www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Echipament


Guest caline
 Share

Recommended Posts

Guest caline

Salut tuturor!Am si eu cateva intreabari fiind nou in "ale chitarii"(de 1 an de zile ) Studiez genul Flamenco,si mai am inca 3 ani de studiu iar apoi m-as apuca de chitara electrica -rock.Si flamenco imi palce dar parca mai mult rock-ul.Intrebarea mea e daca voi avea mult de recuperat?Eu cant si cu vocea,pot spune ca am talent :)) nu ma laud dar celor care le-am cantat le-a placut vocea mea.

Momentan sunt pe clasa a XI acum trec,si ma gandeam ca apoi sa ma duc al conservator in Bucuresti,iar acolo sa ma apuc si de Rock...din toamna ma voi duce sa iau si niste lectii de canto,dar intrebarea mea ramane cam ce teorie trebuie sa invat la chitara si la voce pentru a putea intra la "conservator",si ce probe se dau?As vrea sa fac niste "cover-uri" si nu stiu de ce echipament am nevoie pentru a inregistra?(calculator ,chitara... si daca se poate sa imi spuneti si la ce functioneaza fiecare echipament (nu ma refer aici la chitara si PC...))

Multumesc anticipat!

Edited by caline
Link to comment
Share on other sites

Legat de inregistrare, n-am inteles daca vrei sa inregistrezi chitara clasica sau electrica. Difera destul de mult echipamentul. Clasica se capteaza cu microfon (daca nu e electro-clasica) iar electrica fie printr-un procesor/lant de efecte cu sau fara microfon dintr-un cabinet/combo etc (asta asigurandu-ti si procesarea real time), fie brut (avand nevoie de procesare ulterioara). In general pentru oricare varianta iti trebuie si o interfata audio + un calculator destul de bun. Apoi apar probleme de procesare, soft-uri s.a.m.d.

Conteaza destul de mult daca e vorba doar de o chitara +/- un microfon sau si alte instrumente/voci pentru ca interfetele audio au 1/2/6/8/100 intrari. Te intereseaza sa inregistrezi multi-track pentru a putea mixa ulterior sau iti faci mixul cu ajutorului unui mixer si tragi doar 2 canale?

 

Discutia poate continua mult si bine dar in gerenal se rezuma la un singur factor: bugetul. In functie de asta problema se simplifica (tragi cu un laptop prin placa de sunet on-board si cu microfonul de la castile cu care vorbesti pe skype + chitara legata tot la laptop) sau se complica si te apuci sa investesti in echipamente.

 

Insa treaba cu "mai am inca 3 ani de studiu iar apoi m-as apuca de chitara electrica" e dubioasa. Vrei solutii tehnice acum pentru ce va fi peste 3 ani? :confused:

 

Succes!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest caline

chitara clasica vreau sa inregistrez cu un buget cat mai low.. nu vreau sa mixez sau chestii de genul asta...dar vreau ca sunetul sa fie cat de cat calitativ.Si cu "apucatul" de electrica aici ma intreb daca nu trebuie sa o iau de la 0 cu chitara.. n-am cantat niciodata pe electrica .... si deaia va intreb

 

a si daca se poate sa detaliati mai mult ... sunt incepator ... :);nu prea am inteles ce ai zis Sam.,,, sper sa nu te enervezi .. :D

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se va enerva nimeni pentru ca toti am fost pana la urma incepatori. Totusi daca prestezi de 1 an (chiar si numai la chitara clasica) cred ca ar fi trebuit sa ai totusi la momentul asta o viziune de ansamblu asupra chitarei in general sub toate formele ei. Macar ca te-ai uitat pe youtube si ai vazut ca altii canta la ceva diferit fata de tine si le atarna un cablu din 'fund'.

 

Chitarele clasice si acustice in general nu au preamplificare (cum probabil este si cea pe care canti). Spre deosebire de cele electro-clasice, electro-acustice sau electrice care au cel putin o doza menita sa capteze sunetul si sa-l transforme in semnal electric. Cu acest semnal te poti duce mai departe si-l poti amplifica/inregistra/etc.

Daca chitara nu are acea doza, (1) se poate instala una externa sau (2) se poate capta cu un microfon de instrument. Rezultatele diferea foarte mult de la caz la caz in functie de instrument/doza externa/microfon/acustica incaperii si tratamentul ei fonic/etc.

