www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sweet Child O' Mine Acoustic


Guest Gorlan
 Share

Recommended Posts

Guest Gorlan

Salutare, nu stiu daca am nimerit categoria dar am o problema mare (pentru mine)... nu pot sa cant inceputul asta de la sweet child o' mine deloc, oricat as incerca nu imi iese... bine cant la chitara cam din decembrie deci nu sunt expert dar pot canta inceputul de la Layla destul de usor, dar asta mi se pare imposibil, am incercat si pe youtube dar tot nu imi iese cum le ies alora. Nu pot sa imi misc degetele asa de repede pe grif. Ce exercitii imi recomandati ca sa imi iasa si mie inceputul ala?

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut asa :

 

Am luat o gama , cum ar fi : http://tabs.ultimate-guitar.com/m/misc_scales/a_major_pentatonic_tab.htm incepi de sus si mergi pana jos , si apoi de jos pana sus.. ah da , si incepi incet ,nota cu nota si cresti viteza treptat ..

 

Tot asa si cu sweet child , incepi nota cu nota rar si cresti treptat viteza , apoi urmatoare zi canti un pic mai repede , apoi urmatoarea zi mai repede si tot asa pana ajungi sa faci tot cum trebuie..

Link to comment
Share on other sites

Ce exercitii imi recomandati ca sa imi iasa si mie inceputul ala?

 

Fii Slash.

 

Mie, cel puţin, mi se pare îngrozitor intro-ul ăla. Dar na, e treaba de gusturi. În orice caz, dacă ar sta unul cu un pistol la capul meu şi m-ar pune să cânt drăcia aia două ore în continuu, probabil i-aş spune să tragă după vreo 10 minute. Fuck this.

 

Dacă spui "oricât aş încerca", ai încercat prea mult. Mai ales la varianta cu tabulatura. După câţiva ani de cântat după tabulaturi, tot felul de exerciţii "de viteză", mi-am dat seama că tot ce am învăţat este egal cu 0. Probabil îmi dezvoltam mai bine capacitatea de a cânta la chitară dacă băteam cu un băţ în masă pe un ritm.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salutare, nu stiu daca am nimerit categoria dar am o problema mare (pentru mine)... nu pot sa cant inceputul asta de la sweet child o' mine deloc, oricat as incerca nu imi iese... bine cant la chitara cam din decembrie deci nu sunt expert dar pot canta inceputul de la Layla destul de usor, dar asta mi se pare imposibil, am incercat si pe youtube dar tot nu imi iese cum le ies alora. Nu pot sa imi misc degetele asa de repede pe grif. Ce exercitii imi recomandati ca sa imi iasa si mie inceputul ala?

#

Daca stii notele intro-ului,(daca nu ia-le dupa ureche sau tab sau cauta un tutorial),canta-l foarte incet,pana ce degetele se obisnuiesc cu pozitiile respective si devine automatism.Cel mai bun exercitiu de "viteza" cand nu-ti iese ceva(solo,intro,outro,etc) este sa repeti la un tempo scazut

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie sa memorezi pozitia corzilor, sa tii bine pana, sa-ti coordonezi ambele maini. Adica, trebuie sa faci arpegii si game (majore, minore, pentatonice si cromatice) cat incape. Poti inventa singur exercitii, in functie de ce crezi ca ai nevoie

 

RAR ... o nota pe minut, cu METRONOM

 

sau sa canti lickul atat de rar si atat de mult incat sa-ti iasa pana la urma fara toate smecheriile astea

Edited by BraveJim
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Ai nevoie sa memorezi pozitia corzilor, sa tii bine pana, sa-ti coordonezi ambele maini.

 

Da, din cate stiam, corzile se muta peste noapte. Poti sa ai mare ghinion, sa se mute chiar pe o alta chitara. Trebuie neaparat sa le memorezi ciclul de miscare si pozitia foarte schimbatoare, altfel dispar in mod miraculos. Cat despre "sa tii bine pana" si "sa-ti coordonezi ambele maini"...no shit! Nu zic ca sunt eu un mare expert ca sa fac misto in halul asta, dar totusi... :death:

Link to comment
Share on other sites

Mai bine incearca sa canti ceva mai simplu pana incepi sa te obisnuiesti cu chitara. Asa faceam si eu cand m-am apucat, cantam multe chestii care imi placeau, dar care la momentul ala nu ma prea ajutau cu nimic, doar ca eram fericit ca pot sa cant ce mi-am propus. Cred ca e mai bine sa inveti chestiile de care ai nevoie acum, ca sa nu pierzi mult timp doar pe o chestie care e greu de cantat la momentul asta. Daca o iei pas cu pas o sa-ti fie mai usor dupa sa inveti ce vrei tu sa canti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan

Si eu care credeam ca "smoke on the water" e ceva mai greu, e destul de usor si suna super, dar trebuie sa invat cu acordurile alea cu bar-e ca imi dau batai de cap, imi scapa 1 coarda din tot acordul si s-a dus tot.

