www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acordaje (Foarte) Joase - Din Nou -


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Cred că mă țineți minte din discuțiile precedente că-mi plac acordajele (foarte) joase și sînt într-o continuă căutare a soluției optime.

 

Mi-am cumpărat echipament de care sînt mulțumit, în afara chitarei. Deci, discuția de față se adresează chitarei ca variabilă de optimizat în acest context. Menționez de la început că mă interesează strict chitare cu 7 corzi, iar acordajul (foarte) jos despre care vorbesc începe de la G# standard în jos. Chiar aș vrea să încerc și acordajul de 8 corzi.

 

Am un Ibanez Apex II stock, care sună excelent, dar îmi este foarte greu să-i găsesc corzi bune, adică suficient de groase. M-am învățat cu tensiune destul de mare în corzi și singura dată cînd pot spune că am reușit combinația perfectă a fost cînd am primit de la cineva un set de 6 corzi de .11, căruia i-am adăugat o coardă de bas de vreo .80. Așadar, setul optim pentru mine ar fi ceva gen .11 (sau .12) cea subțire pînă la .75-.80 coarda 7. Așa ceva mi-e imposibil să găsesc în țară și, dacă mai mă străduiesc să fac "combinații" cu corzi de bas, pe lîngă faptul că ies foarte scump, corzile de bas individuale nu prea se găsesc, iar dacă iau un set de 4 corzi de bas din care folosesc doar pe cea subțire, iar n-am făcut nicio brînză...

 

Ideea este că vreau să minime complicații. Nu am colaborări/prieteni la nivel internațional să le cer să-mi aducă de afară ceea ce la noi e o raritate, nu am nici mulți bani de dat deoarece sînt "chitarist de dormitor" și student, pe deasupra, deci aș vrea varianta cea mai comodă.

 

Aștept sugestiile voastre și adresez și întrebările principale pe care le am:

 

1. Dacă este să trec la o chitară cu scala mai lungă, 26.5" e suficient (Schecter, Ibanez RGD) pentru a putea folosi seturi de corzi de .09, .10 în acordajele care mă interesează?

 

2. Pentru scală mai lungă trebuie și corzi de bariton? Că iarăși intrăm în "rarități", dacă va trebui să umblu și după astea...

 

3. Ar fi compromisul minim și satisfacția maximă să renunț la 7 corzi și să-mi iau PRS Mike Mushok? O menționez pe aceasta pentru că are scala foarte lungă și e și ieftină (noroc cu reducerile de la MCM).

 

Mai adaug că nu mă interesează chitarele cu 8 corzi, din varii motive: am probat una și mi s-a părut tastiera foarte lată, nu folosesc toate corzile, doze/corzi ș.a. sînt rare la noi ș.a.m.d.

 

Cînt death/thrash metal și-mi place foarte mult Cannibal Corpse (care folosesc 6 corzi), nu mă bag în djent și alte tehnicalități în care și 8 corzi să fie puține. Mă interesează metalul agresiv "clasic", doar că-l cînt mai jos.

 

Și nu mă întrebați "'ce-ți trebuie b*șini așa joase? Fă-te basist!", pentru că o să răspund doar "de gustibus". Și nici nu-mi spuneți de zicala chitariștilor cu acordajele joase care-s un moft trecător, deoarece am cîțiva ani de cînd mă interesează și le folosesc și interesul se intensifică.

 

Mai adaug ferm că nu mă interesează să-mi obțin tonul jos prin calculator sau pedale de downtuning! Vreau chitara să fie realmente în acel acordaj. Mulțumesc pentru înțelegere. :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Pentru astfel de cazuri baritoanele mi se par cele mai adecvate. Pentru că oricum, presupun că 'you're in it for the low voice'. Teoretic vorbind, la un acordaj aşa de jos, e posibil să ai şi intonaţie aiurea.

 

Pentru corzi ai posibilitatea unor site-uri specializate de corzi din SUA, eventual te combini cu alţii de pe rgc (including me - Am şi eu nevoie de nişte corzi de lap steel şi de half-wound şi flatwound, pe care le găsesc rar) şi aşa mai reduci din costul transportului. Şi îţi iei un batch de 10-12, sau chiar şi 100 (dacă ai bani) de seturi de corzi, le iei mai ieftin şi nu mai ai probleme un an.

Link to comment
Share on other sites

Pentru astfel de cazuri baritoanele mi se par cele mai adecvate. Pentru că oricum, presupun că 'you're in it for the low voice'. Teoretic vorbind, la un acordaj aşa de jos, e posibil să ai şi intonaţie aiurea.

