www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Placa De Sunet Si Microfon Sa-Mi Iau?


Octavian Dan

Recommended Posts

Salut

M-am decis de curand sa fac niste achizitii de genul asta, din moment ce am din ce in ce mai multe tangente cu inregistrarile (in special cele homemade).

Nu stiu nimic despre tipuri/categorii de placi de sunet si microfoane, asa ca m-am gandit sa postez aici; cu siguranta stie cineva :)

Intrebarile mele ar fi:

-la ce caracteristici esentiale ar trebui ma uit la o placa de sunet atunci cand o cumpar?

-la ce ma ajuta daca e externa sau interna?

-in ce bani pot sa-mi cumpar una decenta? (sh)

acum am o placa integrata, despre care nu am o parere atat de buna.

(am inteles ca sunt keyboarduri midi cu placa de sunet integrata; tine acea placa locul celei din calculator? o_O)

iar despre microfon, aceleasi intrebari, si

care sunt diferentele intre cele dinamice si condensatoare?

nu vreau ceva de sute de milioane, vreau ceva pentru inceput.

probabil o sa vreau sa inregistrez si chitara/bass, deci daca aveti sfaturi in legatura cu asta sunt binevenite :)

Link to comment
Share on other sites

Dar, întâi, o lămurire : microfonul va fi pentru... ? Adică pentru amplificator de chitară ( ce model de amp ai ? ) sau pentru voce ( ce model de voce ai ? :) ) ?...

 

Dacă e doar home-made, cam ce spaţiu de lucru ai ? Adică, vecini, antifonări, loudness... Zic şi io, că dacă eşti home-recorder cu chitară doar poţi primi recomandări care să excludă microfoanele şi implicit, o să ai costuri mai mici...

 

.

Link to comment
Share on other sites

nu sunt chitarist :D nu am chitara electrica; chitarile pe care vreau sa le inregistrez sunt cele ale colegilor mei de trupa, care sincer nu stiu ce fel de ampuri au.

microfonul o sa-l vreau pentru voce (ar fi fain sa fie pentru orice tip, si clean si growl), dar chiar nu ma supara daca poate inregistra bine si instrumente acustice, cum ar fi chitara acustica.

stau la casa, nu am probleme cu vecinii. antifonare nu am, dar banuiesc ca pot rezolva cu niste placi de polistiren sau spuma poliuretanica (sau ceva de genul asta) o_O

Link to comment
Share on other sites

Placa interna se fixeaza pe placa de baza ...e de preferat sa ai mai multe porturi pe ea (2 microfon,2line in ,2 de iesire)

 

Nu conteaza restu dar e de preferat sa poti sa bagi 2 microfoane odata sau macar chitara+microfon ! Sa nu fii nevoit sa suprapui ..ci sa inregistrezi 2 lucruri odata.

 

Cat despre placa externa...are conexiune pe USB mi se pare foarte ok ! Si pt voce si pt zdranga ...vezi EsiUgm96 (450 lei nou),Focustrite Scarlet(800 lei) etc ...mai e una la Behringer (Vezi pe esound) care e undeva la 150 lei si tot asa ...intregistrezi si chitara si microfon ,mai sunt si de la Line6 pe la 4 mil (thomann.de)

 

Sper ca ti-am fost de folos ! Mult noroc si astept sa vad ce ai facut !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok, promit ca incarc melodiile imediat dupa masterizat :D

 

deci sa inteleg ca ce mi-ar trebui mie ar fi una cu o intrare de microfon, 3 line in si una sau doua midi? (din moment ce suntem 2 chitaristi, bassist, clapar si vocalist - tobele le punem oricum midi; plus ca microfonul e optional in placa de sunet, pentru ca il pot conecta la clapa, de unde am mai mult control asupra vocii)

deci doar intrarile fac diferenta?

poate are cineva pareri despre latenta? daca exista, cum e la fiecare instrument...

Link to comment
Share on other sites

sfatul meu: microfon ia-ti dinamic, ca sigur vei vrea sa canti vreodata live cu trupa si atunci o sa regreti ca ai luat conderser. condenserele care sa mearga bine live sunt scumpe.

Shure: dinamice sm57, sm58, beta 58a............ sau daca ai bani ia condenser beta 87 sau KMS9

sennheiser: dinamice de la 835, 845 in sus... daca ai bani ia-ti condenser 965!

AKG: eu am avut D5... destul de ok, dar ma impac mult mai bine cu shure SM58. de alte modele nu stiu ce sa zic

Audix: OM 5, OM 7. desi nu am pus mana pe nici un Audix, multi zic ca sunt destul de bune. sunt rare la noi

 

ar mai fi neuman, beyerdynamic... dar de astea nu prea intalnesti pe la noi. bune, dar scumpe.

 

scurtant povestea, majoritatea canta pe Shure sm58 si shure beta58a. primul e cardioid si al doilea e supercardioid. arata la fel si suna aproape la fel.

vorba unui muzicant: ,,nu te poti numi solist vocal pana n-ai cantat pe un SM58"" :lol: .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

un microfon dinamic decent il iei incepand de la aproximativ 300 lei second hand. nou de pe la 450-500 lei

 

atentie insa la microfoanele shure ca e plin de fake-uri. in special pe beta58a si pe sm58. mare atentie!!!

 

apoi mai trebuie sa vezi ce caracteristica polara iti place mai bine.

eu la inceput nu m-am impacat prea bine cu supercardioidele. capteaza vocea mai bine, dar trebuie sa canti fix in fata microfonului. cardioidele sunt mai iertatoare in privinta asta. acum ca mi-am imbunatatit tehnica de microfon parca ma bate gandul sa mai dau o sansa supercardioidelor.

 

daca ai inregistra intr-un studio profesional, clar ca ar fi bine sa folosesti condenser. dar in conditii de ,,home studio", un microfon dinamic bun nu o sa iti traga inregistrarea in jos. se gasesc alti factori pentru asta ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.