www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Chitara Acustica


Guest DragosEmil
 Share

Recommended Posts

Guest DragosEmil

Am o chitara acustica facuta de HORA, Reghin in 2004, problema consta in :

 

corzile ajung de la o inaltime de 3..4mm la tasta 1 pana la 1,2cm fata de ultima tasta, din cate m-am uitat e cutia de rezonanta unde se prind corzile bombata in sus, ce soluti am?

 

poza3s.th.jpg

poza2m.th.jpg

poza1u.th.jpg

Edited by DragosEmil
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Nu pare sa ai 3-4 mm la tasta 1. Din poze as aproxima mai degraba un milimetru, Oricum, e o valoare mare. Cutia de rezonanta nu e bombata in sine, ci cordarul pare a fi dezlipit, cel putin din cate imi dau seama din poze. Oricum, se poate sa ai si gatul fixat la un unghi incorect fata de corp (reparatia acestei probleme cred ca poate, din cate stiu, sa depaseasca din punct de vedere al pretului valoarea instrumentului), truss rod-ul ajustat incorect... Dar am o intrebare: unde e calusul (bucata alba de sub corzi, care ar trebui sa fie fixata pe cordar)? Nu-l vad nicaieri. Sper ca nu vad eu bine, ori l-ai scos ca sa reduci actiunea? :facepalm:

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

Din cat imi pot da seama din poze (nu prea reusite), pare ca bridge-ul este dezlipit si griful stramb.

Daca este doar bridge-ul dezlipit si bombata fata excesiv - se poate repara, daca este griful stramb - nu merita, cu banii dati pe reparatie iti cumperi o chitara buna.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Guest DragosEmil

Calusul l-am scos ca sa se mai lase corzile, chitara a stat la o fata din 2004 pana in prezent, si parerea mea e ca a tinut corzile foarte incordate astfel incat a tras partea neagra unde se prind corzile in sus si odata cu partea neagra si o parte din suprafata cutiei de rezonanta, am pus o linie dreapta pe ea in zona aia si e bombata, e ridicata cu vreo 2mm zona parti unde se prind corzile, e ridicat cu tot cu suprafata cutiei de rezonanta, si dezlipit jumatate de mm.

bridge-ul ce este?

griful ce este?

 

ps : ce se vede in poza nu e dezlipit, e cu totul in sus.

Edited by DragosEmil
Link to comment
Share on other sites

Bridge-ul este partea neagra..... Se mai spune si cordar.

Grif sau neck este gatul chitarei.

Fata unei chitare acustice nu este perfect plana dar in cazul tau se pare ca s-a bombat prea mult.

Aici:

http://forums.rgc.ro/topic/46824-facute-si-nefacute-la-inca-o-acustica/

 

poti vedea o modalitate de remediere a umflaturii.

Totusi, chiar cu umflatura fetei, inaltimea corzilor este mult prea mare.

Din poze pare ca griful este stramb.

Link to comment
Share on other sites

o recomandare de chitara acustica? in caz ca imi achizitionez una noua

 

Depinde ce buget ai. Din punctul meu de vedere daca vrei sa o iei noua, cu mai putin de 700-800 ron nu scapi daca vrei o chitara decenta (atentie, decenta nu inseamna neaparat si buna). Insa la banii astia eu zic ca te poti orienta catre Fender CD60-CE sau Ibanez V72ECE (cel putin daca vrei sa mergi pe brand-uri populare). Urmeaza Takamine dar aici pretul sare un pic din cate stiu. Personal am avut aceeasi dilema acum cativa ani si am ales un CD60-CE care nu e o chitara rea dar nici nu m-a dat pe spate (mi-a parut rau si ca am luat-o p-asta si ca am luat-o noua).

 

Evident poti gasi si mult mai ieftine si mult mai scumpe, ai uitat sa precizezi cat vrei cheltuiesti cu asta. Iti recomand insa sa studiezi putin si piata second hand. Exista multe oferte foarte bune la chitari putin folosite sau chiar aproape noi (cumparate sau primite cadou si abandonate din lipsa de timp, rabdare, perseverenta, etc).

 

Orice te-ai decide, iti recomand sa te duci sa o vezi/probezi personal. Nu o lua online pentru ca in gama asta de pret (si nu numai) pot avea probleme. Ma refer chiar si la cele noi, second nu mai vorbesc. Daca esti incepator, ia pe cineva cu tine.

 

Daca bugetul in care ti-am facut eu sugestiile e prea mare sau prea mic, spune-ne cati bani ai si cu siguranta te va ajuta cineva.

 

EDIT: Imi cer scuze dar am citit/inteles electro-acustica. Asadar ce ti-am povestit n-are valoare si implicit se poate sterge. Sorry, e din cauza orei inaintate. Acustice nu-ti pot recomanda pentru ca n-am studiat problema si as vorbi din carti. Totusi, pastrand brandurile de mai sus exista Fender CD60 si Ibanez V72E pe la 500-600 ron (noi).

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest DragosEmil

Momentan mai am una clasica din 1969 rokkomann, merge, dar parca nu se aude cum as vrea eu, sunt incepator, am o luna de cand invat, momentan am cam 500 ron buget, dar cred ca mai astept sa cresc bugetul, mai invat pe asta clasica, si revin cu cerere de recomandari, o sa iau in calcul si varianta second hand, am mai citit si pe net la ce sa ma uit daca e sa cumpar una noua/second hand. Merci de sfaturi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest DragosEmil

Salutare, o intrebare ciudata sau nu, ce reglez cu surubul din cutia de rezonanta, grifful? (vezi poza)

 

 

surubimbus.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.