www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet 1X10


florinmarinoiu
 Share

Recommended Posts

Am testat cabinetul am fost foarte incantat de el in combinatie cu fender 5C1 :yay: Chiar mi-ar placea mult sa am asa ceva acasa, as avea chef tot timpul de studiu. As fi foarte curios cum ar fi in combinatie cu un amp de 20 w pt cantari mai " zgomotoase ".

 

Este mic dar nervos . Prefer tot varianta closed back mai ales ca difuzorul fiind de 10 nu are asa mult low end si faptul ca este inchis il ajuta mult .

Per total sunet cald, cu medii foarte bune, excelent pentru sound mai vintage . Estetic arata si in realitate foarte bine.

 

Multumesc pentru aprecieri.

Dupa cum ai vazut am mai lucrat cate ceva la cabinet.Azi am sa caut prin oras un maner mai serios pentru a fi transportat mai usor.

Constructia amlplificatorului am postat-o aici:

http://forums.rgc.ro...nder-champ-5c1/

Amplificatorul suna intr-un mare fel.

Urmeaza sa fac o cutie pentru el.

Am sa revin cu detalii.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

Poti seta grosimea taieturii dar implicit o are pe 4 mm, grosimea normala a unei panze.

Incerc sa le pun toate pe aceeasi pagina, calculat la o grosime a materialului de 18 mm.

Nu stiu daca va folosi placa difuzorului si spatele din acelasi material dar le pun tot pe 18 mm

Am trecut piesele pt. Mesa sub diminutivul "mes", numerotate de la 1la 3 reprezentand partile de sus-jos, laterale, fata spate (te prinzi tu care sunt) scazand grosimile materialului.

La fel am procedat si cu Marshallul dar l-am denumit "mar".

Daca sunt nelamuriri sunt prin zona.

 

Amandoua sunt closed back.

 

Sorine, ești cel mai tare, merci mult de ajutor. Prima oarã când m-am uitat pe schita nu am înțeles dimensiunile, apoi am înțeles ca ai calculat dimensiunile placilor si in funcție de grosimea placilor sa iasã dimensiunile exacte a cabinetului pe exterior. Super treaba, apreciez efortul si dau 2 beri când treci prin Brașov.

Multumesc tuturor care m-au ajutor cu sfaturi si soluții tehnice, rãmân dator. Pentru așa ceva este acest dorm, sa ne ajutam reciproc, nu sa ne luam la misto (cum de altfel sunt destule exemple pe forum).

Multumesc încã o data si respect.

Edited by Airhead
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Referitor la schitele de taiere, n-ar trebui ca panoul frontal sa fie taiat cu 1mm mai mic pe fiecare latura? Pt. a lasa loc si materialului in care acesta va fi imbracat. Si poate si panoul din spate. N-am facut niciodata un cabinet si nu stiu cum se procedeaza in cazu' asta.

 

Taie mai putin cu 2mm pe latura.1mm am lasat eu si in momentul cand am vrut sa bag panoul frontal am constatat ca imi freaca de material.M-am dus la meserias si mi-a mai luat cate 1mm pe latura.La fel sa faci si cu capacul(laturile) din spate.

 

Spor la treaba va doresc si astept cu nerabdare primele poze cu realizarile voastre :respect: .

Edited by florinmarinoiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scuze de offtopic, imi poate da cineva o schema de taiere a panoului frontal pt. un dif. Celestion G12T-75? Asa cum am spus mai sus, m-am apucat de facut niste cabinete (5 la numar) si as vrea sa pot da gaurile inainte de a cumpara difuzorul (mai ales ca dureaza pana vine comanda).

Multumesc anticipat si am sa revin cu un topic separat cu detaliile constructiei plus poze.

 

L.E.Gata, am gasit dupa ce-am postat aici, asta ca sa par tampit. Multumesc oricum. :)

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Mounting Information

 

 

Cut-out diameter 11.1", 283mm - gaura de ø283 mm

 

Diameter 12.2", 309mm

 

Magnet structure diameter 5.7", 145mm

 

Mounting slot dimensions 0.31", 7.9mm Ø

 

Mounting slot PCD 11.7", 297mm

 

Number of mounting slots 4

 

Overall depth 5.0", 127mm

 

Unit weight 7.7lb, 3.5kg

 

Sursa: http://celestion.com...duct/15/g12t75/

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi-am amintit ca aveam prin beci(la boxa),in cutiile mele cu fierotenii,un ornament de difuzor de12".Aseara am coborat,am 'sapat' prin fiare si l-am gasit :spidey: .

Am facut niste cleme de prindere si a iesit asa:

post-12729-0-51135200-1362732541_thumb.jpg

 

Scuze pentru calitatea imaginii.A fost facuta cu telefonul.

Am sa revin cu niste poze mai bune.

 

 

Pentru cine mai are nevoie de grile, suruburi de prindere, etc

 

http://www.partysound.ro/accesorii-boxe-grile-huse-protectie-c-92_114.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.