www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ecranare Grafit


Blacklight
 Share

Recommended Posts

În primul rând ar fi trebuit să te întrebi care este sursa zgomotului. Eu unul am găsit puţine humbuckere care să aibă probleme reale cu zgomotul, indiferent dacă avea chitara ecranare sau nu. Probleme aveam doar când cântam lângă monitorul CRT.

În al doilea rând, e normal să simţi o diferenţă de ton, în special dacă ecranarea nu e făcută cum trebuie. Dacă "ecranare" a însemnat dat cu spray în cavitate, tu nu ai făcut ceea ce ar fi trebuit să faci. Principiul este ăsta de-aici. Ideea la o ecranare bine făcută este ca toate componentele să fie legate într-un fel sau altul de învelişul conductor, iar învelişul să fie închis, format din cavitate şi capacul de plastic de de-asupra cavităţii, ce trebuie şi el ecranat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu ce zici,ecranarea am facut-o corect,pana la urma,cusca lu nenea faraday trebuie sa fie ca o cusca,inchisa

Mi se pare interesant ca mi s-a dus o gramada de sustain,in mod normal trebuia sa simt un plus de sustain,cum zgomotul e dus

 

Nu neapărat. Doar că ai putea folosi mai mult gain fără să te deranjeze zgomotul, însă, sustain-ul nu cred că ar avea de ce să sufere prea mult. De-asta am zis că ar fi trebuit să studiezi mai bine problema. Lipsa de sustain poate fi şi din altă parte. Cabluri, circuit, setup. Din propria-mi experienţă nu pot spune. Ultima ecranare am făcut-o acum câteva săptămâni, însă a fost însoţită şi de o schimbare de bridge, nut, setup, corzi. Mie mi s-a părut că suna mai "bright" chitara după toate operaţiunile astea, iar despre sustain, e suficient, ca la mai toate chitarele pe care am cântat şi aşa era şi înainte.

Link to comment
Share on other sites

La altceva nu ma pot gandi,normal nu ar trebui sa se intample nimic daca as da cu spray pe potentiometre,in instructiuni spune ba chiar ca e facut pentru asa ceva,nici nu stiu ce sa i mai fac,abia are outptu de dinainte de ecranare cu un preamp booster la maxim

Edited by Blacklight
Link to comment
Share on other sites

Interesant,erau curate toate poturile si switchu,da tot nu inteleg de ce nu are output si nici potu de ton nu mai reactioneaza

 

Cel mai probabil de-asta. Potentiometrul de ton nu mai funcţionează cum trebuie. Iar treaba cu gain-ul, e ca şi cum ai avea potenţiometrul de volum dat jos. Sfatul meu, schimbă pot-urile. Probabil a intrat din spray-ul ăla şi prin interiorul potentiometrelor şi s-au făcut nişte contacte aiurea pe-acolo.

Link to comment
Share on other sites

Ai mare grija pe unde dai cu acest tip e spray, e foarte "pacatos", si eu il folosesc si daca ajunge unde nu trebuie iti face un necaz de nu-i adevarat. Daca de ex. ai dat pe un fir "hot" si el atinge ecranajul iti poate crea un mic scurt de cativa ohmi, pe care daca il masori la iesirea din chitara o sa constati ca nu mai ai o doza de 16 kohm si numai de vreo 12, ceea ce o sa ti se simta bineinteles si in sunet exact asa cum zici taie inaltele. Daca ai dat pe potentiometre cu atat mai rau. Nu mai bine o demontai toata inainte sa dai cu vopsea?

Altfel e un ecranaj bun, isi face treaba.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Cel mai mult nu ma deranjeaza taiatu inaltelor,ci taiatu sustainului,cam toate componentele dau acum cam jumatate de randament,suna cu tonu la 5,volumu la 5,chiar daca e la 10 si dintr-un humbucker,a ajuns la un humbucker subnutrit

 

Deocamdata nu imi permit sa schimb corzi,apoi componente,dar oricum multumes tuturor de sfaturi,prostia a fost de partea mea

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.