 

Pentru corzi ai posibilitatea unor site-uri specializate de corzi din SUA, eventual te combini cu alţii de pe rgc (including me - Am şi eu nevoie de nişte corzi de lap steel şi de half-wound şi flatwound, pe care le găsesc rar) şi aşa mai reduci din costul transportului. Şi îţi iei un batch de 10-12, sau chiar şi 100 (dacă ai bani) de seturi de corzi, le iei mai ieftin şi nu mai ai probleme un an.

 

Mulțumesc pentru sugestie, mai văzusem cîndva o inițiativă de la @Gifenrich (Vlad Bornuz) și alții care voiau seturi de .13 (pentru 6), dacă nu mă înșel și tot așa, voiau "combinații" cu alții să ia de pe thomann.

 

Acum, legat de bariton, că aici e problema principală: Care-i lungimea minimă acceptabilă? Standardul știu că e 25.5" sau 24.75" la unele, iar bariton se cheamă tot ce e peste? Cum ziceam, m-ar interesa dacă 26.5" e suficient, deoarece Schecter oferă niște variante foarte bune și ar mai fi și Ibanez RGD.

 

Știu că, cu cît mai lung, cu atît mai bine, dar dacă am posibilitatea să rămîn și cu 7 corzi și să am și un gît care să țină G# cu corzi de .11, să zicem, ar fi perfect.

 

Încă ceva, că tot ai menționat intonația: În afară de posibilele bătăi de cap (zilnice sau chiar mai dese) cu reglarea intonației, mai există contraindicații pentru o punte mobilă? Da, știu, cu cît e mai scumpă și mai apropiată de un Floyd original, cu atît mai bine. Întrebarea este dacă în particular, în cazul unor chitare bariton acordate așa jos, ar trebui să iau precauții suplimentare.

 

George: chiar m-am uitat la basul ăsta acum vreo oră și n-am putut decît să zîmbesc :P

Link to comment
Share on other sites

George: chiar m-am uitat la basul ăsta acum vreo oră și n-am putut decît să zîmbesc :P

 

Daa :))) N-am vazut sa se bucure de vreun succes acest bas.

 

Dar ca sa zambesti in continuare, poftim:

 

Sursa: http://forums.rgc.ro/topic/3937-ganduri-razlete/page__view__findpost__p__804023

 

1356972546.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

boss, ideal e sa ai ceva chitara bariton adica scale de minim 27 pt ca asta rezolva si problmea cu intonatia & shit, si corzi exista elixir de bariton, cu 0.68 parca aia groasa, nu te baga la corzi de bas ca *** meciu, nu se mai aude zbarnaitul ala misto de coarda de chitara.

 

Am înțeles și mă gîndeam, așa cum am zis, că soluția ideală înseamnă gîtul cel mai lung :) Ideea e că parcă nu-s dispus să renunț la 7 corzi, deci varianta Mushok ar fi, acum, "în cel mai rău caz" :) De-aia tot întreb despre Schecter și Ibanez RGD, varianta cu 7 corzi, care au 26.5". Sau, dacă știți voi vreo chitară cu 7 corzi și scala peste 26.5" și care să mai coste și sub 3000 RON, ar fi perfect.

Link to comment
Share on other sites

De 905.36 USD poţi vorbi cu Steve Wishnevsky să-ţi facă un bariton de 27 din lemn urât (lemn de p-acolo, ne-exotic sau găseşte lemn gen piane vechi sau chitare vechi şi le face pe cnc). Au un design ciudat, dar omul e foarte apreciat şi instrumentele sunt foarte ieftine (la bani). Şi cu o scală d-asta e altceva...

 

https://www.facebook...shuffle?fref=ts

 

De obicei electricele făcute de el sunt pe la 600-800 USD, so, îţi ajunge şi de transport.

Întreabă-l poate are ceva deja făcut. Ai ieşi mai ieftin. Deşi, el nu prea face electrice baritoane doar să le aibă pe stoc.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

De 905.36 USD poţi vorbi cu Steve Wishnevsky să-ţi facă un bariton de 27 din lemn urât (lemn de p-acolo, ne-exotic sau găseşte lemn gen piane vechi sau chitare vechi şi le face pe cnc). Au un design ciudat, dar omul e foarte apreciat şi instrumentele sunt foarte ieftine (la bani). Şi cu o scală d-asta e altceva...

 

https://www.facebook...shuffle?fref=ts

 

De obicei electricele făcute de el sunt pe la 600-800 USD, so, îţi ajunge şi de transport.

