www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrarea Cu O Interfata Audio


Recommended Posts

Echipament:

 

Placa audio externa : Focusrite scarlet 2i4

Chitara : Epiphone Les Paul Custom Prophecy gx

Procesor : Digitech rp

 

Am inregistrat chitara mea clean prin placa si suna super bine.Problema mea vine in momentul cand vreau sa scot un distorsion bun,nu neaparat prin procesor ci din software.Am downladat tot felul de softwaruri, pluginuri de la guitarrig,th2,pluginuri de amp-uri, impulsuri,etc.Am tot frecat softwareruile de 4-5 zile si nu imi iese un ton bun de rock/metal.Sunetul pe care-l obtin e foarte deschis, nu e plin deloc si e si infundat. Am incercat sa-i adaug bass sa pun alte impulsuri sa inregistrez de 2-4 ori chitara si sa o pun primul trak in stanga celalt in dreapta si tot asa, am incercat si cu niste eq.Tot se aude ingrozitor de naspa pe distorsion.Ce sfaturi pluginuri ,softwaruri imi recomandati sa pot scoate un ton decent.?Ce metode sunt deschis la orice numai sa reusesc sa obtin un ton.Am inteles ca un ton bun de chitara pe distors nu neaparat o sa fie bun cu mixul in care o sa-l pun.Sau un ton prost singur poate fi bun in mix.In fine am inteles ideea dar chiar daca pun si mixu in spate tot suna prost.Nu suna asa plin/brutal cum as vrea sa sune.Suna mai mult a oale sparte.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai posibilitatea sa folosesti un amp si un microfon? eventual daca placa de sunet si ampu iti perimit poti trage 2 trakuri simulan unul pe mic si celalalt scos din lineout de pe amp. De asemenea un distors analogic nu ar fi rau deloc. Un astfel de setup iti simplifica mult viata

Link to comment
Share on other sites

Nu ai posibilitatea sa folosesti un amp si un microfon? eventual daca placa de sunet si ampu iti perimit poti trage 2 trakuri simulan unul pe mic si celalalt scos din lineout de pe amp. De asemenea un distors analogic nu ar fi rau deloc. Un astfel de setup iti simplifica mult viata

 

Cum ar rezolva înregistrarea de genul ăsta, într-o incintă netratată acustic, problema cu "se aude înfundat"?

 

Echipament:

 

Placa audio externa : Focusrite scarlet 2i4

Chitara : Epiphone Les Paul Custom Prophecy gx

Procesor : Digitech rp

 

Am inregistrat chitara mea clean prin placa si suna super bine.Problema mea vine in momentul cand vreau sa scot un distorsion bun,nu neaparat prin procesor ci din software.Am downladat tot felul de softwaruri, pluginuri de la guitarrig,th2,pluginuri de amp-uri, impulsuri,etc.Am tot frecat softwareruile de 4-5 zile si nu imi iese un ton bun de rock/metal.Sunetul pe care-l obtin e foarte deschis, nu e plin deloc si e si infundat. Am incercat sa-i adaug bass sa pun alte impulsuri sa inregistrez de 2-4 ori chitara si sa o pun primul trak in stanga celalt in dreapta si tot asa, am incercat si cu niste eq.Tot se aude ingrozitor de naspa pe distorsion.Ce sfaturi pluginuri ,softwaruri imi recomandati sa pot scoate un ton decent.?Ce metode sunt deschis la orice numai sa reusesc sa obtin un ton.Am inteles ca un ton bun de chitara pe distors nu neaparat o sa fie bun cu mixul in care o sa-l pun.Sau un ton prost singur poate fi bun in mix.In fine am inteles ideea dar chiar daca pun si mixu in spate tot suna prost.Nu suna asa plin/brutal cum as vrea sa sune.Suna mai mult a oale sparte.

 

Contează foarte mult mixul şi cum îl percepi tu, adică prin ce îl asculţi. Eu unul, acum, sunt foarte mulţumit de sunetul de chitară şi tobe, însă nu îmi place deloc cel de bas. După ce-l arajez şi pe ăla, cel mai probabil n-o să-mi mai placă tobele sau chitara şi o să trebuiască să mă joc mai mult cu ele. E complexă treaba.

Ideea cu software-ul dedicat, VST-urile, este că, nu există unul care să exceleze la multe capitole. Unele au anumite simulări de amplificatoare foarte bine făcute, însă cele de cabinete le trag în jos, altele au compresoarele şi reverb-urile foarte ciudate. Trebuie să găseşti ce-i mai bun din fiecare. Cum ai şi procesorul, încearcă tot felul de variante de exemplu simulare de amp din procesor, simulare de cabinet din PC. Începe cu toate setările de EQ la ora 12 şi aplică EQ, compresie, reverb, hi-pass filter după. Chiar dacă tonul, în timp ce înregistrezi nu este pe placul tău, va fi mai "mix friendly" în final.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.