www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Rezonanta Chitara Acustica


Guest danndjd
 Share

Recommended Posts

Guest danndjd

Salut.am si eu o problema cu chitara acustica. La unele spectacole,in functie de locatie si cum sunt asezate boxele,imi intra in rezonanta chitara,si face urat de tot. Este un epiphone aj220SCE cu shadow preamp si doza nanoflex. Am observat ca mi se intampla mai ales cand nu am monitoare in fata mea,si daca tin bass-ul pe zero sau mai mare. Se intampla foarte des atunci cand boxele sunt in spatele meu,ma gandesc ca poate se reflecta sunetul. Am vazut pe la alti chitaristi pe youtube ca au un fel de capac pe care il pun pe rozeta,si la unii dintre ei am vazut ca pun banda izolatoare pur si simplu. stiti cumva? este o rezolvare la problema aceasta? fara sa ii afecteze sunetul amplificat? astept pareri. Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu un ej200ce tot cu shadow nanomag/nanoflex, blend intre ele...si la fel imi facea...Eu mi-am rezolvat problema cu un feedback suppressor de la planet waves, cam acceasi bucata de cauciuc pe care ti-a aratat-o andy mai sus. Butonul Phase e aproape inutil...pickup-ul asta preia foarte mult bass-ul indiferent de eq

 

Cumpara-ti bucata aia de cauciuc cu incredere...te scapa de problemele cu feedbackul

Link to comment
Share on other sites

Am avut si feedback supressorul de la planet waves si isi facea treaba de asemenea foarte bine. M-a deranjat ca era era cam gros si era un pic dificil sa il montez/demontez (am si o doza Nanomag care e prin zona). Daca nu se potriveste exact pe chitara, poti sa ajustezi cu un cutter.

Celelalte variante sunt mai costisitoare (procesor cu anti-feedback sau chestii mai complicate).

Link to comment
Share on other sites

Celelalte variante sunt mai costisitoare (procesor cu anti-feedback sau chestii mai complicate).

Inafara faptului ca sunt mai costisitoare, alea nu fac decat sa izoleze frecventele care dau feedback --> pierzi din sound...again, feedback blockerul pe soundhole iti va reda cel mai natural sunet posibil

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.