www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incepator In Death Metal


Zorg Ranzoo
 Share

Recommended Posts

Salut! Am si eu nevoie de game si exercitii pentru chitara. Daca stie careva vreun site cu game, sa mi-l dea si mie ca eu caut de ceva vreme si nu gasesc nimic pe internet sau daca are cine in pc vreun fisier cu astfel de chestii si e amabil sa mi-l trimita si mie( iionut57@yahoo.com ), ii sunt recunoscator. Ce vreau eu sa fac este sa-mi creez propriile mele melodii death metal, am cateva game majore, da' nu reusesc sa fac nimic cu ele. :unsure: Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am si eu nevoie de game si exercitii pentru chitara. Daca stie careva vreun site cu game, sa mi-l dea si mie ca eu caut de ceva vreme si nu gasesc nimic pe internet sau daca are cine in pc vreun fisier cu astfel de chestii si e amabil sa mi-l trimita si mie( iionut57@yahoo.com ), ii sunt recunoscator. Ce vreau eu sa fac este sa-mi creez propriile mele melodii death metal, am cateva game majore, da' nu reusesc sa fac nimic cu ele. :unsure: Multumesc!

 

Death și thrash metal-ul mă interesează și pe mine. Așa că am să-ți scriu ce am aflat eu pînă acum, neavînd pretenția că sînt cine știe ce cunoscător. Doar îți împărtășesc din experiența mea cel mult mediocră.

 

Așadar: Death metal-ul este cunoscut pentru "libertatea" sa din punct de vedere compozițional. Sigur, depinde și ce fel de death metal te interesează, dacă vorbim de cel tehnic (Dying Fetus, Origin, de ex), de cel old-school (Benediction, Death), de cel "brutal" (Cannibal Corpse), de cel melodic (Dark Tranquility) etc etc. Dar trăsătura comună este că există numeroase pasaje disonante și riff-uri mai mult sau mai puțin la întîmplare. Cel old school poate că seamănă mai mult cu thrash-ul, care la rîndul lui vine din heavy metal-ul clasic, deci aici o fi ceva ordine.

 

Mie îmi plac formații cum e Cannibal Corpse, unde, dacă stai să analizezi teoretic ce au compus, oricîtă teorie o ști Alex Webster, riff-urile de chitară nu urmează mereu un suport teoretic. Asta și pentru că Pat nu prea le are cu teoria, iar Rob se cam ia după el, dar simplifică un pic :)

 

Eu, unul, consider că și tătuca Schuldiner compunea cu destulă "dezordine", iar cînd era ordine, era cea "clasică".

 

Acum, trăgînd linie, concluziile mele ar fi:

- Nu există "game pentru death metal", precum nu există pentru niciun gen, în particular. E bine să le înveți pe cele "de bază", care pot fi folosite în orice împrejurare, în orice gen. Dacă nu-ți sună ție bine ceva într-o gamă majoră, sînt 99% sigur că e din cauză că nu alegi ordinea notelor și frazarea cum trebuie, nu că ar avea notele ceva.

 

Deci e musai să cam știi gamele de bază: minore, majore, pentatonice (+blues! - vei fi surprins ce știe să facă nota aia b5 !) și cîteva moduri, măcar alea așa-zise "dark": lidian, frigian, locrian, eventual... Pentru asta, eu cred că cel mai bine ar fi să le cauți pe wikipedia, să înțelegi cum se formează, să le afli notele (într-o anumită tonică) și apoi să le găsești tu pe gîtul chitarei! După cum Do Major, de exemplu, trebuie știut cam în orice poziție pe tastieră.

 

Exersează-le pe astea, cu metronom, învîrte-le în toate pozițiile, fă acorduri din ele (selectînd ba 1-3-5, ba 1-4-5, ba 1-5-7 etc), arpegii ș.a.m.d.

 

- Poate mai importantă decît teoria este tehnica. Death metal-ul este un gen în care trebuie să fii foarte precis și foarte rapid. Tremolo picking trebuie executat exemplar, palm-muting, galop și succesiuni de acorduri de cvintă trebuie cîntate ca o mitralieră și nu prea e loc de greșeală. Deci, eventual, fără a ține cont de ce cînți, încearcă să-ți perfecționezi aceste tehnici și, cu ocazia asta, capeți idei și despre frazare și compoziție.

 

 

Pot fi contrazis ușor, dar eu, unul, îmi iau ideile de compoziții din "furăciuni". Adică încearcă, dacă vrei, să înveți 1-2-3-4-5... melodii preferate de la trupele preferate, să le execuți cum trebuie și apoi să înțelegi "ce-a vrut să zică autorul", adică de ce a compus așa. Apoi fă variațiuni pe aceeași temă.

 

 

 

Nu știu cît te-am ajutat, cam asta e experiența mea de pînă acum.

 

Succes!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cauta [sau cautati-va] Metal Riffology de Sarah Spisak.

 

Eu îl știu, l-am văzut, dar prefer varianta pe care am zis-o mai sus. Așa ar mai fi Metal Rhythm Techniques și Metal Rhythm in 6 Weeks cu Andy James, care duc destul de departe, mai ales ăla de 6 săptămîni. Bine, e mai spre metal modern, poate chiar gen metal- sau death-core, doar tehnica lui AJ e binecunoscută...

 

În fine, fiecare cu metoda lui, eu am povestit "rețeta" asupra căreia am hotărît să insist.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.