www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

AMP pentru repetitii


Marius T
 Share

Recommended Posts

Va rog recomandati-mi si mie o marca pentru un amp pt repetitii si cam ce ar trebui sa aiba (putere, ohmi, distort eq sau mai stiu eu ce) totul daca se poate intr-un buget de 6 mil cam :) A si nu as vrea sa il tin la maxim la repetitii deoarece sunetul se deformeaza... vreau sa respire relaxat la o repetitie si sa acopere toba neamplificata.

aa si cam ce se gaseste pe la noi prin magazine...

10q

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

iti dau eu un Head de chitara cu Lampi pe final, la 4.5 mil, de difuzor te descurci mai departe. daca vrei mai multe detalii iti dau pe PM.

 

headul are 75W din 2 lampi GU-50, care se aud mult mai tare decat 75W solid-state. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai putere iti trebuie cam 30-40 de W fara distorsiuni ca sa acopere tobele si sa sune degajat...ti-as sugera o statie si niste boxe cat de cat...eu asa mi-am facut si te ajunge mai ieftin decat un amp...

:):):(

Nu prea stiu ce tobe acoperi la 30 w chiar si neamplificate . Poate daca mergi cu volumu' la maxim reusesti si ala bate cu stixuri sau 'pensule" d'alea :)

Link to comment
Share on other sites

iti dau eu un Head de chitara cu Lampi pe final, la 4.5 mil, de difuzor te descurci mai departe. daca vrei mai multe detalii iti dau pe PM.

 

headul are 75W din 2 lampi GU-50, care se aud mult mai tare decat 75W solid-state. :)

precis! watii de lampi sunt mai mari decat aia de solid state! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

cu 30W de lampa, sigur acoperi :)

 

dar cu 30W solid-state, te c-a-c-i in ei, ca tre sa dea ala cu maturicile in tobe sa te auzi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

precis! watii de lampi sunt mai mari decat aia de solid state! :)

 

hai la o sala cu ampu ala al meu de 75W pe lampa si cu ala al meu de 200W SS, si comparam, te bagi? io zic ca se aud la fel de tare, parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

mai baieti, voi ati facut fizica cu un profesor de sport, sau ati pus mana pe manualul de fizica, daca ati pus, doar ca sa faceti cornete? :):)

 

 

sa inteleg ca ai o retinere, in ce proveste comparatia

 

@Marius T: sigur nu vrei headul ala?

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

in sala noastra de repetitii avem doua statii de 50 w .un marshall si un peavey. statiile acopera toba si nu sunt date la max ci la juma spre 3 sferturi.statiile sunt solid state.plus ca tobaru nostru bate tare in tobe.deci io zic ca 50 w ss sunt suficiennti

Link to comment
Share on other sites

Va rog recomandati-mi si mie o marca pentru un amp pt repetitii si cam ce ar trebui sa aiba (putere, ohmi, distort eq sau mai stiu eu ce) totul daca se poate intr-un buget de 6 mil cam :) A si nu as vrea sa il tin la maxim la repetitii deoarece sunetul se deformeaza... vreau sa respire relaxat la o repetitie si sa acopere toba neamplificata.

aa si cam ce se gaseste pe la noi prin magazine...

10q

 

In nici un caz sa nu-ti iei ceva solid state sub 100 W ca nu acoperi bateria. As recomanda ceva pe lampi, de la 40 W in sus (pana pe la 60, peste deja e un haos in sala...:)). Obishnuieste-te cu ideea ca va trebui sa dai ceva mai multi bani pe amplificare, ~1500 lei pe ceva decent. Sau sa mergi la cineva sa-ti construiasca o statie. IO am luat amplificator cu 600 de lei si l-am injurat de ma dor plamanii...

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

@Marius T: daca faci rost de 14 mil, iti dau ampu meu de 200W :)

 

sunt mai mult decat suficienti pt repetitii, si nici nu tre sa dai foarte tare :)

Link to comment
Share on other sites

Cum zicea si StratMan, wati is aceeasi si la ss si la lampi dar dintr-un amp ss de(ex.) 60w ss nu scoti 60w plus ca dat la maxim nu mai suna bine(eu n-am intalnit amp ss sa sune bine dat la maxim cel putin nu marshall - ampuri pe care le-am folosit), Pe cand un amp pe lampi de 60w scoate 60w reali si dat la maxim suna bine(chiar acolo ii place).

In concluzie iti ajung 50w dar ca sa scoti 50w reali cu un amp ss ampul trebuie sa aiba min 80w, 100w recomandat.

