www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Facute Si Nefacute La Inca O Acustica


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

In urma cu ceva timp am achizitionat de pe Ebay o acustica Sigma.

Cautand pe net am gasit ca aceasta marca a fost initial o marca din tarile nordice iar prin anii '70 a fost folosit de Cf Martin pentru a putea face fata concurentei asiatice pe piata americana.

Construite de Martin in Japonia, denumirea modelului desemna forma si materialul corpului.

In cazul meu DR12 - 7 inseamna Dreadnought Rosewood 12 string iar 7 reprezinta nivelul de calitate al chitarei, 3 cel mai slab pana la 7 cel mai bun. Din cele citite si din caracteristicile chitarei, se pare ca a fost produsa in '72 - '74.

Este laminata peste tot dar suna incredibil!

 

Cine doreste mai multe informatii cititi pe http://en.wikipedia.org/wiki/Sigma_Guitars

 

post-13221-1275643049_thumb.jpg

Nu, nu este casa mea :lol: , este poza din anuntul de pe Ebay.

A avut griful rupt si reparat profesional in Germania. Mai putin profesionale au fost urmele lasate de presa pe spatele peghead si surubul pus "sa tina mai bine".

Cand am primit-o avea fretboard-ul foarte murdar si avea burta!

 

post-13221-1275643398_thumb.jpg post-13221-1275643448_thumb.jpg

 

Burta s-a format deoarece corzile au tras de bridge si l-au rotit spre nut iar partea din spate a soundboard-ului s-a umflat.

 

post-13221-1275643566_thumb.jpg

 

Sub bridge, in interiorul chitarei se afla o intaritura - bridgeplate. Daca aceasta este crapata si/sau o eclisa ("brace" pe englezeste) este dezlipita rezulta burta.

 

La mine nu era nici una nici alta, in poza chitara este fara corzi, deci fata chitarei era deformata.

Burta era atat de tare incat nu o puteam apasa cu mana.

 

Pentru solutionarea burtii si a bridge-ului rotit exista dispozitivul Bridge Doctor al firmei JLD comercializat de StewMAc.

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_...t=3&xsr=503

 

Dar chitara mea trebuia intai sa slabeasca.

Dupa ce am cerut sfatul unor oameni competenti pe forum de specialitate am aplicat urmatoarea solutie:

 

post-13221-1275644229_thumb.jpgpost-13221-1275644260_thumb.jpg

 

Se preseaza burta cu ajutorul unei placi suficient de groase pentru a nu se indoi si se pune in interior un prosop ud intr-o punga de plastic pentru a nu se scurge apa pe lemn.

Se aseaza chitara cu fata in jos, eu am astupat si gaura si se lasa mai multe zile.

In felul acesta lemnul, si fata si eclisele absorb umiditate si devin flexibile.

 

Imediat dupa ce am strans clemele burta a fost apasata dar din cauza deformatiei in lateral fata chitarei avea depresiuni:

post-13221-1275644578_thumb.jpg

in poza nu se vede prea bine dar in realitate distanta intre top si placa de PAL era cam de 4mm!

 

Si iata aceeasi zona dupa doua zile de umidificare:

 

post-13221-1275644702_thumb.jpg

 

Amm ai lasat punga cu prosopul inca o zi si apoi l-am scos si am mai lasat chitara presata inca 3 zile pentru ca lemnul sa ramana in noua forma.

 

Si iata si burta dupa cura de slabire:

post-13221-1275644870_thumb.jpg post-13221-1275644909_thumb.jpg

 

Pentru a evita "obezitatea", tinand cont ca este vorba de un doublesix deci sarcina mult mai mare asupra bridge-ului, am pus un Bridge Doctor care a aplatizat-o si mai mult.

 

Dar..... nu am vrut sa-l cumpar, l-am facut eu :). Despre aceasta in alt topic

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=46828

 

 

In afara de cura de slabire, i-am curatat freatboard-ul, i-am lustruit freturile, i-am inlocuit nut-ul cu unul de os, am cosmetizat reparatia neck-ului. Am pus corzi noi D'Addario extra light cumparate tot de pe ebay pt ca aici nu am gasit set pt 12 strings.