Totusi in ceea ce te priveste daca vrei low budget incearca o doza externa, dar nu lua una de 10 lei, incearca ceva mai 'de firma'

 

Cat despre electrica, experienta cu clasica categoric te va ajuta, nu vei pleca de la 0, insa vei mai avea destul de munca. Personal ti-as recomanda sa le studiezi in paralel.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

chitara clasica vreau sa inregistrez cu un buget cat mai low.. nu vreau sa mixez sau chestii de genul asta...dar vreau ca sunetul sa fie cat de cat calitativ.Si cu "apucatul" de electrica aici ma intreb daca nu trebuie sa o iau de la 0 cu chitara.. n-am cantat niciodata pe electrica .... si deaia va intreb

 

a si daca se poate sa detaliati mai mult ... sunt incepator ... :);nu prea am inteles ce ai zis Sam.,,, sper sa nu te enervezi .. :D

Multumesc anticipat

 

Notele sunt aceleaşi, teoria o s-o ştii, doar cu folosirea penei va trebui să te obişnuieşti. Majoritatea tehnicilor specifice sunt folosite şi pe clasică (tapping, palm-mute, vibrato, bend). Efectele va trebui să le studiez puţin. În orice caz, la electrică ai nevoie, pe lângă chitară, de un formator de ton şi un echipament pentru monitorizare.

 

Formatoare de ton:

- amplificator;

- procesor;

- pedale;

- VST-uri;

 

Sisteme de monitorizare:

- cabinet, boxă în cazul combo-urilor;

- căşti;

- sisteme specifice pentru monitorizare (monitoare audio);

- sisteme audio;

- boxe;

 

Acum, în funcţie de necesităţi şi buget, vei alege soluţia care îţi convine ţie. De exemplu, dacă ştii că vei purta sculele după tine, pentru repetat la o sală de repetiţii, să zicem, un amplificator de 30kg şi un cabinet 4x12 poate n-ar fi alegerea ideală. Un procesor de 1kg poate ţi-ar fi mai la îndemână. Depinde.

 

Privind înregistrarea chitarei acustice, iarăşi, contează ce necesităţi ai. Pentru o înregistrare fidelă, ai nevoie de o tratare acustică a spaţiului în care înregistrezi, nişte microfoane. Dacă vrei un sample pe care să-l arunci pe soundcloud, fără să te intereseze prea mult calitatea, poţi folosi orice microfon. Dacă vrei o soluţie portabilă, sunt recordere digitale.

 

Având în vedere că abia peste 3 ani vrei să-ţi cumperi electrică, momentan te poţi hotărî asupra unui model de chitară, însă, în ceea ce priveşte formatorul de ton şi monitorizarea, cel mai eficient este să te hotărăşti peste 3 ani. Vor apărea procesoare, monitoare, amplificatoare noi care vor oferi mai mult decât cele de astăzi, la aceleaşi preţuri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest caline

Nu cred ca se va enerva nimeni pentru ca toti am fost pana la urma incepatori. Totusi daca prestezi de 1 an (chiar si numai la chitara clasica) cred ca ar fi trebuit sa ai totusi la momentul asta o viziune de ansamblu asupra chitarei in general sub toate formele ei. Macar ca te-ai uitat pe youtube si ai vazut ca altii canta la ceva diferit fata de tine si le atarna un cablu din 'fund'.

 

Chitarele clasice si acustice in general nu au preamplificare (cum probabil este si cea pe care canti). Spre deosebire de cele electro-clasice, electro-acustice sau electrice care au cel putin o doza menita sa capteze sunetul si sa-l transforme in semnal electric. Cu acest semnal te poti duce mai departe si-l poti amplifica/inregistra/etc.

Daca chitara nu are acea doza, (1) se poate instala una externa sau (2) se poate capta cu un microfon de instrument. Rezultatele diferea foarte mult de la caz la caz in functie de instrument/doza externa/microfon/acustica incaperii si tratamentul ei fonic/etc.

Totusi in ceea ce te priveste daca vrei low budget incearca o doza externa, dar nu lua una de 10 lei, incearca ceva mai 'de firma'

 

Cat despre electrica, experienta cu clasica categoric te va ajuta, nu vei pleca de la 0, insa vei mai avea destul de munca. Personal ti-as recomanda sa le studiezi in paralel.

In mare ma o viziune asupra chitare electrice dar nu cunosc detalii .. mi-am format o viziune de ansamblu asupra chitarei iar acum as vrea sa aprofudnez ca sa zic asa ...

 

Pe langa chitara as vrea sa-mi inregistrez si vocea,eu zic ca ideal ar fi un microfon,dar mirofonul il conectez la PC direct? si ce programe se folosesc?Chitara electrica nu o studiez acum deoarece la mine in oras nu este profesor de "electrica".SI ce teorie trebuie sa invat?

