www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acustica + Barre - Cum Sa Fac?


meddle
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Am o problema. Am invatat cateva cantece la chitara acustica, schimb binisor cateva acorduri, stiu vreo 10-12 in total, insa am o problema la cele cu barre, si mai ales FA major, pt ca il folosesc cel mai des - daca il reusesc pe asta cred ca voi reusi si altele cu barre.

 

Nu-mi suna bine nici daca dau pe toate corzile, suna mai infundat, si daca dau pe rand pe corzi, normal ca SI si MI subtire nu sunt apasate destul, abia vreo 2-3 corzi daca suna ok din toate cele 6 la acest acord. Caut sa le apas pe rand pe fiacare si apoi deodata, si reusesc sa sune perfect, dar in acel moment ma doare mana , plus ca nu pot sa intru rapid dintr-un alt acord exact in acea pozitie in care suna bine, mai ales daca acordul cu barre il tin pt o scurta durata de timp, apoi iar schimb.

 

Exercitiu mai mult sigur ca e nevoie, dar intreb ca poate gresesc eu ceva ca tehnica.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Am o problema. Am invatat cateva cantece la chitara acustica, schimb binisor cateva acorduri, stiu vreo 10-12 in total, insa am o problema la cele cu barre, si mai ales FA major, pt ca il folosesc cel mai des - daca il reusesc pe asta cred ca voi reusi si altele cu barre.

 

Nu-mi suna bine nici daca dau pe toate corzile, suna mai infundat, si daca dau pe rand pe corzi, normal ca SI si MI subtire nu sunt apasate destul, abia vreo 2-3 corzi daca suna ok din toate cele 6 la acest acord. Caut sa le apas pe rand pe fiacare si apoi deodata, si reusesc sa sune perfect, dar in acel moment ma doare mana , plus ca nu pot sa intru rapid dintr-un alt acord exact in acea pozitie in care suna bine, mai ales daca acordul cu barre il tin pt o scurta durata de timp, apoi iar schimb.

 

Exercitiu mai mult sigur ca e nevoie, dar intreb ca poate gresesc eu ceva ca tehnica.

 

Multumesc anticipat!

 

Ai ghicit, e nevoie de exercitiu. Pana invata mana ce are de facut. Freaca 20-30 min zilnic schimbarile care nu-ti ies si-o sa vezi minune intr-o saptamana.

 

Oricum, Fa major nu e mare chestie. Stai sa vezi forma de Si major :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

 

Am o problema. Am invatat cateva cantece la chitara acustica, schimb binisor cateva acorduri, stiu vreo 10-12 in total, insa am o problema la cele cu barre, si mai ales FA major, pt ca il folosesc cel mai des - daca il reusesc pe asta cred ca voi reusi si altele cu barre.

 

Nu-mi suna bine nici daca dau pe toate corzile, suna mai infundat, si daca dau pe rand pe corzi, normal ca SI si MI subtire nu sunt apasate destul, abia vreo 2-3 corzi daca suna ok din toate cele 6 la acest acord. Caut sa le apas pe rand pe fiacare si apoi deodata, si reusesc sa sune perfect, dar in acel moment ma doare mana , plus ca nu pot sa intru rapid dintr-un alt acord exact in acea pozitie in care suna bine, mai ales daca acordul cu barre il tin pt o scurta durata de timp, apoi iar schimb.

 

Exercitiu mai mult sigur ca e nevoie, dar intreb ca poate gresesc eu ceva ca tehnica.

 

Multumesc anticipat!

 

Cine te obliga sa prinzi Fa cu barre ? In pozoitia a 1-a corzilesunt 'sus " pe pragus .rezistenta corzilor estre foarte mare la apasare ...eu cant de aproapee 50 de ani si cu corzi relativ moi ( subtiri _) si mi-e greu sa tin bareu in acea pozitie ..Exact cum zici ...o masura doua pot sa tin bine apasat sa fac arpegii apoi i-mi oboseste mana si incepe sa sune pe corzile dela marginea gatului sau din centru estompat in functie de cum indoi mana degetul sunt stranse corect cele de la extremitati sau corzile din centru ......

rezolvare :

chitara buna ..si exercitii . ..conteaza si 'radiusul" gatului dar problema centru vs extremitati ramane ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

In primul rand (ca sa nu te descurajezi) verifica daca chitara este setata (reglata) cum trebuie.

