www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

zoom g7.1ut sau 9.2tt


GrP
 Share

Recommended Posts

Am un Zoom Gfx-8 si nu l-as da pe nimic, nici macar un Pod Pro. Mi-am facut niste efecte superbe pe el. E cel mai bun procesor pe care l-am auzit. Efectele din fabrica sunt cam degeaba, dar poti sa scoti nuiste chestii superbe. Un prieten a avut g7.1ut, dar nu mi-a placut deloc cum suna (pe de alta parte poate era de la amp). Efectele din fabrica sunau fff ieftin, desi multe erau chipurile copii dupa tone-urile lui satriani, paul gilbert, etc. Cred ca poate suna foarte bine, dar trebuie sa stii cum/cu ce sa-l folosesti. Va jur, tipu asta (nu zic cine :)) a trecut printr-un digitech dinala cel mai ieftin, un g7.1ut si acum are un Line6 Pod Pro, si tot oribil suna, iar un anume chitarist cunoscut (sincer nu mai stiu exact cine, Eric Johnson parca) canta pe un digitech dinala ieftin de ieftin da are un ton superb.

Link to comment
Share on other sites

iar un anume chitarist cunoscut (sincer nu mai stiu exact cine, Eric Johnson parca) canta pe un digitech dinala ieftin de ieftin da are un ton superb.

Aberatia zilei. Eric Johnson are un sunet de chitara mult prea elegant si din ce liveuri am vazut eu canta canta cu Fender in Fender sau cu Fender in Marshall.

Link to comment
Share on other sites

Aberatia zilei. Eric Johnson are un sunet de chitara mult prea elegant si din ce liveuri am vazut eu canta canta cu Fender in Fender sau cu Fender in Marshall.

 

Da, logic stiu ca are un sunet foarte elegant, dar nu mai stiu sigur de cine era vorba, in orice caz era cineva cunoscut. Imi place Eric Johnson :) don't hate me :) Si ai sarit total peste ideea pe care incercam sa o exprim.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

... Pana una alta, cantati, experimentati, ascultati... cu urechile voastre, ca vad ca s-a format un tineret dubios care stie tot ce misca pe net, are o parere despre orice, stie cum suna toate ampurile... din recenzii. Altfel, nici n-ati mirosit vreun amp sau o chitara adevarata. Doar poze...

 

Respectele mele !! Bine zis ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

ritchie sambora (mie nu-mi place, dar e apreciat) foloseste zoom 505 II, cel putin asa se lauda pe situl zoom

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca in 1991 R.S. a aparut intr-o reclama la ZOOM. Este posibil ca acest contract sa se rezume doar la Japonia. Unii artisti promoveaza produse si apar in reclame ce nu sunt difuzate in SUA.

 

Despre gear-ul lui R.S.:

interviu

trecut

prezent

wikipedia

Link to comment
Share on other sites

As mai avea o intrebare, si ca sa nu deschid un alt topic, am s-o pun aci..

Eu momentan am un amplificator Fender FM212R de 100w... suna bunicel, chiar bun pentru un solid state la pretul ala, insa eu vreau ceva pe lampi... vreau sa fie ceva mai ieftin, k nu mai am prea multi bani...nu cred k o sa am bani sa cumpar head si cabinete, asa k am sa cumpar un combo...

Ma gandeam la un Peavey Valve King 112 de 50w, are 5 lampi: doua 6L6GC si trei 12AX7(exista si de 100w cu 7 lampi: patru 6L6GC si trei 12AX7, dar imi ajunge de 50w)... mi-ar putea aduce un prieten de la Thomann cu vro 500 euro...

Intrebarea e...merita amplificatorul asta 500 euro(in romania la MCM ii 25 mil)? Adica merita sa-mi vand Fender-ul, sa mai pun vro 200 de euro si sa-mi cumpar Peavey-ul asta pe lampi?

Daca se poate, cine a testat acest amp, sa-mi spuna cum e...

Multumesc anticipat..

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song
ritchie sambora (mie nu-mi place, dar e apreciat) foloseste zoom 505 II, cel putin asa se lauda pe situl zoom

 

da...si pe site-ul korg am vazut la un moment dat ca tipii se lauda ca renumitul jeg..pardon.. model AX 1500G e procesorul folosit de joe satriani...ma scuzati dar sa mor io daca l-am vazut vreodata pe satch cu un korg ax 1500g :)...in rest, ce sa spun, aveti dreptate, baieti, un procesor este mult mai functional decat un amp...si unde mai pui ca prin tara sunt sonorizari atat de proaste incat totul iese varza...dar moneda are intotdeauna si revers...un amp bun iti formeaza urechea, un proc ti-o deformeaza inevitabil, si spun asta pentru ca nu sunt un om care stie de toate din recenzii si poze...am avut ocazia (sau poate daca vreti bafta) sa aud cum suna si sa cant pe niste scule care mi-au revolutionat viziunea despre sunetul de chitara in ansamblu...cel mai bine suna un fender ca lumea pe un marshall ca lumea (hai fie si un ibanez, hai fie si un peavey) :)...urechile noastre asta inteleg prin "sunet bun" ...asa ne-am format noi...astea sunt notiunile noastre de pana acum...de ce? e simplu...ca muzica pe care o digeram noi asa s-a format...toti greii, hendrix, deep purple, cine vreti voi, asa au facut sunetul...si sper sa nu ni se strice urechile de la fuzz-ul asta cu pretentii de distors pe care il facem noi cu skateboard-urile astea de procesoare incantatoare....asta e situatia, si zic eu ca asta conteaza, in ciuda faptului ca la capitolul "functionalitate", m-ati facut KO apropo de cat te costa transportul sau cat de prost e sunetul prin diverse sali...

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

...am uitat sa zic, normal ca merge sa iei peavey-ul...doar ca pentru un sunet mult mai bun, merita sa iei legatura cu unul din electronistii de pe aci, sa iti pui pe el niste lampi JJ sau rusesti, ca imbunatatesc substantial sunetul...

Link to comment
Share on other sites

La un buget de 20-25 mil io te sfatuiesc sa iei legatura cu Tone/Panda/Overdrive (scuze daca omit pe cineva) si sa mergi pe mana lor pt un amp. In banii astia te vei alege cu un 50W full lampã, 2 canale (aici depinde de tine ce vrei, clean Fender Twin R, drive JCM800, dif V30, piese, transf. conectori de calitate, foot switch, lãmpi JJ sau Svetlana) si nu in ultimul rand 3 ani garantie!! Personal nu sunt innebunit dupa sunetul Peavey, dar e o treaba pur subiectiva. Aah, stiu, poate designul nu va fi la fel de reusit, nu vei aveai nici "firma" renumita pe carcasa, dar constructia cu siguranta va fi excelenta, iar despre sunet... ce sa zic, eu spun ca vei iesi in castig. Daca ar fi vorba de un buget mai mare (de la 1000 in sus), poate atunci ar fi varinante interesante (Marshall, H&K, Laboga), dar deja deviem de la subiect.

Poate merita sa te gandesti bine la amp-ul asta. Posibilitatea de a discuta pe viu cu "meºterul", precum si avantajul de a tweak-a amp-ul ca sa sune cat mai pe placul tau si pe timbrul muzicii pe care o canti sunt chestii la care nu o sa ai acces in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.