www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Traf iesire...


overdrive
 Share

Recommended Posts

salutare! desi am gasit neste lampi (de prin TV-uri vechi, etc) cu care se poate face un etaj final de amplificare, nu am idee inca de schema pe care as face-o... oricum, un traf de iesire gata facut mi-ar prinde bine :) daca ai unul si pentru mine, ti-as fi recunoscator sa mi-l dai prin intermediul lui Geiger, si un sasiu de-ala ar fi super util de folosit. Thanks a lot! de placutze de alimentator stabilizat nu zic, ca as fi mult prea nesimtit :), da-le alora care nu se simt in stare sa corodeze o placa de sticlotextolit placat.

Link to comment
Share on other sites

salut!

 

am facut rost de curand de niste lampi audio de final si preamp de la un prof de electronica din scoala mea... si m-am gandit sa-mi fac si eu un mic amp pe lampi.

o problema ar fi k n-am scheme...si nici n-am gasit pe net dak m-ai putea ajuta ti-as fi recunoscator. Merci anticipat :)

 

Cristache

Link to comment
Share on other sites

salut!

 

am facut rost de curand de niste lampi audio de final si preamp de la un prof de electronica din scoala mea... si m-am gandit sa-mi fac si eu un mic amp pe lampi.

o problema ar fi k n-am scheme...si nici n-am gasit pe net dak m-ai putea ajuta ti-as fi recunoscator. Merci anticipat :)

 

Cristache

pe ce net ai cautat ,hehe

 

tube amplifier schematics , sau diagram bagi in google si sa ai rabdare sa le aduni ...

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

overdrive, esti foarte generos. E un lucru fain ceea ce faci tu, pentru cine ar avea ce face cu ele - cum bine spui si tu, dar ceea ce vreau eu sa te-ntreb, este:

.............................

- de ce le dai [in sensul ... ca nu-ti mai trebuie, sint rebuturi,,,etc]?

- [macar ochiometric] cam ce sectiune au traf-urile?

- ce fel de infasurari ai folosit?

- sint bobinate de tine?

- pentru ce fel de configuratii de etaj final sint facute?

- primar - cite infasurari, cite prize intermediare?

- secundar - cite infasurari, ce impedante de iesire?

- sint bobinate in straturi diferite, intretesut...etc?

- pentru ce fel de schema sint facute?

- tensiuni anodice...etc...?

- EL 84/El 34/6L6(GC)...?

- cite si din ce fel/model?

- ... intelegi tu mai bine la ce ma refer.... ca sa nu mai insir aici tot felul de draci... :)

.............................

- placutele pentru montajele stabilizatoare sint cu piesele pe ele [nu am inteles bine]?

- daca nu...poti da si schema?

.............................

- sasiele au si socluri pe ele?

.............................

OOffff!!!! Imi pare rau ca te bizii atit ...

Stiu ca... "calul de dar nu se cauta la dinti" ............. dar - ar fi de mare ajutor, citeva date minimale...acolo...

Multumesc pentru intelegere!

:)

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Trafurile care le am is ptr 4x6P3S si 2xEL34 ,4xEL34si 2xgu-50.Ce am nu sint rebuturi dar am schimbat tehnologia amplificatoarelor si decit sa le arunc...Placile de alimentatoare is cu piese pe el bineinteles.Am si fara piese pe care le dau si pe alea . :) Asta ptr cei care pot sa isi faca cablaje dar nu au timp...Primul sasiu dau si socluri pe el cadou.Restul fara.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ma abonez pt 2*el34 sau4*el34 oricare te lasa inima sa dai ca vreau sa-mi fac un amp mai maricel si fiind in liceu stau prost cu bani

 

si daca cer si un sasiu is nesimtit ?

Link to comment
Share on other sites

Aseara am dat la Geiger mai multe surse deja montate si cablaje fara piese pe ele ptr care o sa pun schema pe forum cum imi fac putin timp liber.Trafuri am dat 4 deja si mai am o carcasa careia ii trebuiesc tole+ inca unul de 100w.Ceva sasie mici mai am pe care le pot da fara socluri pe ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Overdrive, vreau sa imi construiesc o copie Marshall. Am cantat pe o copie a schemei pe care o atasez si suna incredibil de tare. Problema e trafu de iesire. Ma poti ajuta cu ceva linkuri sau eventual cu ceva mura in gura. Adica cate spire, sectiune etc. Mersi. Cu siguranta sunt mai multi interesati.

post-3000-1165359289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si nu e ceva smen ca tre sa intorci cumva firele? adica unele se bobineaza in sensul acelor de ceasornic si altele invers? mersi mult!

