www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul cantec :)


Guest Lightbringer
 Share

Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

prima si prima data cand am pus mana pe o chitara, care nu era a mea , am incercat sa cant rifful din coma- guns n roses.

mai tarziu cand mi-am luat si io prima chitara clasica am invatzat pe rand toata discografia(partile clean/acustice) guns n roses/metallica/skid row.

am inceput parca cu don't cry, sweet child o'mine,knockin on heavens...,patience,dead horse,nothing else..., unforgiven, welcome home, fade to black si o gramada altele.

primul lucru pe care l-am cantat pe o electrica, in magazin ,inainte sa o cumpar a fost ain't talkin about love si intro-ul de la sweet child....

ulterior am invatzat toata melodia coma cu care am inceput.....super tare piesa(atat text cat si muzica)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

primul cap coada a fost joe satriani tears in the rain a 6 luna

acdc-thunderstruck in prima saptamana :)

acorduri dupaia :(

nohing else maters- prima luna sau a doua luna ;)

adrii popa -prima luna :)

multe chestii pe acorduri in primele luni :o

game multe

eric calpton wonderful tonight(solo plus acorduri in a 4aluna)

B)

:)

 

Am utita ceata lu pitigoi a fost prima mea melodie cap coada ;) de fapt.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Melc melc codobelc a fost si la mine, la 6 ani, la scoala de muzica, sectia vioara.

Atunci am avut si prima aparitie live, la sfarsitul primului trimestru

 

Chitaristic vorbind, prima piesa a fost For Whom The Bell Tolls - Metallica.

Evident, doar armonia.

A fost si singura piesa ca mi-a aratat-o cineva, dupa aia am scos eu totul singur.

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Melc melc codobelc a fost si la mine, la 6 ani, la scoala de muzica, sectia vioara.

 

Haha, aia am invatat-o si eu la vioara prima oara. Tot pe la 6 ani, la Palatul Copiilor din Bucuresti. Ce vremuri...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest claxonn

Eu aveam o obsesie cand am pus mana pe chitara cu primele note de la "Stere" - Timpuri Noi. Asta cred ca a fost si prima care am cantat-o cap-coada. (acorduri: Em-G-C-F)

 

(DA, DA, ie, ie, ie ... e minunat la Stere...) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

ce groaznic sa nu poti spune...Cantec primul...poate momentan doar o parte...Viata lunga si prosperitate pt.cei care inca mai incearca sa ajunga la performanta de a canta o melodie cap coada!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest danny_boy_weeeee

poi stai sa vad................................primu cap coada a fost armonia de la enter sand man (pe clasica) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Super-hit-urile Lambada si Pantera Roz (variante simplificate).

 

Pink Floyd - Wish you were here - prima melodie cu solo si singura la care-mi iese si vocea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest littleP

Din cate-mi aduc eu aminte prima mea melodie cap coada a fost acum 2 ani..-cand aveam 13-..si anume Gypsy de Uriah Heep :) (binenteles fara solo) iar primu solo a fost cel de la aceeasi melodie. Apoi a urmat ciupeala si armonia de la Stairway to Heaven (nu perfecte) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest 1st skater guitarist

pai cand am luat chitara (reghin 3/4) avea in cutie si o foaie... p care erau nijte instructiuni si acolo am vazut Andri Popa care imi placea atunci (adik acum vreo 10 luni) si primul cantec cap-coada al doilea era amintire cu haiduci - Vali sterian :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Prima melodie a fost Valeriu Sterian - Nopti,dupa care a urmat G`N`R - Don`t Cry,Metallica - Nothing else matters...lista continua si in ziua de azi. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.