www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann CH LUX


Guest Sangree
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

nu am spus ca sunt prof.!!!!

 

Da vorbesti ca si cum ai fi... cu referiri la oameni pe care nu ii cunosti.

 

 

In fine, distractie placuta cu noua jucarie :)

Link to comment
Share on other sites

Odata am cantat pe o chitara cu escalop si nu mi-a placut.

 

Nici chitara nici escalopul.

Nici mie ... eu am cantat pe Fender Yngwie si parca imi intrau degetele in groapa. Si chitara aia daca nu ai amplif ca lumea suna ca un cur . La fel si dozele '69, eu de astea le-am schimbat .Malmsteen s-a inspirat foarte mult dupa Blackmore (Demon's Eye e piesa lui preferata) si de aia si tonu seamana, si dozele ,si silu putin (amadoi folosesc phrigian si minor armonic), si amadoi au ESCALOP, da nu la fel.

Is curios sa cant pe ESCALOP Blackmore sa vad cum e

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Chestia pe care am cantat eu era un fel de superstrat no-name cu floyd si grif de maple "scalloped". Mi s-a parut oribil, insa vad care-s avantajele pt un anume fel foarte specdializat de a canta la chitara.

 

Principala chestie e ca te ajuta mult sa ai claritate la viteza - pe un gat scalloped nu prea ai cum sa nu apesi bine coarda si sa sune infundat. Dezavantajul e ca in afara de vitezisme, te incurca la orice altceva, parca nu mai simti lemnul sub maini.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

Parerile sunt impartite.. pe mine personal ma ajuta mult asta..intr-adevar am riscat, dar am depus efort si m-am straduit sa nu o fac mai multe :) .Insa a meritat...la o adik what a f***, e destul de ieftina chitara mea.

Link to comment
Share on other sites

off, tipic romanesc..ce sa-ti spun!!! suferinta deasa....

 

vrei sa discutam despre dictionarte sau vrei sa-ti arat si greseli facute de tine pe forumul acesta??

 

mi-a venit mai bine la gura sa spun asa.

cuvantul ala vine de la Scallop , deci in romaneste ar trebui sa zic ceva de cenul "am facut tastiere scoicate" loool.

daca nu ai inteles din ce am zis eu poti merge la grosmann la magazin sa pui mana pe un neck cu tastiere de-alea , poate asa vei intelege fara sa mai jignesti pe altcineva. :)

 

Apropos deseara pun si poze.

 

Pentru Cosu: suna la fel de bine ca inainte doar ca e mai usoara la mana si la benduri. e putin mai greu sa te acomodezi si sa nu mai apesi tare pe corzi. acum e foarte sensibila , dar eu m-am obisnuit deja cu ea.

 

si ca sa rezolvam problema o sa le spunem tastiere adancite...punct. toata lumea e multumita ca doar vb romaneste!!!

...semidoct? :) ignore! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

Mda, foarte tare.

 

Eu propun urmatoarea chestie:

 

-daca aveti ceva de scris in legatura cu lucrarea pe care am facut-o, nu aveti decat sa scrieti.

 

-daca, nu tineti-va parerile pentru voi, ca pentru mine sunt neinteresante.(semidocti, carcotasi etc.)

 

Daca cineva isi face impresia ca eu am creat acest TOPIC pentru vre-un procent sau vre-un castig se inseala amarnic, asa ca vedeti-va lungul nasului si ne intelegem bine.

A fost creat pentru a vedea si alti tineri ce se poate face daca ai ambitie, poate candva isi vor face si ei!!!

 

Astea fiind spuse as ruga moderatorii sa sanctioneze pe acei useri care mai peste tot sunt offtopic , doar de dragul de a vedea si noi cat de destepti sunt ei. "PUNCT"

 

TOPIC CLOSED...

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

astfel imi voi rezerva comentariile strict la postul care l-am creat.

nu vreau sa fiu prea carcotasi, dar nu ma pot abtine :)

corect e PE care l-am creat :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

A fost creat pentru a vedea si alti tineri ce se poate face daca ai ambitie, poate candva isi vor face si ei!!!

 

Astea fiind spuse as ruga moderatorii sa sanctioneze pe acei useri care mai peste tot sunt offtopic , doar de dragul de a vedea si noi cat de destepti sunt ei. "PUNCT"

 

TOPIC CLOSED...

Eu o sa fiu ontopic si ii voi sfatui pe toti ceilalti tineri sa NU faca nimic de genu asta , oricat de multa ambitie ar avea ei . Folositi ambitia la studiu si atat. Luati si cantati pe chitari normale nu va mai prostiti atata ......

Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

Eu m-am referit la tinerii talentati la constructia chitarelor..nu la cineva care nu are nici o treaba cu asta.....sunt multi pe-aici care nu au nici o treaba cu cantatul, ce sa mai zic de de construit????!!!!

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Eu m-am referit la tinerii talentati la constructia chitarelor..nu la cineva care nu are nici o treaba cu asta.....sunt multi pe-aici care nu au nici o treaba cu cantatul, ce sa mai zic de de construit????!!!!

 

 

Unii stiu sa le construiasca, altii stiu sa stoarca tot din ele, altii stiu sa le distruga. Si care-i faza?

Link to comment
Share on other sites

 

si ca sa rezolvam problema o sa le spunem tastiere adancite...punct. toata lumea e multumita ca doar vb romaneste!!!

 

 

pai ......TASTE ....este alt cuvant imprumutat ......

 

asa ca trebuie sa schimbam in........"ridicaturi de intonatie fixa adancite pe suprafata activa al unui gat de chitara inatrite cu insertii de metal pentru a preveni uzarea prematura" ,........lol

 

|Am mai scris pe undeva, am cantat mai demult pe un fel de lauta , veche , intervalele pe gat erau realizate prin adancituri similare , si in "varful" ridicaturilor erau fixate sarme de metal .( nu bareuri care intra in lemn).

 

O fi fost lauta bunicului lui Malmsteen , hehe

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

http://www.projectguitar.com/tut/scal1.htm la adresa asta gasiti pe cineva care a pus si imagini cu aceast procedeu de escallopare (sau nu stiu cum sa i spun)

 

pentru cine nu e multumit de escalloped eu zic sa si faca singur un grif de acest gen dar atentie sa nu se insiste prea mult la adincituri(sapaturi,santuri)

Link to comment
Share on other sites

http://www.projectguitar.com/tut/scal1.htm la adresa asta gasiti pe cineva care a pus si imagini cu aceast procedeu de escallopare (sau nu stiu cum sa i spun)

 

pentru cine nu e multumit de escalloped eu zic sa si faca singur un grif de acest gen dar atentie sa nu se insiste prea mult la adincituri(sapaturi,santuri)

se spune scallop, care inseamna dealtfel si scoica de un anume fel, si care are forma aia, de aia se spune asa la procedeu. Am mai prezentat si eu cum, si alti useri de pe forum, nu vad rostul postului tau.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.