www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inceputurile.


Cris'96
 Share

Recommended Posts

Buna ziua/seara! :D

Probabil ca voi scrie ceva mai mult, dar sper ca ma puteti ajuta cu problemele mele nesfarsite de incepator si poate ca thread-ul va fi util si pentru altii :).

Sa-ncep :)).

M-am apucat de chitara prin decembrie anul trecut, dupa ce incepusem sa studiez si orga, cu ajutorul lui Fruity Loops.

In scurt timp, m-am pus pe memorat acorduri. Nu prea ma descurcam...nu ma descurcam deloc defapt :)). Am lasat chitara pentru ceva timp, pana prin august, cand am luat-o de la capat, descoperind lectiile lui Justin Sandercoe. Am inceput sa leg cateva acorduri simple (Sol, Do, Re, La minor, Mi minor),sa invat forma principala a gamei pentatonice si ceva lick-uri de blues, vezi Doamne. Dupa m-am pus pe invatat cantece. Am inceput cu America - A horse with no name, Pink Floyd - Mother, si ceva tab-uri, iar acum postez aici, deoarece am ajuns intr-un punct in care parca am ramas blocat...nici schimbarile intre acorduri parca nu-mi mai ies.

Voi ce faceti cand ajungeti in situatii de-astea, si cat de des vi se intampla?

Stiu, poate suna comic ce-am zis, dar cred ca toti am trecut prin asa ceva :)).

Link to comment
Share on other sites

E destul de simplu, exersezi pana iti iese, din pacate nu s-a inventat metoda usoara de a invata un instrument. E drept ca la inceput poate fi frustrant dar si satisfactiile vor fi pe masura.

 

Si inca ceva. Stabileste-ti un program zilnic de care sa te si tii. O ora azi si alte doua ore peste o saptamana nu vor rezolva nimic. E nevoie de un program sustinut, macar o ora pe zi as zice eu, timp in care sa repeti ce ai invat deja, dar sa adaugi si ceva nou, oricat de mic. Vei vedea ca la un moment dat, lucrurile vor incepe sa se lege si ca capete un sens.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca imi fac nervi ca nu imi iese ceva ma las pe ziua respectiva si revin a doua zi, cu metronomul incepand de la 40-50 si urcand pana la tempo-ul piesei. Ma ajut si de un video de pe youtube sa vad exact cum canta altcineva acea piesa (digitatie, pick pattern) si de aici nu e decat munca si repetitie pana iese.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da gog, ia piesa ta de suflet invatzo pas cu pas. si pentru inceput o faci la viteze plictisitor de mici si pe masura ce ti se descurca mana avansezi. Pacat ca un esti din bucuresti ca te chemam pe la mine.

 

Poate fi o metoda dar nu in orice situatie cea mai indicata. Daca piesa respectiva contine acorduri pe care el nu le poate face atunci mai rau il va enerva. Plus ca sunt anumite piese pe care daca nu le canti la tempo-ul normal, atunci nu-ti vor suna de nicio culoare.

 

Parerea mea e ca lucrurile trebuie luate intr-o anumita ordine, cea fireasca. N-o sa pui barre-urile de exemplu inanintea acordurilor de baza. De asta invatatul de unul singur, mai ales de pe net e uneori anevoios pentru ca informatiile sunt multe si aproape niciodata structurate. Daca poti si vrei sa salvezi ceva timp ia cateva ore cu un profesor/instructor sa-ti dea niste directii. Sau urmeaza un manual sau un site de profil care te trece prin toate de la A la Z. Stiu ca la inceput e plictisitor sa stai sa citesti sau sa-i ascuti pe altii cum bat campii dar ajuta.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Poate te vor ajuta niste citate pe care mi le-a spus profesorul meu cu care am invatat zdravan chitara :

"Daca nu cant o zi , simt eu ,daca nu cant doua zile , simte trupa , iar daca nu cant trei zile , simte si publicul ."

"Succesul este ca un copac , cu niste radacini amare , ce creste greu , dar in final face niste fructe foarte dulci."

Eu unul m-am ghidat dupa aceste doua citate si pot spune ca exersand din ce in ce piese mai dificile pana imi ieseau , in fiecare zi , incepusem sa inteleg ceea ce imi spusese .Cat despre digitatia ta deficitara , parerea mea este ca ar trebui sa iti exersezi musculatura , sa iti faci incalzirea cum s-ar spune si apoi sa incerci lucruri simple . Dupa ceva timp vei dobandi viteza si acuratetea de care ai nevoie .Eu personal am nevoie de 30 min pentru piese gen Maiden si pana la 2 ore ca sa pot face destul de bine cateva piese de la Malmsteen .

