www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rig Malmsteen


Recommended Posts

:facepalm:

 

 

(first of all, porcaria aia de site nici nu e accurate)

(second, mai da ocheada pe youtube si old videos, si soundchecks, rigul e ft simplu...dar vad ca inca unii nu se prind ca n-are legatura cu rigul)

plus, daca stii concertul cu opera, ar trebui sa stii o chestie: daca ti-a placut tonul acolo, si ,,vai ce suna, Malmsteen, lampa tata!'', era un fender roc pro 1000 head, final trans, preamp lampa...nici o legatura cu Marshall, dar tot a Malmsteen suna

 

dod-ul ti-l trebuie original cel grey, nu porcaria YJM sau DOD 250 yellow, headul daca nu il ai cel de acum, mai vag o sa scoti , dat fiind ca marshallurile care chiar le foloseste de car de ani, sunt mai mult ca sigur modate

 

bafta, incercarea n-are moarteeeee! :respect:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vorbeste cu Viorel, poate iti face un amp bun pentru asta...

Cumpara o pedale de drive, sau vorbeste cu cineva de pe forum sa iti faca una si o linistesti cu noisegate.

Iti ingropi sunetul in reverb si/sau delay si gata.

A, si un fender cu singlecoiluri.

Nu it trebuie rigul lui Malmsteen ca sa suni aproape de el. Secretul este in Marshall si Fender (de fapt..., este vorba, mai mult, de singlecoiluri).

Sau..., Marshall DSL cu o pedala de drive in fata (tot cu noisegate dupa ea) + reverb si/sau delay in spate.

Parca vindea cineva un DSL, eu am incercat unul si suna de-ti rupe capul.

Link to comment
Share on other sites

Cum face asta ca de la minutul 3:05 si pana la min 4:10 ii suna chitara al naibii de asemanator cu a lui malmsteen? Eu cred ca intra si ceva mid-boost undeva pe circuit, o fi avand ceva pedala? Trebuie sa ma uit pe si pe rig-ul lui, poate e doar un procesor si schimba patch-urile :)

 

Mu suna, neaparat, ca Malmsteen, poate te pacaleste ce canta, ca e pe minor melodic (scala pe care o foloseste in principal Yngwie).

Link to comment
Share on other sites

Promit ca in cazul in care reusesc sa formez aceasta linie de exceptie a lui Malmsteen va chem pe toti cei interesati sa va jucati cu ea .

M-as bucura sa aud pe cineva la sala mea de repetitie cantand Arpegios from hell live cu tonul asta DEMENTIAL.Pana una alta toti cei care vor sa se lupte cu un Marshall JCM 800 LEAD SERIES sau cu Un MESSA BOGHIE TRIPLE RECTIFIER sunt invitati la cea mai ieftina sala de repetitie din ROMANIA sa se convinga de forta acestor MONSTRII.........Cu stima Mihai Nastase

Edited by mnastase760
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si io .. :) in video-ul ala nu prea suna ca si Malmsteen, vad ca nici dozele nici chitara nu prea sunt ca a lui, undeva pe YT era un video cu Malmsteen unde arata ce scule are si cum le cheama pe fiecare, era destul de basic, doar ca setarile sunt un pic ciudate, plus ca are chitara scalopata, chiar ieri am cantat pe un Fender scalopat si sunetul e total diferit, evident si feelingul si personal mi se pare mai usor sa freci pe alea scalopate, in special la arpegii, la riff-uri e un pic ciudat dar merge dupa ce te obisnuiesti.

 

ideea e ca ti-ar trebui single coil, doar neck si bridge, el nu foloseste middle, pe toate chitarile zice ca le are dezactivate,

banuiesc ca, chitara o ai :) mai joaca-te cu setarile, da pe la maxim niste butoane :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.Multumesc mult celor care mi-au dat anumite sfaturi.

2.Chiar pot spune ca mi-au folosit . 3.Astfel am reusit sa fac un rig cu pedale din resurse proprii .<PS...Am peste 50 de pedale toate profi ..>

4.Am cumparat de aici de pe RGC doua chitari cu griff escalopat.

a.....BACH CZECH BRAND cu SEYMOR DUNCAN YJM

b.....FENDER STRATOCASTER YNGVIN MALMSTEEN cu DIMARTIO

 

5.Voi primi DOD 308 YJM, BOSS NS 2 ,, BOSS CH 1 ,, BOSS COMPRESOR SUSTAINER de aici de pe RGC. .

 

6.ASTEPT IN CONTINUARE SA REINTREGESC RIG-UL LUI YNGVIN MALMSTEEN .ORICE PIESA ESTE BINEVENITA CHIAR si HEAD-UL.

TOPICUL RAMANE DESCHIS

Edited by mnastase760
Link to comment
Share on other sites

1.Multumesc mult celor care mi-au dat anumite sfaturi.

2.Chiar pot spune ca mi-au folosit . 3.Astfel am reusit sa fac un rig cu pedale din resurse proprii .<PS...Am peste 50 de pedale toate profi ..>

4.Am cumparat de aici de pe RGC doua chitari cu griff escalopat.

a.....BACH CZECH BRAND cu SEYMOR DUNCAN YJM

b.....FENDER STRATOCASTER YNGVIN MALMSTEEN cu DIMARTIO

 

5.Voi primi DOD 308 YJM, BOSS NS 2 ,, BOSS CH 1 ,, BOSS COMPRESOR SUSTAINER de aici de pe RGC. .

 

6.ASTEPT IN CONTINUARE SA REINTREGESC RIG-UL LUI YNGVIN MALMSTEEN .ORICE PIESA ESTE BINEVENITA CHIAR si HEAD-UL.

TOPICUL RAMANE DESCHIS

 

Acest Yngvin care canta cu Seymor Duncan si Dimartio e cumva o aluzie la Yngwie care foloseste Seymour Duncan si DiMarzio?

In loc de "BOSS COMPRESOR SUSTAINER" recomand cu caldura BOSS CS-3: Compression Sustainer.

 

Pffffff.......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.