www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Pot Modifica Actiunea La O Chitara Acustica ?


Guest folgdl
 Share

Recommended Posts

Guest folgdl

Salut,

Am un Fender T-bucket 300ce si cred ca actiunea e putin cam mare(5mm la fretul 12) . De asemenea am si o Hora mai veche cu 7mm la fretul 12... Imi puteti spune cum as putea remedia aceasta problema ?

 

Multumesc anticipat ! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest folgdl

Multumesc mult pentru sfaturi !

In cazul neck resetului , stiti pe cineva din galati care se pricepe la asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Tind sa-i dau dreptate lui Eugen. Se poate incerca modificarea pragusului si a cordarului, eventual si ajustarea curburii daca e cazul, dar la o asemenea actiune e greu de crezut ca se va ajunge la parametri optimi. Daca se exagereaza cu truss rod-ul sunt sanse sa apara fret buzz, nu sa dispara.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa umbli la truss rod doar cind ai ajuns la concluzia ca acea curbura a gitului nu e corespunzatoare pentru ce vrei tu sa cinti pe chitara.

Pentru chitara mea, am chemat pe cineva care se pricepe. S-a uitat cu atentie la ea si mi-a zis ca i se pare gitul o idee prea curbat. Mi-a explicat ca din cauza asta, actiunea la pozitiile 5-6-7 este mai mare decit la celelalte pozitii si nu ma ajuta la cintat. Am cazut de acord ca trebuie detensionat un pic truss rodul. Dupa vreo 2 sferturi de rotatie, a ajuns la curbura care imi convine. Operatiunea asta a scazut actiunea peste tot si a trebuit sa inalt saddle-ul ca sa scap de niste fret buzz care aparuse.

Rezultatul este ca actiunea este mai scazuta la freturile 5-7, ceea ce inseamna ca e nevoie de mai putina presiune ca sa obtin sunete clare acolo.

Ideea este ca am lasat pe cineva sa mestereasca la truss rod doar cind am inteles de ce e nevoie si ce se intimpla dupa aia. Daca nu intelegi treburile astea, poate e mai bine sa il lasi in pace.

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Intradevar, actiunea mare poate fi o consecinta a gatului stramb si se remediaza din truss rod. In general insa, actiunea se regleaza din calus si nut.

Prima data se verifica liniaritatea grifului (asa cum a facut si tipul din clip) si d'abia apoi se iau masurile necesare.

Individul din clipul postat a mentionat ca prin apasarea a doua taste simultan, la oarece distanta una de alta, ne arata o eventuala deformare a gatului prin spatiul creeat intre coarda si grif. Nu evalabil daca griful este stramb in cealalta directie.

Un gat drept la care se umbla la truss rod nu poate duce decat la inrautatirea situatiei.

Deci, prima data verifica liniaritatea grifului prin toate metodele; vizual, cu o rigla perfect dreapta sau prin apasarea simultana a tastei 1 si 20 si observarea spatiului dintre coarda si taste.

Link to comment
Share on other sites

@BECO

 

 

Explica tu cu propriile cuvinte ce ai inteles ca se regleaza din curbura .

 

Cea ce sustii tu este doar un fel de intuitie .

 

Si cu reglajul curburi gatului regezi actiunea ...DAR ...unde si de ce ?

 

Daca nu intelegi invarti degeaba de surub pana il strici. ( au fost cazuri )

 

Exista studii in care se demonstreaza faptul ca daca nu intelegi dintr-o pagina de explicatii un cuvant cheie risti sa nu intelegi nimic .

 

Rezolvarea este sa revii asupra problemei si sa clarifici caci nu se pot sari etape.

 

Mai ales daca incerci sa dai sfaturi trebuie sa fii foarte clare in amanunte .

 

Sau dat explicatii cu ilustratii grafice si explicatii de mai multe ori pe rgc.ro vezi topic-uri cu reglajul gatului /actiuni etc ...

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

 

Pentru chitara mea, am chemat pe cineva care se pricepe. S-a uitat cu atentie la ea si mi-a zis ca i se pare gitul o idee prea curbat. Mi-a explicat ca din cauza asta, actiunea la pozitiile 5-6-7 este mai mare decit la celelalte pozitii si nu ma ajuta la cintat. Am cazut de acord ca trebuie detensionat un pic truss rodul. Dupa vreo 2 sferturi de rotatie, a ajuns la curbura care imi convine. Operatiunea asta a scazut actiunea peste tot si a trebuit sa inalt saddle-ul ca sa scap de niste fret buzz care aparuse.

Rezultatul este ca actiunea este mai scazuta la freturile 5-7, ceea ce inseamna ca e nevoie de mai putina presiune ca sa obtin sunete clare acolo.

 

Curbat concav sau convex?

 

A detensionat? Eu stiam ca daca detensionezi truss rod-ul, curbura gatului devine din ce in ce mai concava, iar ca efect secundar se mareste actiunea, nu scade... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Curbat concav sau convex?

 

A detensionat? Eu stiam ca daca detensionezi truss rod-ul, curbura gatului devine din ce in ce mai concava, iar ca efect secundar se mareste actiunea, nu scade... :ph34r:

 

Din ce spune omul, gatul era prea concav. In cazul asta, tija se slabeste.

 

http://www.ibanez.co.jp/world/manual/guitars/Maintenance.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

"Rolul tijei (truss rod) este de a întări gâtul chitarei, de a-l face mai rezistent la presiunea corzilor şi pentru a-l putea îndrepta atunci când acesta este convex (curbat în sus) sau concav (curbat în jos).

