www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inlaturare Crom


alexander33
 Share

Recommended Posts

Buna ziua, are careva idee cum as putea inlatura cromul de pe piesele care prezinta acest strat pe chitara?

Nu vreau metode scumpe gen sa le sablez, auzisem pe net despre niste metode care pot fi facute in casa, bicarbonat de sodiu, otet, cola, inalbitor, o parte le-am incercat si nici una nu a mers. Vreun sfat?

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Daca piesele respective sunt cromate "corect" [in esenta, daca nu se "cojesc"] singura modalitate e indepartarea mecanica [sau coroziva, dar asta implica prea multa bataie de cap] a stratului respectiv [sablare, slefuire, etc.] si protejarea pieselor prin alta metoda [daca nu iti doresti rugina].

 

SAU poti sa il lasi asa ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

,totusi,in cazul in care vrei sa dai jos stratul de crom de pe saddles,vor interveni aspecte neplacute la sunet/sustain-deci nu te sfatuiesc.

in rest-bridgeul,jackplateul,tunnerele si suruburile ce se afla in mod normal pe o chitara ar trebui sa se lase ''jupuite'' relativ usor cu smirghel de 1000 pt metal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

o metoda eficienta e sa prepari o solutie salina(apa cu sare) iei un transformator la 12 v (un redresor auto)legi o cheie la un fir ,iar celalt fir pe un conductor metalic.le bagi in apa si astepti cateva ore.

nu mai stiu exact daca conteaza unde sa le legi pe fiecare,la plus sau minus dar banuiesc ca e important.din cate retin plusul il pui pe cheie.

 

eu am incercat metoda asta pe o piesa cromata cu un strat de aprox 06-08 mm si l-a dat jos pe tot.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.