www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul cantec :)


Guest Lightbringer
 Share

Recommended Posts

Guest Lightbringer

Tare-s curios care a fost primul cantec care v-a iesit cap coada.Ar fi si "educativ" pt incepatori,sa stie si ei care-s melodiile mai usor de prins ;)

La mine primul a fost Nicolas de Angelis - Jeux interdits.E chiar usor si suna bine si doar pe E(high).Apoi ceva chestioare gen colinde,happy birthday,....stiti voi,nimicuri din astea usoare dar care-ti dau satisfactie atunci la inceput pt ca in sfarsit vezi ca iese ceva din bucata aia de lemn cu sarme pe ea :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest cealicu_ca

Metallica - Nothing Else Matters (LOL... cre' ca feo 50% au inceput cu asta... logic <<DUH!>> varianta pre-alpha release candidate 0.00001 adica ceva picking si ca ala e Em, ala e D si alalalt e G :-)) )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Va rog frumos sa nu radeti:Am infundat din nou closetu'-Fara Zahar. I know, I'm pathetic :( desi am facut foarte multi colegi sa faca pe ei de ras :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest cancerul

primul cantec kre mia ieshit a fost come as u are-nirvana shi lam facut in prima zi cand am devenit shi eo chitarista:-D

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Vama Veche - Vara asta

 

Nothing Else Matters am invatat-o acum vreo luna, dar toata, versiune proprie.Si suna chiar bine! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest sadus

prima piesa cap coada? hmm...stiam multe pana la momentul respectiv dar nu ma chinuisem sa scot armonia sau solourile la fel(si nirvana si kkturile alea nu mi-au placut niciodata).Oricum..s-a intamplat cu vreo 4 ani in urma asta:

 

1.Marillion-Kayleigh

2.Skid row-Quicksand jesus (are niste armonice f. misto)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Prima invatata complet? Uhh.. Black Sabbath - Solitude. Incepusem Black Sabbath - Black Sabbath, dar nu imi iesea ultimul riff (ala un pic mai rapid), si am zis sa incerc balada, ca trebuie sa iasa...

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Prima melodie cap coada a fost Black Sabbath - Electric Funeral.Pana atunci invatam doar riff-uri mai cunoscute, dupa care ma lasam de melodie.Odata cu melodia asta am inceput sa invat melodii intregi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Accept - Metal Heart. Dar asta mai mult pentru ca nu m-am deranjat s invat nici o melodie cap-coada cam pana in perioada cand am ajuns sa fiu in stare sa cant asta...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest fractalnightmare

Mike Oldfield - Summit Day, de pe albumul Guitars, a fost chiar prima piesa. A doua a fost Mike Oldfield - Muse, acelasi album. Din cauza lui Mike O. m-am apucat de chitara in primul rand.

Link to comment
Share on other sites

Guest RutZap

nirvana - come as you are

vita de vie - ozosep

beethoven- ode to joy

 

Cam multe dar le-am exersat in paralel [si credeti-ma ca astea sunt pt le-am invatzat recent, de vreo 3-4 luni :)) ]

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Prima care am reusit s-o cant cap coada a fost Cranberries - Animal Instinct (avand in vedere ca are 4 acorduri si un solo pe o coarda :) ) si dup-aia Zombie (da...e o delectare pe acustica...va imaginati cum suna :) ).

Apoi m-am apucat si eu ca tot chitaristul care se respecta de Nothing Else Matters (proiect pe termen lung) pe care am reusit sa o termin de invatat cu tot cu solouri de curand :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ragnar

Black Sabbath - Electric Funeral... simpla rau, da' suna misto, mai ales cu wah :)

dup'aia, imediat, am invatat Black Sabbath - Black Sabbath, da' m-am oprit la solo... nu mai stiu de ce... cre'ca o sa ma apuc din nou de ea :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Lucifer

pai...prima chestie care am incercat-o cand am pus prima oara mana pe o chitara a fost inceputu' de la come as you are...

cap-coada, prima melodie a fost andrii popa....si prima melodie straina cap-coada invatzata a fost nothing else matters cu tot cu solo :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.