www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Doua Lege a Termodinamicii - aplicatii chitaristice


FiveseveN
 Share

Recommended Posts

Nu cred ca '57 a ales titlul topicului care mi se pare un pic neinspirat

Nope, wasn't me.

 

Dar chiar si asa , de la descrierea generica a unor fenomene mecanice pana la aprofundarea lucrarilor unor lutieri care au facut istorie [...] it's so far,far away .

No, bine, dar toți lutierii ăștia exaltați au conștientizat și aplicat aceste concepte fizice elementare? Sau concepte ergonomice, semiotice și estetice (atât vizuale cât și auditive)? Sau au ajuns la anumite soluții prin trial&error și intuiție? Sau nu au ajuns la nici o soluție ci au fost factori externi care le-au conferit statutul, de exemplu faptul că s-a întâmplat ca produsul lor să rezoneze cu gusturile unor artiști care erau într-un anumit moment la modă?

Cu alte cuvinte de ce e mai apreciat PRS decât Steinberger sau Strandberg, care au oferit incomparabil mai multe inovații și într-un mod consistent, profesionist, argumentat și documentat? Istoria asta nu-i cam arbitrară?

Link to comment
Share on other sites

Sau au ajuns la anumite soluții prin trial&error și intuiție? Sau nu au ajuns la nici o soluție ci au fost factori externi care le-au conferit statutul, de exemplu faptul că s-a întâmplat ca produsul lor să rezoneze cu gusturile unor artiști care erau într-un anumit moment la modă?

 

Bingo!

Link to comment
Share on other sites

Sau au ajuns la anumite soluții prin trial&error și intuiție? Sau nu au ajuns la nici o soluție ci au fost factori externi care le-au conferit statutul, de exemplu faptul că s-a întâmplat ca produsul lor să rezoneze cu gusturile unor artiști care erau într-un anumit moment la modă?

Pana acum vreo 20 de ani, cred ca asta s-a intamplat . In ultima perioada si acest domeniu s-a bucurat de evolutia tehnologiilor. Nu ai vazut ce fel de masuratori se fac acum ? Stiu exact ce ,cat si cum vibreaza . Stiu cum sa controleze procesul de fabricare ca sa iasa sunetul care trebuie din chitara . De exemplu, unii spun despre Gibson VOS Reissue ca ar avea un sunet mult mai bun decat originalul .

Iar Parker se pare ca este cel mai revolutionar brand, pt ca vrea sa inlocuiasca lemnul cu alte materiale composite cu care pot reproduce caracteristicile lemnului . Problema ar fi ca aceste chitari ajung la preturi mult mai prohibitive decat CS-urile cu semnatura de la Gibson.

Link to comment
Share on other sites

Stiu exact ce ,cat si cum vibreaza.

Da, știu și pot să copieze cu mare precizie, dar știu și de ce vibrează și ce să modifice pentru a o face să vibreze altfel? Acum e la modă să se copieze și fiecare zgârietură a unor chitare celebre, o activitate exemplificată chiar și pe acest forum. Inovația e foarte greu adoptată în mainstream, și dacă e să luăm această comunitate ca exemplu observăm că există nu doar o aversiune către nou ci către cunoaștere în sine.

 

Ne-am cam îndepărtat de subiect. Repet, e clar pentru toată lumea care-i legătura dintre proprietățile acustice și sustain în cazul chitarei electrice?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.