www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

FatStrat cu Floyd. Merita?


Guest EPSYLON_CURSE
 Share

Recommended Posts

M-ar bate gandul sa achizitionez un fatstrat cu floyd. Ce dezavantaje prezinta?

 

Daca vrei floyd si doza dubla in bridge, nu prezinta nici un dezavantaj; poate doar ca ar trebui sa te uiti spre un Ibanez pt acest gen de chitara. Bineinteles ca nu este un Strat "clasic", dar nu cred ca puntea mobila este problema aici, ci mai mult doza. Daca e un Floyd Rose original sau un Schaler, stai linistit, chestia cu sustain-ul e trasa de par oricum (as I see it).

Link to comment
Share on other sites

Cunosc pe cineva care are un strat HSS mexican cu Floyd Rose, rosswood neck . Chitara suna foarte nervos , si floydu e bunisor . Ideea e ca daca esti obisnuit sa canti pe chitari tip stratocaster fara floyd o sa iti ia mult sa te obisnuiesti . Eu personal nu puteam sa panez cum trebuie din cauza floydului.

Iarasi sa stii ca nu prea sunt adeptul a doza humbucker pe strat , desi pe unul

din straturile mele am pus mai demult un Dimaarzio chopper si acum sa stii ca imi cam pare rau.

Eu zic ca lemnele din care sunt facut straturile nu confera avantaje folosirii dozelor humbucker. Eu te sfatuiesc ca decat sa iei un strat cu humbucker si floyd mai bine te orientezi spre un jackson sau ESP care sunt chitari facute pentru asa ceva.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Probabil 'dezavantajul' cu care-ti vor scoate ochii toti 'puristii'. Ca nu mai suna a Strat 'adevarat'.

 

Nu ca nu suna ci ca nu arata a Strat adevarat, as zice eu :) Lasand gluma la o parte am avut un prieten care avea un Strat cu floyd si humbucker in bridge. Era vorba de un signature R.Sambora mexican. Era o chitara extraordinara mai ales pentru sfirsitul anilor 90 cind nu prea vazusem altceva, DAR.........daca vrei asa ceva eu zic ca exista multe firme care fac superstraturi mult mai bine si ieftin.

 

cred ca eu sint un purist... :)

Link to comment
Share on other sites

Acuma sa nu ma intelegi ca un strat humbucker suna prost . Insa eu daca as vrea sunet de humbucker mi-as lua LP . Daca as vrea o chitara cu humbucker pt metal m-as lua Jackson Soloist in fine ... e chestie de gust. Sunt multi chitaristi mari care folosesc humbuckere pe strat ( Doug Aldrich , cei de la Maiden) etc. Dar nu ai sa poti canta funk cu o chitara de aia iar daca faci acompaniament intr-o trupa unde mai ai si clape si suflatori ai sa vezi ca e cam aiurea. Parerea mea.

Tre sa te gandesti din start ce vrei TU sa canti cu ea . Daca te rezumi la un gen , atunci e ok .

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Apreciez foarte mult sfaturile tale. La floyd am renuntat. Dar as pune un sd jb jr in bridge. Ca genuri abordate, de la blues pana la hard.

Link to comment
Share on other sites

Cunosc pe cineva care are un strat HSS mexican cu Floyd Rose, rosswood neck . Chitara suna foarte nervos , si floydu e bunisor . Ideea e ca daca esti obisnuit sa canti pe chitari tip stratocaster fara floyd o sa iti ia mult sa te obisnuiesti . Eu personal nu puteam sa panez cum trebuie din cauza floydului.

Iarasi sa stii ca nu prea sunt adeptul a doza humbucker pe strat , desi pe unul

din straturile mele am pus mai demult un Dimaarzio chopper si acum sa stii ca imi cam pare rau.

Eu zic ca lemnele din care sunt facut straturile nu confera avantaje folosirii dozelor humbucker. Eu te sfatuiesc ca decat sa iei un strat cu humbucker si floyd mai bine te orientezi spre un jackson sau ESP care sunt chitari facute pentru asa ceva.

Ce humbucker ? intr-un strat adevarat nu incape un humbucker cu doua bobine una langa alta .Ala nu e Strat .E fatt Strat .Am vazut si eu cateva Strat-uri in care incapeau doze de toate felurile , pai de unde sunet cand e scobita toata , are complect alt ton.

 

La Strat-ul meu fiind cu 22 de taste nu pot sa scot pickguard-ul nimai daca demontez si gatul , atat de fix este scobit locul ptr doze .Nu stiu daca incape inca o bobina de desubt ca si eu as mai pune inca o doza sub cea de la bridge pe care s-o leg in antifaza ( un fel de humbucker) asa sunt facute unele tipuri doua bobine una peste alta cu aceiasi magneti ..si nu strici chitara.

 

In ce sens influenteaza lemnu griffului sunetu? am tot auzit prin multe parti da nu prea am inteles nimic :):)

 

trebuie sa fie lemn "hard maple " sau alt lenm dur nu cred ca chit are gat complect din rosewood de obicei numai freatboardul .

 

Pai loveste intr-un pahar de plastic si apoi intr un pahar de sticla...cam asa e diferenta.Lemnul prea "elastic"sau moale amortizeaza undele , iar cel dur , rigid , transmite bine .Rezonanta gatului are un foarte mare aport la tonul chitarei ...timbru , atac , sustain.Sa nu amortizeze sunetul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.