www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tehnici de compus


Guest
 Share

Recommended Posts

Sunt o gramda de tehnici de compozitie pe care le invetzi la conservator. Ce manuale folosesc oamenii aia????

Ma intereseaza ff mult si nu o sa ma duc curand la conservator sa studiez asa ceva(peste 8 ani poate).

Link to comment
Share on other sites

Cuvintele cheie sunt:

- armonie

- contrapunct

 

Cauta niste manuale care sa-ti prezinte baza acestor doua teorii: in principal este vorba de a gandi o compozitie pe verticala (armonic, cate note se aud la un moment dat si relatia intre ele) si pe orizonatala (cum se intretes melodic diferitele "voci") si aici ajungem la ceea ce trebuia mentionat in primul rand: melodia

 

Asta tine de imaginatie, talent de compozitor, dar si de cultura (sau background cum zice profesoru') dar nu neaparat in sensul de "educatie" ci mai degraba ce ai facut, ascultat, trait pana acum.

 

Pentru rock si pop in general nu este de neglijat mesajul vocal, adica textul. Ai ceva de spus si de transmis? Muzica instrumentala este mai putin "populara", deci mai putin ascultata si inteleasa.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest Ender_Eugen
Sunt o gramda de tehnici de compozitie pe care le invetzi la conservator. Ce manuale folosesc oamenii aia????

Ma intereseaza ff mult si nu o sa ma duc curand la conservator sa studiez asa ceva(peste 8 ani poate).

 

 

ne intalnim sa iti dau manuale, le tragi la xerox si le returnezi

 

daca vrei.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
ne intalnim sa iti dau manuale, le tragi la xerox si le returnezi

 

daca vrei.

 

Vreau eu... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Eh de-acuma ce mai conteaza. :)

Multumim frumos! :)

 

 

 

cu placere.

 

conteaza ca nu am inteles intrebarea... are vre-un subinteles?

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
conteaza ca nu am inteles intrebarea... are vre-un subinteles?

Well... nu e legal ce ai facut - adica sa distribui un material cu copyright pe internet. Probabil o sa-ti fie editat postul de unul din moderatorii nostri vigilenti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Well... nu e legal ce ai facut - adica sa distribui un material cu copyright pe internet. Probabil o sa-ti fie editat postul de unul din moderatorii nostri vigilenti.

 

 

 

nu e copyright... e un material la care au acces titi studentii facultatii de muzica spiru haret. GRATIS...

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

 

 

am vazut thread-ul asta si m-am gandit sa postez :) . ca nu am stat sa ma uit daca mai exista inca unul cu acelasi subiect... B) ma rog...

 

sa posteze gagiu' ala ca eu nu o mai fac

 

daca faci e rau, daca nu faci e rau... **** (nu e cuvant obscen, este un oras in croatia :) )

 

:(

Link to comment
Share on other sites

am vazut thread-ul asta si m-am gandit sa postez :) . ca nu am stat sa ma uit daca mai exista inca unul cu acelasi subiect... :) ma rog...

sa posteze gagiu' ala ca eu nu o mai fac

daca faci e rau, daca nu faci e rau... **** (nu e cuvant obscen, este un oras in croatia :) )

Nu tu ai facut topicul asta nu? Atunci e vina lor daca vor materiale dar nu citesc nici macar topicurile sticky pe care scrie mare "Materiale si explicatii" :(

Link to comment
Share on other sites

in ultima perioada a aparut internetul , pe internet a aparut "wikipedia " . Google ,alexa Toolbar si inca o sumedenie de "motoare de cautare " ptr cei ce nu cunosc inca...

 

 

http://images.google.ro/images?q=musical+t...art=36&sa=N

 

 

cauta pe aici si gasesti sute de site-uri si link-uri.

 

http://images.google.ro/images?svnum=10&am...cal+composition

 

sau

 

http://images.google.ro/images?svnum=10&am...83utare+Imagini

 

 

 

http://images.google.ro/images?svnum=10&am...83utare+Imagini

 

 

studiezii toate acestea si ................

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

ce bine ar fi daca s-ar inchide acest topic... vad ca ma ofer sa va ajut si unii cred ca tot nu am facut bine.

 

 

Multumesc pt atentia acordata!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.