 

later edit:

Vad ca si "overdrive" ii online in momentul asta, daca nu ne lamureste el, atunci nu ne mai lamureste nimeni :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Eu eram online din cu totul alte motive dar o pasarica mi-a soptit ca pe forum a mai aparut odata numele overdrive... Si cum mi-e firea unde e multa multe hop si eu sa mai sparg cite o lampa.Uitati cum sta problem:lampa ''impinsa'' la limita aduce sunetului niste coloraturi pe care tranzistorul nu o sa le dea niciodata din cauza constructiei lui.Mai bine zis lampa strica dar ''strica bine''-nu am gresit fraza dar asa mi-a venit mie acum in cap ideea... :) Tranzistoarele cind sint duse la limitare ele transforma sunetul din carasteristica sinusoidala-asa cum este intial el dupa preluarea de la doze- in forma dreptunghiulara.Karpi avea un topic despre fenomenul asta si foarte bine documentat si pus la punct cu foto ale semnalului si fenomenului de ''clipping'' la tuburi fata de tranzistoare si va invit sa il gasiti pe forum si sa il cititi fiindca este foarte instructiv. Dar pina la urma urmei un amplif bun pe tranzistoare bate unul pe lampi daca acesta nu este facut bine-brumuri etc...Asa ca chestia cu lampile tine de customareala...

Link to comment
Share on other sites

Va rog recomandati-mi si mie o marca pentru un amp pt repetitii si cam ce ar trebui sa aiba (putere, ohmi, distort eq sau mai stiu eu ce) totul daca se poate intr-un buget de 6 mil cam :) A si nu as vrea sa il tin la maxim la repetitii deoarece sunetul se deformeaza... vreau sa respire relaxat la o repetitie si sa acopere toba neamplificata.

aa si cam ce se gaseste pe la noi prin magazine...

10q

Acu' vreo luna am probat un amp in TM un amp de 60w (johnson) la un magazin mai mic (aproape de centru ca nu mai stiu cum ii zice) cu 600 sau 650 ron da' nu prea am fost incantat. Avea gain destul de bun dar nu prea avea saturatie si nici timbrul de distors nu prea m-a incantat, dar poti sa mergi sa-l incerci si poate-ti place. Ideea e ca pentru repetitii ai avea destul volum cu el poate si ptr. inregistrat.

Link to comment
Share on other sites

Totusi mai am o intrebare.. daca pui un efect de chorus sau ceva care transforma sunetul in stereo.. cat de aiurea se aude intr-un amp mono... ?

 

Si alta intrebare este daca acest amp ar acoperi o baterie... este 2x30W..... http://www.behringer.com/GMX210/index.cfm?lang=ENG

Link to comment
Share on other sites

Totusi mai am o intrebare.. daca pui un efect de chorus sau ceva care transforma sunetul in stereo.. cat de aiurea se aude intr-un amp mono... ?

 

Si alta intrebare este daca acest amp ar acoperi o baterie... este 2x30W..... http://www.behringer.com/GMX210/index.cfm?lang=ENG

daca te uiti cu atentie la efectul de chorus, care este stereo, vezi ca are iesire si pt. mono si pt. stereo! :)

Link to comment
Share on other sites

daca te uiti cu atentie la efectul de chorus, care este stereo, vezi ca are iesire si pt. mono si pt. stereo! :)

ma refeream la un procesor ca RP50-ul care are iesire stereo doar.... ceea ce inseamna ca bagi semnal stereo in amp mono.. :) dar presupun ca ampul prelucreaza ambele semnale si de pe L si R

Link to comment
Share on other sites

daca te uiti cu atentie la efectul de chorus, care este stereo, vezi ca are iesire si pt. mono si pt. stereo! :)

 

Asa este , ai o iesire dry si una cu efectul mixat , cupland pe o scula stereo vei avea efect spatial ....

 

orice tip de statie pe portiunea lineara de raspuns ( regimul sinusoidal) functioneaza la fel .!

 

In cazul lampilor in cazul cresteri puteri peste acest regim duce la un ton cu armonice placute si o crestere de putere efectiva.DAR pana la un punct , apoi sunetul devine prea "fluid" fara contur.

 

La tranzistor se intampla aceiasi crestere !!! doar ca scartaie iunsuportabil , suna urat !! ( puterea efectiva creste exact la fel)

 

 

adica din statie buna cu tuburi se poate scoate putere mai mare inca utilizabila fara a deranja distorsiunea.!

 

La ambele tipuri de statie trebuie sa avem Transformator si condensator de filtraj , dimensionat ptr aceasta crestere de putere altfel apare efect de compresie prea repede si nu mai creste puterea. Chiar apare BRUMM din cauza ca se goleste condensul de filtraj.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.