www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese cu "parfum" medieval


Cosu
 Share

Recommended Posts

Eu unul sunt disperat dupa piesele de genul asta. Am intalnit multe formatii (de metal de regula) care pe langa lalaiala obisnuita in power-chordes si solouri fara rost introduc pasaje medievale superbe.

Va rog daca stiti astfel de piese nu va sfiiti sa imi spuneti si mie.

Iata cateva piese ce imi vin acum in minte(am mai vorbit acum vreo 6 luni despre subiectul asta insa oarecum offtopic pe threadul respectiv):

 

Greensleeves - piesa celebra autor anonim . Are parte de nenumarate versiuni fie pe chitara clasica fie pe chitara electrica( vezi blackmore sau timo tolki)

The Bard's song - Blind Guardian

A past and future secret - Blind Guardian

Lord of the rings - Blind guardian

Om bun - Dan Andrei Aldea

Acoustic Medley - In Flames

Foarte multe piese de la Ulver

 

Daca mai siti astfel de piese va rog sa imi spuneti caci imi veti face ziua mai frumoasa.

 

Acum ceva legat de teoria muzicala...

Ce face o piesa sa sune medieval. Presupun ca anumite game sunt folosite pentru a produce efectul asta. Cam care ar fi ele? Care este artificiul folosit ?

Link to comment
Share on other sites

Guest -Alex-

Dissection - crimson towers

- into infinite obscurity

- feathers fell

 

de pe albumul The somberlain - 1993

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest DragonFlame

Oks... ca tot am vazut si subiectu asta ma bag in seama...

Muzica medievala... hm... suna a RHAPSODY. Rhapsody au o gramada de chestii inserate cu aroma de muzica medievala.

In special consider ca albumul Symphony of the Enchanted lands e reprezentativ. Si mai e si piesa Legendary Tales... care e toata numai muzica medievala.

 

Stratovarius as zice ca are o gramada de piese tot in genu asta.

In rest... mai sunt o gramada da' toate sunt mai mult inspre power metal decat muzica medievala.

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

pt mine medieval inseamna sa se auda un flaut si eventual o mandolina si poate si o toba improvizata!!cel putin eu asa am cantat la scoala si spuneam ca este medieval! si eu cred ca stratovarius se apropie de medieval!

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hmmm... dar de greensleevs ce ziceti? melodie compusa in secolul 16... autor anonim bineinteles... intra la muzica preclasica din cate stiu io...

Link to comment
Share on other sites

@marina: nu stiu daca neaparat la asta se refera medieval

 

 

adik de ex mie carcimareasa - antract imi da impresia de medieval (io sunt imbolnavit de melodia asta :) )

 

ori lady in black - iris feat. Uriah Heap

 

nu cred ca necesita aparitia unui anumit instrument

ci mai degraba prezenta unor elemente pe care automat noi le situam in genul medieval

adik de exemplul corul sau un refren vechi@

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cosu, cred ca daca iti place "parfumul medieval" in muzica, nu ai invata mare lucru de la cei ce "copie" asa ceva. Cred ca ar fi cel mai bine sa cauti direct de la sursa lor de inspiratie. Eu de pilda sunt interesat de Bach. Iti recomand pt studiu Suita in E minor pentru lauta. Aici gasesti vre-o trei piese care te vor impresiona sigur:Buree-ul , Couranta si Giga. AAAAAAAA, ca sa nu mai vorbesc de preludiu.... :) .

Cat despre tehnici si game.....hmm, ai sa vezi....in general minorul natural, minorul melodic si cel armonic. Si mai e ceva: contrapunctul :)

Mult succes :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

jethro tull

 

Jethro Tull nu e nici pe departe parfumat "medieval".

 

PS:Pentru cei care sunt gameri, muzica din primul Stronghold este cu adevarat medievala.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Ameretat

@Cosu:

 

Intrebai mai sus de game/artificii care fac o piesa sa sune medieval. Pai...

 

1. Nu sunt folosite tonalitati (minor/major) ci moduri (in principal modurile vechi, grecesti - doric, frigic, chestii)

2. Muzica medievala e in general polifonica - mai multe melodii SEPARATE si CONTRASTANTE din punct din punct de vedere armonico-ritmico-tot-tacamu, dar care se leaga bine armonic - adica suna frumos impreuna.

 

Se scrie dupa regulile vechi, severe - pe care mi-e lene sa le enumar, ca-s multe rau. Muzica medievala era predominant vocala, asa ca si instrumentele cantau melodii lesne de intonat cu vocea:

 

3. Fara salturi prea mari.

4. Fara sunete prea inalte sau prea joase.

5. Fara disonante prea multe (secunde, septime, tritonuri) - si daca apar sunt obligatoriu "rezolvate" prin consonante (terte, cvinte...). Intervalul de triton (3 tonuri = 6 semitonuri = cvinta micsorata = cvarta marita, de exemplu fa-si sau do- sol bemol) este de evitat in mod special avand in vedere cat de urat suna si cat de greu e de intonat cu vocea, acest interval a capatat supranumele de "diabolus in musica"...