Întreabă-l poate are ceva deja făcut. Ai ieşi mai ieftin. Deşi, el nu prea face electrice baritoane doar să le aibă pe stoc.

 

Pfoai, ciudat rău mai arată instrumentele ăstuia, artă post-modernistă! :) Mulțumesc pentru pont, totuși.

 

Încă mai aștept sugestii și recomandări.

 

Ah, încă ceva: În afară de ce se scrie pe net, a avut cineva vreo experiență personală directă sau indirectă (gen "am eu un prieten..." :) ) cu chitarele Agile? Au prețuri accesibile și variantele Pro, cel puțin, sînt destul de lăudate. Pentru cine știe, Keith Merrow a început cu de-astea... Nu m-aș băga la modele foarte scumpe, chiar aș risca ceva gen http://www.rondomusic.com/septor727rntred.html... Dacă fizic stau bine, electronica și chiar nut-ul, bridge-ul, cheițele le-aș putea schimba pe parcurs ce le descopăr slăbiciunile...

Link to comment
Share on other sites

Încă o găselniță, tot eu o adaug: http://www.muzicastore.ro/corzi-chitara/corzi-chitara-la-bella-electrics-7-string-regular/

 

O să mă duc să probez Cort-ul acela, dacă îl au la Senia, așa cum scrie. Tare curios sînt cît de jos se poate merge cu acordajul pe o chitară de 27" și corzi de .10, să spunem.

 

Între timp, orice alte sugestii sînt binevenite!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Schecter Jeff Loomis nu iti place?

 

Ba da, dar:

1. E scumpă, prefer să mă păstrez la valoare în jurul Apex-ului pe care-l am, să nu mai scot din buzunar sau chiar să cîștig :D

2. Are scala tot de 26.5", ca majoritatea Schecter-elor.

 

Deci, dacă ar fi să aleg 26.5", poate că Omen Extreme 7 ar fi de ajuns, iar dacă ar fi să merg la 27", Cort-ul acela arată bine... :) Sper să le pot proba pe amîndouă în viitorul apropiat.

Link to comment
Share on other sites

900$ [varianta NT, nu FR] e aprox 3000 de lei ... eu asta am inteles ca e limita ta superioara.

 

Eu n-o găsesc la prețul ăsta, ci la peste 1000 EUR pe Thomann. Iar dacă e atît în SUA, adăugînd și transportul, ajung mai sus. Ducîndu-mă periculos de aproape (sau chiar ușor depășind) 3000 RON, apar noi variante, cum ar fi cele ale lui Carpenter (SCT-607B, SC-607B), care mă atrag, desigur, dar încerc să rămîn cît mai jos la preț, dată fiind funcția mea de "chitarist de dormitor și student pe deasupra", cum am mai zis.

 

În plus, rămîne întrebarea dacă 26.5" e de ajuns, la care sper să am un răspuns de îndată ce testez Omen Extreme-ul unui prieten. Și dacă duce G# sau chiar F# cu corzi care se găsesc cît de cît ușor, atunci am mult mai multe variante, în discuție intrînd, pe lîngă aproape toate modelele de Schecter, și Ibanez RGD.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Fiindcă încă n-am ajuns în București să încerc Cort-ul, iar amicul cu Schecter e ocupat, mai postez aici, să mai strîng sugestii "teoretice" :)

 

Așadar, deoarece am fost destul de vag în titlu, îmi permit următoarea întrebare, fără a fi considerat (prea) offtopic: Ce căști recomandați pentru a asculta metal extrem, acordat foarte jos (Cannibal Corpse, Meshuggah, de exemplu)? Am nevoie de claritate în registrul inferior, fără acel "bas" care sună înfundat. Le-aș folosi atît la ascultat muzică pe iPod sau laptop, cît și cînd repet, să le înfig în laptop sau chiar cînd mixez un cîntec. Știu, recomandarea standard sînt monitoarele de studio pentru mixaje, dar hai să găsim niște căști de compromis la un preț de 250-300 RON maxim, să spunem. Ca și în cazul chitarei, apreciez mai mult produsele ce se pot achiziționa din România, chiar București preferabil.

 

Da, am să mă duc să probez, să ascult cu urechile personale dacă e ce trebuie, dar deoarece momentan sînt plecat și, să recunoaștem, nu e tocmai comod să te duci la toate magazinele de profil și să le ceri "căști bune pentru metal extrem acordat jos, pînă-n 300 RON" și apoi să probezi toată stiva... De-aia cred că ar fi bine să fac o selecție atentă "pe hîrtie" mai întîi.

