www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exercitii


DropD
 Share

Recommended Posts

Sunt mai multe metode de a invata chitara. Se poate incepe in egala masura cu teorie (calea corecta de altfel) sau 'lautareaste' cu exercitii sau cu reprodus piese existente. Ideal ar fi cum zice si Borsec sa-ti iei macar pentru inceput un instructor care sa-ti clarifice in linii mari cum sta treaba dar si aici e cu dus si-ntors. Sunt multi asa zisi profesori de chitara care la randul lor au invatat dezorganizat si in afara de cateva zeci de piese si cateva zeci exercitii nu-ti pot oferi mare lucru. Sa inveti de pe internet e rau pentru ca informatia e multa, uneori buna alteori proasta si incepator fiind nu vei putea sa-ti dai seama ce e bine si ce e rau.

Un site destul de stufos si in principiu ieftin e asta. Personal nu am invatat cu el deci nu-ti pot spune cat de bun sau cat de prost e. Insa macar e structurat cumva fata de tonele de informatii pe care le vei gasi de-a valma pe net si care probabil te vor coplesi. Exista si site-uri ceva mai serioase dar pe bani si oricum e bine sa-ti arate cineva la inceput cum sta treaba sa nu inveti prost anumite lucruri pentru ca iti va fi greu sa le corectezi mai tarziu.

 

In concluzie, dupa parerea mea nu cred ca exista doar un rapsuns la intrebarea ta, cred ca fiecare are propria lui teorie in functie de cum a invatat si ce neajunsuri a intampinat.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Pentru un incepator e mai bine sa invete sa cante pe niste melodii existente sau sunt anumite ''exercitii''?

Intrebarea ta, asa cum ai pus-o, nu are sens, din pacate. Formulat corect, ar fi cam asa:

 

Sunt in punctul A (descrii); vreau sa ajung in punctul B (descrii). Care sunt caile pe care pot ajunge din A in B, si pe care le recomandati?

 

Presupunand ca A = zero - incepator care n-a mai pus mana pe instrument, trebuie sa stii unde vrei sa ajungi.

Ca sa tii armonie, poti "exersa" bine-merci pe piese, ca sa faci solouri ajuta imens sa stii niste teorie si s-o exersezi.

 

Raspunsul la intrebarea ta (reformulata de mine) este: exista mai multe metode de a ajunge din A in B, cea mai buna este sa intrebi pe cineva care stie drumurile. Daca din varii motive nu vrei profesor, tot o sa-ti trebuiasca ajutor de la cineva care canta bine, pur si simplu ca sa te corecteze.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.