Mai ales adancimea sloturilor de pe pragus (si implicit distanta de la corzi libere la tasta 1).

Putine chitare ieftine vin cu acest reglaj facut corect din fabrica.

Daca distanta este prea mare trebuie sa mergi la un mester sa-ti rezolve problema.

Daca incerci singur risti sa depasesti adancimea optima si atunci trebuie schimbat nut-ul (pragusul), ceea ce n-ar fi mare paguba pentru ca pe chitarele ieftine (si nereglate) sunt de obicei pragusuri ieftine din plastic prost. Un nut de os sau compozit (tusq) schimba total sunetul.

 

plus exercitiu

Link to comment
Share on other sites

Conteaza cum tii degetul ..daca tii "drept" palma pe tastiera degetul este "moale " daca intorci rotesti catre stanga 30 grade si tii putin oblic fata de taste devine rigid si la un gat ce nu are radius prea pronuntat strange mai uniform si efectiv nu cu degetul strangi ci dibn fortasrea usoara din incheietura ...

Cel mai greu mi-se pare cu chitara clasica ce are gatul lat si drept e o teroare sa fac unele arpegii frumoase in prima pozitie ..chiar si fara barre .

 

La unele acorduri ..in functie de complexitate .... intorc in acest fel dar mai si dublez cu degetul mijlociu ...bineinteles depinde de viteza de schimbare etc ..

 

Dar de obicei nu se prind bareuri complete .. doar la unele piese ,pasaje , etc..ai nevoie si cum am scris l amine problema apare cand trebuie sa canti niste arpegii curate cristaline perfecte multe masuri ..la strumming mai trece caumva si poti sa strangi si sa slabesti in functie de estompare /eitmica ..etc ..Presupun ca daca l amine ce am mana mare degete lungi este problema oare cum se descurca altii ...dar se descurca ...

 

Bine , la un incepator toate sunt complicate sui grele pana nu se prinde cum sa tina mana ca sa deuna efort minim si sa sune fiecare coarda curat ... dup acateva esecuri eu zic ca fiecare se prinde si singur .

Doar ca sa vada ca si experimentatii au aceleasi probleme si sa nu se descurajeze .

 

maui depinde si de marimea mainilor , lungimea degetelor ...cum tii sa sune bine ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, am sa aplic ce am citit; exercitiu pe ce nu merge, am sa insist mai mult - desi nerabdarea ma impinge sa cant ceva, in loc sa exersez niste treceri ce nu merg, dar am sa fac un efort, stiu ca merita.

 

Chitara nu e cea mai ieftina, nici scumpa... o Takamine EG321C - electroacustica, pe orice alt acord mi se para ca suna bestial, doar pe asta nu, deci inseamna ca e "user error" :D

 

Adica si daca cant "tare" celalalte acorduri, suna super, fain fara bazaituri (fata de Hora Reghin ce am avut inainte). Nu am pus mana pe una (mai) scumpa, nu stiu cum este... dar asta ar mai avea nevoie de ajustari mecanice? In afara de reglarea grifului, desigur, ma refer la sloturile de pe pragus.

 

Multzam inca o data, imi este de ajutor!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am invatat acordurile cu barre astfel.

 

Mi-a spus proful meu zilnic sa mut acordurile Do si Fa major cu bare de 100 de ori.. daca te uiti un pic nu e mare lucru.. sa faci aceasta mutare..

 

Si am facut asta si exact cum ai spus .. acum mai imi ies si altele cu barre.. Daca nu iti iese din cauza ca nu ai forta suficienta sa apesi pe corzi.. eu inca fiind relativ incepator, imi aduc aminte clar cum nici eu nu aveam forta in deget sa apas corect toate corzile si acum am.. deci in timp, fara sa iti dai seama se poate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Atentie la SINCRON intre maini !!

 

In cele mai multe cazuri se strange exact si numai de corzile / de coarda care trebuie sa sune .....doar la unele 'struming' si "arpegii" trebuie sa strangi de toate cele 6 corzi "non stop " ..de obicei ritmica o dai prin strans corzile si slabit corzile moment in care se estompeaza ...asa dai ritmica ...bineinteles ciupesri lovesti cu pana exact cand trebuie sa sune corzile ...dar se loveste ritmic si cu corzile estompate ca sa dai un efect de .instrument de percutie ca sa nu se intrerupa . respectiv sa fie ritmul cursiv neintrerupt ...etc +combinatii ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.