 

Mulțumesc.

 

P.S. Dacă un moderator consideră potrivit, se poate chiar modifica titlul topic-ului în ceva gen "Muzică în acordaje joase și echipamentul potrivit pentru ea" și se poate muta la Discuții despre echipament, pentru a lărgi acoperirea și a permite și alte discuții conexe.

Link to comment
Share on other sites

Vezi mai sus - si adauga la lista de posibilitati si Audio Technica ATH AD500

 

Am văzut, mersi. Dar îs cam scumpe, Sennheiser acela e 385 RON la azerty, iar Audio Technica am găsit la 497 RON. Poate doar să prind vreo ocazie bună SH.

 

Și Sennheiser pe care le-am probat cred că au fost HD 202 II.

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns în București. Sper să pot ajunge azi sau mîine la Senia după acel Cort și vă comunic impresii după aceea.

 

Pînă atunci, să mai lărgesc un pic discuția, deoarece, așa cum am menționat, un titlu mai potrivit ar fi fost "Metal extrem acordat (foarte) jos și echipament pentru el".

 

Următorul element pe listă: boxele. Nu monitoare, ci boxe, pentru ascultat din calculator sau de la player. Desigur, îmi vor folosi și la înregistrări/mix, dar prefer sistemele de boxe în defavoarea monitoarelor de studio.

 

Buget: maxim 500 RON, deși mi-ar plăcea să găsesc și sub 400. Nu m-am hotărît dacă vreau 5.1 sau 2.1, așa că sînt binevenite recomandări de ambele genuri. Iar pentru cazul 5.1, o să am nevoie și de o placă externă pe USB, dacă știți vreuna bună (cît să nu "tragă în jos" calitatea boxelor) și ieftină, arătați-mi-o.

 

Mulțumesc.

 

Uite ce am găsit eu:

 

 

2.1

Phillips SPA2335/12, 2.1, 28W RMS 166.68RON http://www.azerty.ro...5-12-21-28w-rms

 

Logitech Z313 192.90RON http://www.azerty.ro...e-logitech-z313

 

5.1

Logitech Z506 298.99RON http://www.pcgarage....-speakers-z506/

 

Logitech X-530 308.10RON http://www.azerty.ro...-logitech-x-530

 

Creative T6300 296.63RON http://www.azerty.ro...ecomanda-pe-fir

 

Placă de sunet 5.1 Creative X-Fi PRO 250.87 RON http://www.azerty.ro.../interfata-usb/

 

____________________

EDIT/Disclaimer: Sper să nu se creadă că exagerez cu atîtea elemente specifice, n-am să pun în discuție chiloții cei mai potriviți pentru metale grele în acordaj jos, regimul alimentar potrivit și alte alea :) Dar elementele de producere și redare audio mi se par, totuși, importante. Am constatat din proprie experiență că genurile muzicale diferite sună cu totul diferit pe același sistem audio, după cum și preset-uri de EQ diferite (cele clasice din WinAmp, să zicem) se pretează fiecare cîte unui gen. Deci nu cred că e prea îndrăzneț sau aiuristic să cred că death metal-ul și alte metale agresive pe 7-8 corzi sînt produse/redate cu o calitate superioară pe un anumit tip de echipament.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Și pe mine mă tenta mai mult tot 2.1, să fiu sincer. Nu prea sînt cinefil, jocuri cu atît mai puțin (sînt pe Mac :D), iar concerte nu știu prea multe care să-mi placă și la care să conteze experiența surround. Poate doar ceva Dream Theater... În fine...

 

Și dintre variantele 2.1 (nu neapărat cele prezentate de mine), sugestii?

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

In 500 de lei nu prea ai multe variante. In special daca vrei si ceva volum fara sa "partaie".

 

Creative, Logitech, Philips, Microlab ... pe acolo. Nu cred ca ot sa vb de Harman Kardon, Bose si restul

 

Exemple :

 

http://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/fc-530u/

 

Boxe Logitech Z523 - PC Garage

 

Boxe Microlab FC 550 - PC Garage

 

Boxe Philips SPA5300/10 2.1 - PC Garage - am avut fratele mai mare al sistemului asta, era relativ okay

 

Probabil mai gasesti si alte variante daca mai cauti.

 

Si 2.0 ar putea fi o varianta

 

Boxe Microlab Pro 1 Darkwood - PC Garage

 

Boxe Creative GigaWorks T20 Series II black - PC Garage

 

Ah, si sa nu uiti ceva de genul : Placa de sunet Asus Xonar DG - PC Garage

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.