 

Si daca se poate sa detaliati termenii.. adica stiu sa dau "sarci p gugal" dar e diferit cum imi explicati voi de ceea ce gasesc pe google.. Va multumesc pentru rabdare :D

Link to comment
Share on other sites

Chitara electrica nu o studiez acum deoarece la mine in oras nu este profesor de "electrica".SI ce teorie trebuie sa invat?

 

Teoria specificã chitarei "rock". Taburi idioate, tehnici defectuoase, o înțelegere greºitã a ritmului ºi a melodiei, introurile de la One, Nothing Else Mathers, Sweet Child..., Don't Cry. :drum:

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu alte cuvinte vrei totul mura-n gura :)

 

Asta e un site free care te trece prin toate. Personal nu am invatat dupa el dar din ce am vazut are cam destule. In schimb nu e doar de chitara electrica dar in mod singur ai ce invata de acolo. Youtube-ul e plin si el de lectii peste lectii. Evident fiind gratuite multe dintre ele sunt balarii. Exista si site-uri unde poti plati un abonament si informatiile sunt mult mai bine organizate, instructorii mult mai bine pregatiti, etc. Exista si carti, destul de putine ce-i drept in limba romana. Una dintre ele e asta

 

Cat despre inregistrare, ideal ar fi sa le conectezi pe toate printr-o interfata audio dedicata, nu prin placa de sunet a calculatorului. O poti folosi si pe aia dar fara performante deosebite. Ia si citeste pe aici, aici sau aici

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Cu alte cuvinte vrei totul mura-n gura :)

 

Asta e un site free care te trece prin toate. Personal nu am invatat dupa el dar din ce am vazut are cam destule. In schimb nu e doar de chitara electrica dar in mod singur ai ce invata de acolo. Youtube-ul e plin si el de lectii peste lectii. Evident fiind gratuite multe dintre ele sunt balarii. Exista si site-uri unde poti plati un abonament si informatiile sunt mult mai bine organizate, instructorii mult mai bine pregatiti, etc. Exista si carti, destul de putine ce-i drept in limba romana. Una dintre ele e asta

 

Cat despre inregistrare, ideal ar fi sa le conectezi pe toate printr-o interfata audio dedicata, nu prin placa de sunet a calculatorului. O poti folosi si pe aia dar fara performante deosebite. Ia si citeste pe aici, aici sau aici

 

Scurt pe doi

 

Zoom H2

 

sau Zoom H4N , are si efecte Zoom G2 ptr inregistrare

 

doar ptr chitara acustica este OK ...H2 ...are 4 microfoane ...

 

ptr ceva mai complex H4 ...calitate super .. 96KHz/24bit calitate studio .

 

si doar cu microfoanele inglobate .

 

H2 are 4 microfoane .trage "3D"

 

.H4 are doua microfoane trage stereo foarte calitativ .

 

De utilizat scrie in manualul recorderului .H2 sau H4

 

sau DAW sudio multitrack complet Zoom R8 ..R16..R24 ptr mixaje ,masterizare ..8 la 24 canale ...

 

 

cum se folosesc inveti din manul si de pe forumurile "oficiale" sau inituiate de amatori ale utilizatorilor ..

 

http://www.samsontech.com/zoom/products/handheld-audio-recorders/h2/

 

http://www.samsontech.com/zoom/products/handheld-audio-recorders/h4n/

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest caline

un microfon "de inregistrari" ce imi recomandati ? mai low buget si de ce as mai avea nevoie sa imi fac un mini studio

Link to comment
Share on other sites

@caline: Fratele meu alb, vorba unui clasic, hotaraste-te in primul rand ce vrei sa faci si apoi gandeste-te cati bani ai disponibili pentru asta. Notiunea de 'echipament de inregistrare' e mult prea vaga. Pana si 'microfon de inregistrari' e o tampenie. Sunt microfoane de voce si microfoane de instrument, dinamice sau condensator, omnidirectionale, unidirectionale, cardioid, etc.

'Low bugdet' e iarasi o tampenie. Pentru Bono de la U2 de exemplu, notiunea de 'low budget' difera cu siguranta fata de a ta sau a majoritatii de aici. Desi el in multe situatii foloseste un Shure SM58, chiar daca isi permite microfoane de mii de euro.

 

Eu mi-am facut un home studio de care sunt relativ multumit la momentul asta desi nu e gata si probabil nu va fi niciodata pentru ca pretentiile cresc pe masura acumularii de experienta si la fel si investitiile. La fel multi altii de pe aici... Insa nu-ti poate nimeni oferi cheia succesului pentru ca studioul meu cel mai probabil nu se va potrivi nevoilor tale si invers.

 

Fara suparare, ia-o cu inceputul, pune-ti un pic gandurile in oridine ca esti un pic haotic.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.