www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Pt. Identificare Vintage Archtop


mmika
 Share

Recommended Posts

Buna,

 

As vrea sa cer ajutorul vostru pentru identificarea unei chitari vintage superbe, pe care tocmai am achizitionat-o (a se vedea pozele atasate):

 

1. Corp: full depth archtop (cca 16 inch), no cutaway; culoare: black rose; margini pictate in vintage white. Lemn: fata (carved?) solid spruce, spatele si restul nu prea pot sa imi dau seama...

2. Gat/Grif rosewood, fara trussrod

3. Headstock: stil vintage Framus (a se vedea linkul de mai jos la Framus Vintage Museum); Cheite negre de plastic

http://www.framus-vintage.de/modules/modells/instruments.php?modellID=386&katID=4628&cl=EN

4. F- holes "stilizate", nu varianta "clasica" intalnita la Gibson L5 sau ca la celebrul Framus Zenith no. 17 a lui McCartney

4. Pare sa fi avut pickguard, deoarece exista urme de fixare a acestuia pe gatul si corpul chitarii (cu sau fara doze floating gen Framus, cine stie...?)

 

Pe ea nu scrie vreun producator, doar un numar 61/1 (sa fie anul/luna fabricatiei???).

 

Si apropos, are cineva de vanzare sau stie cineva de unde as putea cumpara in Ro un pickguard care sa se potriveasca si/sau un archtop floating bridge din lemn de trandafir sau abanos (ca ala original e cam dus)?

 

Cu multumiri si stima,

Marius

post-28046-0-44365800-1373713909_thumb.jpg

post-28046-0-70113800-1373713915_thumb.jpg

post-28046-0-59380900-1373713927_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa nu fie cu suparare dar am mai vazut genul asta de bridge/vopsea aplicata deplorabil ( a se vedea sunburstul de pe margini, ala negru) si tipul ala de biding la neck pe chitarile reghin sau pe chitarile cu provenienta rusa/estica. Colegii mai experimentati pot sa confirme, de asemenea s-ar putea sa fie o replica dupa modelul ce l-ai dat tu in link.

 

Vopseaua neagra pare aplicata dupa de catre un amator, a suferit ceva modificari? se observa asa ceva?

 

 

LE: Mai eu vorbesc de vopseaua aplicata pe corp aia neagra, nu vezi ce descentrat e aplicata? in stanga mai putin in dreapta mult mai mult. bridge-ul zici ca nu este la locul lui.

 

Oricat de novice ai fi, incerci sa o aplici cat de cat egal, de asta am zis ca mi se pare mie sau a suferit modificari ulterioare. Imi da cu virgula.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

mersi de mesaje..

vopseaua este originala si arata f. bine. are micile crapaturi de vopsea specifice varstei (am avut parte sa pun mana pe Un Framus Black Rose de Luxe care avea aceleasi probleme)

Bridge-ul nu stiu daca este original, oricum e "dus" si fixat aiurea cu ceva chestii dublu adezive... :(

Link to comment
Share on other sites

Deenman: mersi, am inteles acum ce vreti sa spuneti legat de sunburst. Iar despre bridge, e clar fixat aiurea, pt. ca ii lipseste partea de jos (rotitele de metal) - si a fost lipit vai de mama lui cu ceva chestii dublu adezive, de aia caut sa iau unul nou.

 

Si eu cred ca e o "clona estica" a chitarilor la moda in anii 60. Intrebarea e ce marca. Vanzatorul banuia ca e un Orfeus, ceea ce nu ar fi deloc rau, pt. ca din ce am citit nu prea sunt Orfeus full depth archtop acustice, asa ca asta ar fi una din putinele existente. Iar asta ar explica si fata solid spruce (bulgarii de la Orfeus si Kremonase se stie ca nu faceau economie, in anii 60-70 la pretiosul lemn de molid, ca aveau din belsug in muntii lor :).

Am intrebat pe forum, ca m-am gandit ca poate a vazut cineva ceva similar.

Multumesc mult oricum pentru informatiile foarte utile

Link to comment
Share on other sites

Treci pe la oftalmologie.

Ai nevoie de o consultatie amanuntita.

 

E mai bine sa o faci mai devreme decat mai tarziu cand se agraveaza.

Daca nu iei in seama simptomele timpurii e posibil chiar sa iti pierzi vederea.

 

era mai simplu si mai de bun gust sa-mi spui ca ma insel..dar conform acestui forum este imposibil ca macar un singur topic sa nu fie poluat de comentarii mai putin informative,ca sa respect o norma civilizata si sa nu le numesc mai urat..

 

si bineinteles..daca poti fi mai de ajutor decat mine,te rog sa-ti dai o parere cu privire la chitara,care,din punct de vedere oftalmologic,sa fie mai asemanatoare decat ce-a pe care am precizat-o eu ..

cu rescpect .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Era mai bine pentru tine sa spui ca ai fost sarcastic si nu ti-am inteles eu sarcasmul.

Sincer am sperat sa fie vorba de o gluma. Dar nu, tu vrei sa fie trist pentru mine. Insisti.

 

Asadar raman la recomandarea mea. Ai nevoie de ochelari si daca se poate cu lentile cat mai groase.