Acum depinde cat de mult simti ceea ce faci .

Apropo ,daca ai ridicat greutate mare cu mana stanga , nu te vei ridica la performantele initiale .Se spune ca marii chitaristi nu cara nimic inainte de concert si astfel au performante sporite.La mine unu tine chestia asta.

Bafta cu exersatul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest bobo_bogdan

am si eu cam aceeasi problema cu Cris'96....cant de 7-8 luni dar nu am reusit sa cant nici un cantec complet si vocal si cu chitara....pur si simplu nu pot sa le fac pe amandoua in acelasi timp, singurul cantec la care imi iese treaba asta este Stairway to Heaven dar nici acolo nu prea bine ca de multe ori nu tin ritmul si o iau inainte ori cu vocea ori cu chitara si tot asa....

ce cantece usoare mi-ati recomanda sa invat pt a rezolva problema asta?

aaa si inca ceva nu pot de nici un fel sa tin barre pe toate 6 corzile...pe 5 si pe 4 imi iese ...

EDIT: Sa va spun si ce stiu pana acum sa cant: Wonderwall , Sweet Child O Mine(Riff-ul si acordurile), Stairway to Heaven (pana la a 2-a parte de strumming ), Fade to Black( toata partea acustica a piesei), Good Riddance Time Of Your Life, Cancion del Mariachi si Californication ( doar Solo-ul )

Edited by bobo_bogdan
Link to comment
Share on other sites

am ajuns intr-un punct in care parca am ramas blocat...nici schimbarile intre acorduri parca nu-mi mai ies.

Voi ce faceti cand ajungeti in situatii de-astea, si cat de des vi se intampla?

Stiu, poate suna comic ce-am zis, dar cred ca toti am trecut prin asa ceva :)).

 

Toti am trecut prin asa ceva si solutia este sa repeti zilnic, si mai mult de atat sa repeti corect. Esti sigur ca pozitia corpului este cea buna? Folosesti corect pana, canti relaxat? Ai o pozitie corecta a degetului mare? Atunci cand incepi sa ai o pozitie corecta si evolutia devine mai rapida. Degeaba repeti daca nu esti sigur ca repeti corect :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu momentul acela. Prin asta trec si eu acuma. Zici ca am uitat tot,nici degetatie parca nu mai am,nici viteza si nu prea imi mai ies notele curate. Insa azi nu am luat chitara in mana pana acuma,imediat o voi lua. Vorbeam de ultimele 2 zile in care eram bun de nimic la chitara. Da.. sunt momente. Si e naspa rau,si iti distrugi nervii. Dar fi calm,daca nu poti azi,fa maine. Oricum,chitara nu se invata de pe o zi pe alta,iti trebuie ani de zile sa ajungi un chitarist bun. Si un sfat ,toata lumea asta face desi nu e bine. Nu te grabi. Incearca sa mergi incet pe ceea ce faci si corect,astfel vei reusi sa canti ceea ce doresti. Multa bafta,sper ca te-am ajutat! :guitar:

Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva.

1. Se pot canta acorduri barre pe o acustica Hora de 200 de lei? :))

2. Merita sa schimb corzile originale cu unele Fender ? De curand i-am reglat actiunea si vreau sa scot ce-i mai bun din ea :).

 

1. Pe absolut orice chitara se poate canta absolut orice, cu performante mai bune sau mai putin bune. E drept ca daca esti incepator, o chitara buna iti va usura munca in anumite situatii. Depinde si de actiune, si de grosimea corzilor, etc. Dar de putut se poate.

2. Vezi ca Fender nu exceleaza la capitolul corzi, ba chiar dupa parerea mea face niste corzi destul de slabe. Evident parerile sunt impartite, dar eu ti-as recomanda Elixir, D'addario, GHS. Oricum e o chestie care pana la urma tine de gusturi. Gasesti aici un topic despre corzi.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Bun, multumesc inca o data de sfaturi :). De o saptamana mi-am facut program de aproximativ o ora pe zi si se vad deja progrese. Inca mai sunt la acordurile simple (C, G, D, A, E, Am, Em) si o sa mai stau o vreme la ele. Am mai inceput sa fac si ceva improvizatii in game pentatonice, dar nu insist foarte mult asupra lor :D. Chiar sunt multumit de progres.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.