www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Limbajul Trupului


Concordis
 Share

Recommended Posts

Sunt cel putin dubioase cartile. Gandeste-te ca ambii autori lucreaza pt. FBI, CIA etc. Daca ei si-ar face secretele publice in carti, ar sti si viitorii lor "clienti" ce si cum trebuie facut.

 

Acuma fiecare crede ce vrea. Spor la lecturi stiitifico-politiste.

 

Nu e vorba de "secrete". Sunt foarte multi factori implicati in termenul de limbaj al trupului, drept urmare sunt greu, unii imposibil, de trucat. Ca de exemplu, Paul Ekman povestea cum, ca sa imite anumite expresii faciale foarte complexe trebuia sa isi stimuleze anumiti muschi introducandu-si ace in fata.

 

Dar ,din nou, fiecare cred ce vrea

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de "secrete". Sunt foarte multi factori implicati in termenul de limbaj al trupului, drept urmare sunt greu, unii imposibil, de trucat. Ca de exemplu, Paul Ekman povestea cum, ca sa imite anumite expresii faciale foarte complexe trebuia sa isi stimuleze anumiti muschi introducandu-si ace in fata.

 

Dar ,din nou, fiecare cred ce vrea

 

Lucrez destul de mult cu treaba asta (limbajul trupului in general, nu expresii faciale in particular) si de multa vreme.

Concluzia mea personala e ca cealalta persoana poate fi "citita" relativ decent doar cata vreme nu are experienta cu body language si nu stie ca e citita.

Daca se pricepe, fie chiar si doar putin, ramai doar cu concluzia generala: e stresat, semnele sunt ambigui.

 

Pe de alta parte, cartile sunt foarte putin utile. Nu inveti sa canti la chitara sau sa joci sah din carti. Si analogia cu sahul e mult mai potrivita. Nu stii dinainte cu cine joci sau la ce nivel e."Cititul" trebuie exersat intai in conditii controlate, preferabil inregistrat video din cateva unghiuri si comentat pe lung.

 

Din punctul meu de vedere, cea mai buna resursa pentru public referitor la body language o sa ramana multa vreme "The Dog Whisperer" - tradus la noi "Cezar si cainii", care-a rulat cativa ani pe National Geographic Channel cativa ani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.