 

De asemenea recomand cumpararea unui Gibson Custom Shop din China la vreo 240$ cu transport inclus.

Nu va fi nici o diferenta pentru tine intre ala si unul original.

 

Multa bafta la Chibson si la ochelari.

 

Partea a doua e pentru insistenta ta. Daca seamana nu inseamna ca-s aceeasi chestie.

 

bine tipule..de ochelari inca nu am nevoie,dar cand voi avea am sa-mi amintesc sa-mi cumpar..cat despre gibson,momentan nu planuiesc sa-mi cumpar pentru ca am deja unul..si nu e made in china ci usa..

iar cu privire la topic (si am zis privire :)) ) mi-am dat cu parerea asa cum a cerut omul si nu era nevoie sa-mi propui vizite la oftalmolog doar pt ca tu crezi ca nu sunt una si aceeasi chitara ..

numai bine .

Link to comment
Share on other sites

Pt. Dl. Eugen: Multumesc, am urmat deja sfatul Dvoastra de profesionist si sunt pe cale sa rezolv acest "mister". Am gasit deja informatii utile acolo si astept si alte detalii...de la cei de pe euroguitars.co.uk

Pt. rockfeller: multumesc mult pentru inncercarea de a ma ajuta. Sincer, nu cred ca e un Framus, din mai multe motive, dar s-ar putea sa fie ceva mult mai rar (desi nu neaparat mai scump) decat un Framus, insa nu neaparat valoarea de piata e importanta, cel putin nu pentru mine, cand vorbesc despre colectia mea de instrumente muzicale vintage (peste 50). Multumesc oricum pentru buna intentie.

Reiterez rugamintea de achizitiona un bridge si un pickguard potrivit, daca are cineva de vanzare...

Cu multumiri,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult Dle. Eugen, o sa caut.

Deja bridge-uri ce par sa se potriveasca am gasit pe Framus Vintage Shop ( nu stiu de ce forumul nu ma lasa sa pun linkuri):

Daca intr-adevar chitara este ce banuiesc cei de pe euroguitars.co.uk, va merita restaurata fara discutie, fie si doar pentru raritatea ei...

Cu multumiri,

Link to comment
Share on other sites

Hi, I have found another rare and interesting link about a very similar guitar like mine at Jon Free's expert guitar website.

http://www.blackguitars.com/burns-defiant.htm

It seems to be a c.1962 BURNS 'Defiant' Archtop, very similar with the above guitar, which was presumed as being sold as a famous UK Burns guitar company product from the 60's, even if the blackguitars.com expert Jon Free accepted that it may be a Melodija Menges guitar (Slovenija).

Anyway, even if it is a vintage Melodija or an Orfeus, it seems to worth plentifully the small price I've paid for it.

Because, if it is an Orfeus it would be the first of its kind available (because no one seems to know about an acoustic nor hollow body - full depth - about 75 mm ??? - Orfeus made before 1965-1970), and if it is an Melodija it may be an early prototype (c.1961) of Jon Free's 1962 Burns Defiant guitar imported from this "anonymous/yet not confirmed certainly" manufacturer (Melodija, Orfeus???) and sold by the famous Burns guitar company under its brand.

 

 

Asta e postul recent pe euroguitars.co.uk...astept opinii...

Cu multumiri,

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor celor de pe RGC care m-au ajutat cu sfaturi utile sa identific chitara in cauza...

Deci:

 

Chitara este cu siguranta fabricata in 1961 de catre Melodija Menges din Slovenia.

Dupa ce am urmat sfatul Dlui Eugen de a incerca sa aflu informatii pe euroguitars.co.uk, cei de acolo mi-au dat informatii suficiente ca sa reusesc sa identific singur chitara.

Astfel, desi modelul este unul relativ rar, am gasit cateva informatii/poze legate de aceasta chitara pe situri provenite din zona ex-iugoslava:

http://www.svastara....glas/403229_git ... 59-raritet

http://dijaspora-ogl...aritet-4155.htm

 

 

Dar cel mai interesant aspect este faptul ca acest model particular de chitara Melodija a fost considerat suficient de bine realizat/de o calitate suficient de buna ca sa fie importat in UK in jurul anului 1962 si vandut sub numele Burns Defiant, de catre faimoasa ( desigur in anii 50'-60) companie producatoare de chitari Burns Guitar Company:

http://www.blackguit...rns-defiant.htm

 

 

Desigur, am fost incantat de faptul ca un mare expert in restaurari de chitari vintage (ma refer aici la Jon Free de la blackguitars.com) a considerat chitara Defiant, practic un "re-brand" cu mici modificari al modelului meu de Melodija Menges, suficient de interesanta/rara incat sa o includa in colectia sa personala (not for sale :)).

Pentru cine e pasionat de chitari vintage, puteti vedea alte modele vintage produse de Burns (si eventual si ce vedete au cantat pe ele in acea perioada), pe website-ul Burns Guitar Museum:

http://www.burnsguit.../the-guitars/#6

 

Cu multumiri pt. RGC si membrii sai,

Marius

post-28046-0-69872000-1374654396_thumb.jpg

post-28046-0-02115600-1374654409_thumb.jpg

Edited by mmika
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.