Edited by kokos
Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

Salutare

nenea overdrive as avea si eu nevoie de ceva sfaturi...eventual si o schema...

 

ideea e ca ma tenteaza sa imi fac un amp cu lampi pe la 5-10w nu cred ca are rost mai mult...dar nu stiu cum se face

 

regards

Link to comment
Share on other sites

Man tot caut pe net... ori sunt pareri impartite, ori nu se spune mare lucru de bobinare... nu de asta e forumul, sa discutam ? ori ma ajuti ori ma bagi mai tare in ceata... :)

 

 

e ceva de genu : "1200spire,300spire,300spire,1200spire asta a fost in primar cu sarma de 0,14 iar in secundar 50spire cu sarma de 0,62(si sunt doua secundare identice.La bobinaj faci asa:Incepi si dai 1200spire(inceputul este anodul primului tub) scoti priza pentru grila ecran a primului tub(unde se termina cele 1200spire) dupa care dai 300spire si ai ajuns la punctul unde se aplica tensiunea anodica.Te opresti aici desfaci bobina din masina de bobinat si o intorci invers,o strangi si bobinezi secundarul(primul).Dupa care desfaci iar bobina din masina si o intorci iar si continui cu 300spire(iti ramase-se la punctul unde dai alimentare),scoti priza pentru grila ecran al celui de-al doilea tub si dupa care dai in continuare 1200spire si ai ajuns si la anodul celui de-al doilea tub.Acum desfaci bobina iar,o intorci si bobinezi al doilea secundar.Tolele se monteaza intretesut deci fara intrefier,numai ca pui grupuri de cate3E+3I si tot asa.Pare greu dar merge sigur." asa e?

Edited by kokos
Link to comment
Share on other sites

adica fac tot gata si o iau pe bajbaite la traf? sau sa fac cateva bucati in toate posibilitatile? man de ce n-ai spus de la inceput ca e secret de stat si nu vrei sa imparti sfaturi... ce sa mai spun, iubesc "oamenii" ca tine... thankx for nothing! THE BIG ROMANIAN!

Link to comment
Share on other sites

Daca tii cu dinadinsul sa jignesti un om care iti intinde o mina de ajutor e problema ta!Eu ma refeream ca atunci cind ai traful(miezul-adica traful nebobinat) sa imi dai de stire.Dar deja m-am lamurit cine intra pe aici:cei care au senzatia ca li se cuvine totul.Sa iti fie rusine de ce ai scris.Daca nu voiam sa te ajut deloc nu iti dateam datele transformatorului.O sa ma retrag de pe forumul asta plin de pusti cu basini in cap care una-doua jignesc pe oricine - dar nu ma mira cu lipsa asta a celor 7 ani de acasa...Pun pariu ca daca te pun sa cinti pe un amplificator nu vei lega nici melc-melc cotobelc...Sa iti fie rusine!

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Daca tii cu dinadinsul sa jignesti un om care iti intinde o mina de ajutor e problema ta!Eu ma refeream ca atunci cind ai traful(miezul-adica traful nebobinat) sa imi dai de stire.Dar deja m-am lamurit cine intra pe aici:cei care au senzatia ca li se cuvine totul.Sa iti fie rusine de ce ai scris.Daca nu voiam sa te ajut deloc nu iti dateam datele transformatorului.O sa ma retrag de pe forumul asta plin de pusti cu basini in cap care una-doua jignesc pe oricine - dar nu ma mira cu lipsa asta a celor 7 ani de acasa...Pun pariu ca daca te pun sa cinti pe un amplificator nu vei lega nici melc-melc cotobelc...Sa iti fie rusine!

 

 

:):) un mare +1 la ce a zis Overdrive aici

 

si un mare :) pt cei la care s-a referit

Link to comment
Share on other sites

Traiasca overdrive si oamenii ca el. deja am primit raspunsul de pe alte forumuri in alte limbi (nr engleza). De astazi promit sa nu mai intru pe forumul asta. Va admir romani si pusti cu basini in cap....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.