosesti echipamentul altuia fara sa stii cum se foloseste. Primul exemplu care-mi vine-n cap e ca nu umbli la floyd-ul de pe chitara altuia daca nu stii cum se regleaza, al doilea e exact cazul tau, nu folosesti microfonul altuia fara sa stii cum se foloseste

4. Un microfon "special" de chitara e facut sa-ti inregistreze de foarte aproape zgomotul produse de difuzorul cabinetului in conditii de scena. Cu alte cuvinte, TARE. Un microfon de voce e facut sa inregistreze vocea umana, cu alte cuvinte, e proiectat pentru presiune sonora mai scazuta. Fara sa am experienta directa, stiu ca anumite microfoane de voce se pot strica fizic daca le pui in fata ampului si dai tare. Sincer, ma indoiesc ca e cazul tau, din cate stiu e vorba de condensere cu diafragma mare, si scumpe, daca gresesc rog pe cineva sa ma corecteze.

(sunt si alte deosebiri care nu conteaza pentru ideea pe care am sustinut-o).

5. O interfata civilizata ar trebui sa aibe niste indicatori. Majoritatea erau color coded - verde pentru semnal civilizat, portocaliu pentru semnal cam puternic si rosu pentru prea puternic - clipping. Similar, orice DAW pe care l-am vazut are aceiasi indicatori, fie independent, fie pe-un VUmetru. Ceea ce ne duce la punctul urmator

6. Ceea ce trebuie tu sa vezi cand canti cu ampul microfonizat este: indicator verde, sarind eventual ocazional in portocaliu pe interfata (daca are); similar pe trackul corespunzator din DAW. Plecam de la ideea ca e totul bine configurat, bineinteles. Daca vezi asta, dupa ce-ai inregistrat ar trebui sa-ti arate grafic cam cum arata inregistrarea - waveform-ul. Majoritatea softurilor pe care le-am vazut genereaza waveform-ul pe masura ce canti, deci ai un al treilea indicator ca totul merge bine.

 

Parerea mea e c-ar fi bine sa reformulezi intrebarea, eventual mentionand si echipamentele folosite.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu e vorba de condensere cu diafragma mare, si scumpe, daca gresesc rog pe cineva sa ma corecteze.

Așa e, cele tip condenser și mai ales ribbon sunt mai fragile. Dar pot fi (și sunt) și ele folosite pentru a înregistra cab-uri de chitară, cu precauțiile necesare.

Also nu prea sunt modele de microfoane special proiectate pentru acest scop. Cele mai des folosite (SM57 fiind cel mai celebru exemplu) sunt de fapt microfoane "de voce", care se întâmplă să fie utile și în captarea chitarei.

Link to comment
Share on other sites

nu era mai simplu sa-i explicati ca trebuie sa verifice daca are bine facute setarile de I/O?

Plecam de la ideea ca e totul bine configurat, bineinteles.- citat din colegul leopold

 

Colegului leopold i s-a parut destul de improbabil c-au fost fuserite setarile I/O in conditiile in care:

 

am cantat umpic,pe adobe audition imi scrie cand cant,adica equalizator-ul imi arata ca merge. Dar destul de incer,asa ca am dat volumul mai tare,si cand vreau sa ascult inregistrarea nu aud nimic

 

De aici colegul leopold a concluzionat ca prima problema care trebuie solutionata e de comunicare, si abia dupa aceea problema tehnica. Dar na!

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

 

Am un microfon,ce mi l-a lasat o prietena ca am cantat impreuna. Si am incercat sa pun microfonul langa difuzorul de la amp si sa leg microfonul la interfata audio si de la interfata la pc. Well,am cantat umpic,pe adobe audition imi scrie cand cant,adica equalizator-ul imi arata ca merge. Dar destul de incer,asa ca am dat volumul mai tare,si cand vreau sa ascult inregistrarea nu aud nimic :)) stie cineva cum pot sa fac sa mearga? Sau intradevar imi trebuie un mixer si microfon special pt amp? Multumesc!

In software-ul tau ar trebui sa fie doua setari pt selectarea interfetelor audio : una pt record si alta pt play. Probabil ca pt Play nu ai selectat placa de sunet care trebuie.

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.