www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Active Pentru Bass Aria?!?!


Guest Ella Savage
 Share

Recommended Posts

Guest Ella Savage

Hey,

 

Nu stie careva de unde pot lua si eu niste amarate de doze active pentru un bass Aria Pro II Integra Series IGB-30 ?? Nu gasesc nicaieri si nici nu vreau sa ii pun alte doze (asa-numitele firme mari dupa care se omoara toti). Dozele originale ii sunt pasive, dar vreau mai mult de atat :)

 

Multam,

Ella.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ella Savage

Bani sunt, dar nu vreau alt bas sau firma. Actualul suna perfect pentru ceea ce cant/fac, de aceea vreau sa investesc in el... daca ma voi satura vreodata, poate mai incerc altceva de la Aria :D

 

Still, stie cineva de doze active pentru mister o'bass?

Edited by Ella Savage
Link to comment
Share on other sites

Hey,

 

Nu stie careva de unde pot lua si eu niste amarate de doze active pentru un bass Aria Pro II Integra Series IGB-30 ?? Nu gasesc nicaieri si nici nu vreau sa ii pun alte doze (asa-numitele firme mari dupa care se omoara toti). Dozele originale ii sunt pasive, dar vreau mai mult de atat :)

 

Veșnica întrebare pentru "vreau altã dozã": ce te nemulțumește la dozele care le ai acum?

Este posibil sã îți rezolvi problema utilizând un pre-amp potrivit, dar spune întâi exact ce vrei sã obții.

 

Corpul acestui bas este facut din basswood, adica un lemn de trei parale. Poti sa ii pui cele mai bine doze din lume si tot n-o sa faci scula din el.

Definește "cele mai bune doze" și spune-ne și nouã de ce spui cã este jalnic pentru cã este din tei.

Sau faci parte din cei care afirmã "Pink Floyd ar fi fost de rahat dacã Gilmour folosea Squier"?

Link to comment
Share on other sites

"Cele mai bune doze" este un concept pe care l-am folosit ca sa exprim o idee. Habar n-am care sunt acele doze. Am cantat pe bas din basswood si stiu care sunt limitarile. Atentie, e vorba de bas, nu chitara.

Nu cunosc clubul celor care a firma ca "Pink Floyd ar fi fost de rahat dacă Gilmour folosea Squier", dar daca ar fi sa raspund la intrebare as zice ca Pink Floyd n-ar fi sunat la fel de bine daca Gilmour folosea Squier.

Link to comment
Share on other sites

Concret am cantat pe un Squier PJ bass (o doza P si o doza J), ambele doze Seymour Duncan SPB-3 Bass Lines. Corp din basswood.

Desi dozele sunau suficient de tare si clar, sunetul nu avea sustain, nu avea low end si nu avea armonici. Era un sunet sarac.

 

Alta situatie: Am cantat pe un bas Squier Vintage Modified P Bass cu doza Seymour Duncan SPB-1 Vintage, corp din maple.

Ulterior am mutat doza pe un Fender P Bass cu corp din alder. Diferenta de sunet intre cele doua basuri este ca Fender-ul suna mai bogat, mai clar, mai patrunzator si mai definit.

Sigur, daca stateam sa cant in sufragerie mergea oricare din cele doua, dar in sala de repetitii si pe scena cu Fender-ul se auzea mult mai bine ce faceam.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.