www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Electro-Acustica


Guest MirceaGR
 Share

Recommended Posts

Guest MirceaGR

Salut, de curand mi-am cumparat o chitara electro-acustica Ibanez v-ece 72. Chitara se aude perfect ,dar cand o conectez la amp sau la niste boxe mari , dintr-o sala de spectacole, se aude un sunet sec,nicidecum cel pe care il reda chitara neconectata.Am cantat la mai multe chitari electroacustice si stiu cum se aud + coarda MI (groasa ) se aude prea tare in comparatie cu celelalte corzi si face un sunet urat...am incercat sa dau basii, inaltele si volumul la mediu ,dar aceiasi poveste. Aveti idei despre ce as putea sa-i fac se auda normal?Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Electroacustica este o disciplina cu probleme .imbarligari de dB in tensiune in curent si mai apar si Neper-i

dar se gaseste cu GOOGLE ....

The conversion scale of the pseudo units decibel (dB) and neper (Np)

 

Chitara Electroacustica poate avea si ea probleme .

 

Ai EQ la chitara ...limitezi basul la un sunet clar si in cazul cand ciupesti cu maxima putere .

Apoi reglezi inaltele cum vrei , medii ca sa aiba corp sunetul .

 

Nu stiu ce instalatie are un asemenea Ibanez ..dar cele mai multe chitare in concert nu au sunetul "natural" ci unul filtrat si comprimat ..ce pare un sunet sintetic ..dar care permnite sa canti pe o scena cu amplificare mare ,.

 

Ca sa nu sune sec se utrilizeaza otzara de Reverb reglat cu gust ....sau dup agust .

 

Se mai opoate folosi chorus ..

 

Dar exista pedala Zoom A1 sau Zoom A1 ptr chitara acustica ..cu plaja EQ si rezonatoare etc proiectate ptr chitara acustica ..

Link to comment
Share on other sites

Multe electroacustice au problema dozei, cum semnalează corect și Eugen (ori nu calcă bine, ori nu e exact sub corzi, ori elementul e prea scurt și nu ajunge de la mi la mi), și foarte probabil călușul să fie prea subțire.

 

 

Ca să-ți dai seama dacă e și feedbackul un factor, încearcă pur și simplu s-o treci printr-o placă de sunet, un preamp ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.