 

Apar cadente picardiene (scrii piesa in minor, dar ultimul acord, ala de tonica, e major) anumite reguli complicate relativ la ce intervale ai voie sa folosesti succesiv, fara modulatii prea multe (modulatie = schimbarea modului - incepi piesa in A eolic, apoi te plimbi prin A doric... poate schimbi si centrul tonal de la A la E... chestii) multe lucruri. Fara masuri eterogene (5/4, 11/8 si alte dreamtheaterisme).

 

Sunt FOARTE multe lucruri de spus and I've only scrached the surface. Sigur, or fi multi care nu stiu teorie si reusesc sa scrie chestii cu iz medieval din instinct - dar si ei (aia care reusesc, vreau sa zic) respecta regulile astea, fie ca-si dau seama sau nu.

 

In general melodiile medievale suna foarte simplu si simetric, foarte... rotund si moale, ca sa zic asa. Se doarme fantastic de bine pe ele :)

Link to comment
Share on other sites

@Cosu:

 

Intrebai mai sus de game/artificii care fac o piesa sa sune medieval. Pai...

 

1. Nu sunt folosite tonalitati (minor/major) ci moduri (in principal modurile vechi, grecesti - doric, frigic, chestii)

2. Muzica medievala e in general polifonica - mai multe melodii SEPARATE si CONTRASTANTE din punct din punct de vedere armonico-ritmico-tot-tacamu, dar care se leaga bine armonic - adica suna frumos impreuna.

 

Se scrie dupa regulile vechi, severe - pe care mi-e lene sa le enumar, ca-s multe rau. Muzica medievala era predominant vocala, asa ca si instrumentele cantau melodii lesne de intonat cu vocea:

 

3. Fara salturi prea mari.

4. Fara sunete prea inalte sau prea joase.

5. Fara disonante prea multe (secunde, septime, tritonuri) - si daca apar sunt obligatoriu "rezolvate" prin consonante (terte, cvinte...). Intervalul de triton (3 tonuri = 6 semitonuri = cvinta micsorata = cvarta marita, de exemplu fa-si sau do- sol bemol) este de evitat in mod special avand in vedere cat de urat suna si cat de greu e de intonat cu vocea, acest interval a capatat supranumele de "diabolus in musica"...

 

Apar cadente picardiene (scrii piesa in minor, dar ultimul acord, ala de tonica, e major) anumite reguli complicate relativ la ce intervale ai voie sa folosesti succesiv, fara modulatii prea multe (modulatie = schimbarea modului - incepi piesa in A eolic, apoi te plimbi prin A doric... poate schimbi si centrul tonal de la A la E... chestii) multe lucruri. Fara masuri eterogene (5/4, 11/8 si alte dreamtheaterisme).

 

Sunt FOARTE multe lucruri de spus and I've only scrached the surface. Sigur, or fi multi care nu stiu teorie si reusesc sa scrie chestii cu iz medieval din instinct - dar si ei (aia care reusesc, vreau sa zic) respecta regulile astea, fie ca-si dau seama sau nu.

 

In general melodiile medievale suna foarte simplu si simetric, foarte... rotund si moale, ca sa zic asa. Se doarme fantastic de bine pe ele :)

Multumesc pentru efortul de a prezenta toate aceste lucurui. Din plimbarile mele pe internet nu am reusit sa aflu atatea chestii legate de subiect cum am aflat acum din mesajul tau.

 

Offtopic: exista un album de la Slayer care chiar asa se cheama : "diabolus in musica" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Apropo, Blackmoore e un porc. Am gasit o piesa "de-a lui" pentru chitara clasica, a carei partitura a fost semnata de un frantuz (Pierre-Nu-Stiu-Cum), prin 1560, sau cam asa. E vorba de o tema melodica pe care au folosit-o si Rhapsody in "March of the Swordmaster". Problema e ca nea Blackmoore nu mentioneaza nicaieri autorul... Ceea ce ma face sa ma indoiesc cate din "compozitiile" lui sunt de fapt ale lui. Adica, nu m-as mira ca si Minstrel Hall sa fie a vreunui nene din Renastere...

Link to comment
Share on other sites

looool.sase sase poarta-n casa...

bai bumbac,ai piesele din stronghold in format mp3?

Ruga de vali sterian este "parfumata" medieval.de asemenea.cateva piese semnate uli jon roth.sunt multe formatii romanesti (acum nu imi vine in cap decat imago mundi) care abordeaza genul asta.poate din cauza naturii noastre mai...medievale :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo, Blackmoore e un porc. Am gasit o piesa "de-a lui" pentru chitara clasica, a carei partitura a fost semnata de un frantuz (Pierre-Nu-Stiu-Cum), prin 1560, sau cam asa. E vorba de o tema melodica pe care au folosit-o si Rhapsody in "March of the Swordmaster". Problema e ca nea Blackmoore nu mentioneaza nicaieri autorul... Ceea ce ma face sa ma indoiesc cate din "compozitiile" lui sunt de fapt ale lui. Adica, nu m-as mira ca si Minstrel Hall sa fie a vreunui nene din Renastere...

 

Am ascultat un concert Blackmore's Night si Candice mentioneaza la cateva melodii autorul original. Unii au fost chiar regi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
Guest Chiperion
Aici se afla o lista de formatii cu legaturi cu muzica medievala. Pe unele le-ati mentionat si 'mneavoastra, pe altele - ca In Extremo sau Corvus Corax - vi le recomand (si) eu.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.