Gâtul unei chitare ajunge să fie concav în cazul în care şurubul tijei este prea slăbit, iar presiunea corzilor face că gâtul chitarei să se curbeze în jos." Sursa: http://www.the-guita...rei-este-drept/

 

 

Eu citisem asta si intelesesem ca in cazul concav (curbat in jos) se tensioneaza truss rod-ul. Oricum, nu-s prea priceput la partea tehnica a chitarei, doar ca ma nedumerise ce scrisese andy... :P

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

.... "concav" este cum zicea profesoara de mate' dintr-a 8-a, care "tine apa", deci, daca griful este concav, adicaprea curbat spre corzi, daca slabesti truss-rod-ul acesta se va detensiona si concavitatea se va mari sub actiunea tensiunii corzilor.

Daca vrem sa micsoram concavitatea, deci griful sa fie mai drept, truss-rod-ul trebuie strans, astfel se va tensiona iar griful va contracara mai bine tensiunea corzilor, fiind mai drept.

 

Daca vorbim de un truss-rod dual-action, daca concavitatea este rezultatul actiunii truss-rod-ului, in cazul acesta, da, trebuie slabit.

 

Prin "slabit" si "strans" ne referim la directia in care invartim piulita - "stran" in sensul acelor de ceas, "slabit" in sens invers acelor de ceas.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hotărît lucru, nu sunt în stare să explic cum trebuie manevra care s-a făcut pe propria mea chitară :)

Aveam nevoie să fie detensionat gîtul chitarei (să fie mai drept, concavitatea mai mică, curbura mai mică, cum vreți să-i spuneți). În cazul ăsta, după cum bine au sesizat mai mulți, a fost nevoie de tensionarea truss rod-ului, care este single action în cazul meu - rotație în sens orar.

Operația a fost corectă, explicația mea a fost greșită. Efectul a fost cel scontat :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am un Fender T-bucket 300ce si cred ca actiunea e putin cam mare(5mm la fretul 12) . De asemenea am si o Hora mai veche cu 7mm la fretul 12... Imi puteti spune cum as putea remedia aceasta problema ?

 

Multumesc anticipat ! :D

Ai trei cai posibile :

 

1/.Reglezi curbura ( concavitatea ) gatului .

 

2/. Se regleaza unghiul gatului fata corpului chitarei .( de obicei este problematica treaba , unele chitare acustice aveau surub de reglaj ...dar nu am mai vazut de multi ani )

 

3/.Cobori calusul cat se poate .(1- 2 mm)

 

[ 2/ *****] Problema ar fi ca trebuie sa dezlipesti gatul si sa-l relipesti corect .

Daca toata chitara este strambata in toate directiile din cauza umezelii , corzi prea tensionate etc ,,,trebuie refacuta toata chitara daca merita .( chitara vintage , piesa de muzeu vestita etc ...sau ptr exersat reconditionare..ect ect )

 

 

[ 1/.***] Daca gatul este concav (flambat in sus) strangi bara cu un sfert de tura .vezi daca se indreapta daca tot este prea mare sageata pe mijlocul gatuluiu mai strangi un pic .

 

.Normal ar trebui sa poti inderpta gatul .

Gatul , ptr actiune foarte joasa peste octava ,nu trebuie sa fie drept .

 

Daca calusul este la limita cea mai joasa posibila si ai concavitate plus actiune prea inalta peste octava indrepti gatul sa reduci actiunea cat se mai poate !! ( asta ar fi o reducerea prin reglat curbura gatului .ca sa mai "salvam " ce se poate ).

Este cu cantec o astfel de indreptare a gatului deoarece poate sa apara frett-buzz .la tastele din primele pozitii ..asa ca se regleaza un compromis intre actiune si frett-buzz .De fapt la orice fel de reglaj/setare faci acest compromis ,

 

Asa ca poate ca dupa ce indrepti gatul trebuie sa ridici din calus ...( pe care l-ai slefuit anterior ...hehe )

 

Asa ca atentie la ordinea logica in care faceti reglajele si slefuirea piesei "calus" caci poate nu trebuia !

 

Prieteni Stiu De Ce !!!!

 

Foarte multe chitare deja in magazin sunt in aceasta stare ,acestea nu trebuie cumparate ...ca apoi sa ajungi peste un an doi sa constientizezi ca de fapt ai cumaparat arcul lui Wilhelm Tell .

 

Nu cumparati chitare fara sa le vada un cunoscator ....

Dar nu poate nici un doritor viitor posesor de chitara sa cunoasca ce probleme apar

este ca si casnicia ...afli dupa .

Bineinteles daca ai mostenit ,primit chitara faci ce poti ...

 

 

Ca sa ilustram ptr incepatori si nu numai ...

Bara de otel din gat contrabalanseaza forta exercitata de corzi asupra lemnului ...exact ca si la ancorarea unui catarg .

Daca una din forte este mai mare in acea directie se "stramba " catargul (in cazul nostru gatul chitarei ) .

 

Atentie la reglajul tensiunii la bara de otel ..o mica insurubare cauzeaza schimbare mare in forta exercitata !!

Bara de otel are sectiune mare si este rigida ,pana ce corzile sunt subtiri si elastice ( fata de bara de otel ) .

Asa ca in cazul corzilor tot infasori coarda pe tija cheii si doar treptat creste forta ,La bara de otel ptr aceiasi crestere a fortei este destul sa rasucesti surubul poate doar un sfert de "tura" .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.