 

Iata cateva poze before-after:

 

post-13221-1275645567_thumb.jpg post-13221-1275645596_thumb.jpg post-13221-1275645646_thumb.jpg

post-13221-1275645682_thumb.jpg

 

post-13221-1275645709_thumb.jpg post-13221-1275645744_thumb.jpg post-13221-1275645786_thumb.jpg

post-13221-1275645892_thumb.jpg

 

Mai am sa ii fac si saddle din os - nu am mai avut timp, aseara am terminat de facut nut-ul si de pus corzile.

 

Cu ocazia operatiilor am descoperit ca are si undersaddle pick-up marca Shadow.

 

Mai urmeaza sa refac cosmetizarea reparatiei neck pt ca nu imi place cum a iesit.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Si eu am o electroacustica Landola facuta in Finlanda la inceputul anilor 60',aceiasi problema cu ''burta'',interesanta operatiunea ta,crek e o problema des intalnita la chitarile vechi,in legatura cu doza undersaddle,si a mea are o doza numai ca e piezo,tot marca shadow.eu am lasat asa burta care la mine este un pic mai acuta ca sa zic asa,la tine deformarea a fost mica.Nu afecteaza sunetul,adica mie nu mi se pare asta.Oricum chitara este foarte tare,sper ca suna pe masura>nut din os mi am facut si eu dar am o problema mi ul subtire nu imi suna bine suna infundat,trebuie sa mai largesc santul din nut?nush ce sa ii mai fac.Ti as ramane recunoscator daca mai ajuta.bafta in continuare

Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema cu acustica mea, a facut burta; poti explica din nou faza cu prosopul, dar mai pe larg, te rog?

 

 

Scoti corzile. verifici daca sunt intarituri dezlipite si cu o oglinda si o lanterna verifici daca bridgerplate este crapat.

Daca da, trebuie rezolvate in primul rand aceste probleme.

 

Apoi prinzi chitara cu ajutorul unei scanduri suficient de groase (eu am folosit o bucata de blat de bucatarie). Folosesti niste prese si niste bucati de pluta pentru a nu lasa urme pe spate.

Uzi un prosop mic atat cat sa nu curga apa din el si il pui intr-o punga de plastic.

Bagi punga in interior in asa fel incat, tinand chitara cu fata in jos punga sa fie cu deschiderea spre spatele chitarei, astfel eventualele scurgeri de apa nu ajung pe lemn.

Eu am astupat gaura chitarei si apoi am asezat-o cu fata in jos si am lasat-o asa doua-trei zile.

Dupa aceasta am scos punga cu prosopul si am verificat din nou daca nu s-a dezlipit vreo eclisa. Daca este cazul, aceasta trebuie lipita acum, cat lemnul este flexibil din cauza umiditatii sporite. Toate astea se fac cu chitara presata cu scandura.

Mai lasi inca doua trei zile cu scandura prinsa, astfel lemnul revine la umiditatea normala si ramane in forma corecta.

 

....nut din os mi am facut si eu dar am o problema mi ul subtire nu imi suna bine suna infundat,trebuie sa mai largesc santul din nut?nush ce sa ii mai fac.Ti as ramane recunoscator daca mai ajuta.bafta in continuare

 

Cred ca problema este ca mi-ul nu se aseaza corect pe santul din nut, el trebuie sa se sprijine exact pe muchie. daca punctul de sprijin este mai in interiorul santului, coarda se loveste de peretii santului si astfel oscilatiile sunt atenuate si rezulta sunetul infundat.

 

P.S. si la mine tot doza piezo....

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Un mic upgrade:

 

post-13221-1276758101_thumb.jpg

 

bridgepins din os cu punct de abalon, cumparati de pe ebay.

 

Cu ocazia asta am rupt ambele G-uri. Pe cel gros l-am inlocuit cu unul dintr-un set de rezerva dar pe cel subtire.....

Sper sa gasesc sa cumpar separat, ar fi cam aiurea ca cumpar un set complet.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dupa mai bine de o luna de cand am instalat Bridge Doctorul pot sa spun ca rezultatele sunt super.

Cam acum doua saptamani am mai strans putin surubul de reglaj iar acum au disparut si ultimele urme de "burta", chitara are fata plata ca la iesirea din fabrica.

 

Cu toate ca nu am crezut, trebuie sa recunosc ca BD imbunatateste sunetul chitarei, suna mai tare, are un ton mai bogat in armonici.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.