Link to comment
Share on other sites

Pai ba expertilor, daca Gorlan' e incepator, ar trebui sa cante din prima ca SLASH???? Faceti misto aiurea. Am zis RAR ... O NOTA PE MINUT, CU METRONOM doar ca sa inteleaga ca e nevoie sa canti foarte rar ceva atat de dificil (cine gandea putin, se prindea) ... altfel n-are cum sa cante corect. Sau voi spuneti sa cante mult si repede, la vreo 180 in timp ce bea bere si mananca niste pizza, ca doar asa fac toti chitaristii astia mari! Ce enervanti

 

Si pana la urma, sfatul vostru care e? Nu vad le ce a folosit ca ati comentat. Naspa cand iti irosesti timpul

 

 

 

De parere cu ceilalti, ar trebui sa canti chestii mai usoare pe care sa le duci la capat

Edited by BraveJim
Link to comment
Share on other sites

Pai ba expertilor, daca Gorlan' e incepator, ar trebui sa cante din prima ca SLASH???? Faceti misto aiurea. Am zis RAR ... O NOTA PE MINUT, CU METRONOM doar ca sa inteleaga ca e nevoie sa canti foarte rar ceva atat de dificil (cine gandea putin, se prindea) ... altfel n-are cum sa cante corect. Sau voi spuneti sa cante mult si repede, la vreo 180 in timp ce bea bere si mananca niste pizza, ca doar asa fac toti chitaristii astia mari! Ce enervanti

 

Si pana la urma, sfatul vostru care e? Nu vad le ce a folosit ca ati comentat. Naspa cand iti irosesti timpul

 

 

 

De parere cu ceilalti, ar trebui sa canti chestii mai usoare pe care sa le duci la capat

360 bpm.

Link to comment
Share on other sites

Da, O notă pe minut. Cânţi piesa în vreo 7-8 ore.

 

Oricum, o sa ii ia mai mult de 7-8 ore ca sa o cante bine cap-coada!!! Poate 70-80 de ore si chiar mai mult

 

Da, din cate stiam, corzile se muta peste noapte. Poti sa ai mare ghinion, sa se mute chiar pe o alta chitara. Trebuie neaparat sa le memorezi ciclul de miscare si pozitia foarte schimbatoare, altfel dispar in mod miraculos. Cat despre "sa tii bine pana" si "sa-ti coordonezi ambele maini"...no shit! Nu zic ca sunt eu un mare expert ca sa fac misto in halul asta, dar totusi... :death:

 

 

No shit, tu nimereai corzile cu pana de prima data cand ai apucat chitara vrei sa spui. Si daca nu esti mare expert atunci ... nu fa misto in 'halul' asta. Oricum, se vede ca erai un prodigy de mic si de asta nu-ti vine sa crezi cat de greu e cu chitara. Wtf man?!

Edited by BraveJim
Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan

BraveJim mersi mult de ajutor, incepe sa iasa, am incercat cu notele usor si acum vad ca incepe sa iasa din ce in ce mai bine, poate in vreo saptamana reusesc sa fac intro-ul sa sune bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

 

 

No shit, tu nimereai corzile cu pana de prima data cand ai apucat chitara vrei sa spui. Si daca nu esti mare expert atunci ... nu fa misto in 'halul' asta. Oricum, se vede ca erai un prodigy de mic si de asta nu-ti vine sa crezi cat de greu e cu chitara. Wtf man?!

 

N-are rost sa te enervezi pe mine, din pacate...Ceea ce spuneam e ca propozitia "trebuie sa memorezi pozitia corzilor" nu are sens. Probabil te refereai la memoria musculara, care ne creaza automatisme in interpretarea la un instrument, acest lucru fiind realizabil numai prin exersare. Cat despre "sa tii bine pana" si "sa iti coordonezi ambele maini"...aceste lucruri sunt evidente si nu au valoare de sfat, in opinia mea. Iar despre "o nota pe minut"...inteleg ca ai folosit o metafora, ca sa zic asa, dar...avand in vedere sfaturile tale anterioare, parea ca vorbesti la modul cel mai serios. Si te sfatuiesc sa nu te adresezi membrilor unui forum cu "ba expertilor", deoarece nu vei atrage decat antipatie. Cat despre mine, nu ma consider talentat, iar chitara cred ca e un instrument care necesita multa munca si sacrificii. Sper ca nu te-ai enervat cu adevarat cand mi-ai citit raspunsul, e clar ca faceam doar misto, dar cred ca n-am facut-o cu rautate. E doar un forum, n-ar avea sens chiar sa am ceva cu cineva si de aceea sa ma comport malitios cu alt utilizator... :nay:

Link to comment
Share on other sites

Pai ar fi trebuit sa zica "dezvolta ti memoria musculara!" in loc de "trebuie sa memorezi pozitia corzilor"? Si "sa iti coordonezi ambele maini " zic eu ca ar fi una din problemele userului care a deschis topicul-pe langa faptul ca nu isi putea misca suficient de repede mana stanga. Mai departe ai dreptate,ar trebui sa fim toti prieteni nu sa ne "certam" din prostii

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Pai ar fi trebuit sa zica "dezvolta ti memoria musculara!" in loc de "trebuie sa memorezi pozitia corzilor"?

 

Ar fi trebuit sa zica "Exerseaza, deoarece numai asa poti sa nimeresti corzile care trebuie." Daca cineva mi-ar fi zis mie la inceput sa "memorez pozitia corzilor", mai mult ca sigur n-as fi inteles ce vrea sa zica. Poate pentru ca sunt si eu putin mai greu de cap... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Bine, AndrewKnifer, ai si tu dreptate, nu stiu ce m-a apucat, da' cand am vazut de cate ori e repetata faza cu metronomul ...

Si pana la urma, nici eu nu suportam sa exersez aceleasi chestii, dar cu timpul m-am obisnuit sa am rabdare ca altfel nu merge

 

Si, da, mi se pare fff greu sa nimeresti corzile cu pana. Trebuie sa ajungi la memoria musculara!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.