www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale+Procesor In Amp Fx Loop


Guest zoom

Recommended Posts

Salut,

am un H@K combo pe lampa, de 20Watt, si as vrea sa conectez procesorul+ niste pedale ( un Eq,un preamp pe lampa, si un boost ) in returnul de la fx loopul comboului; cum astfel nu mai am control asupra volumului folosesc master outputul din procesor ,dar mai am si celelalte pedale conectate dupa procesor; Intrebarea ar fi cat gain pot sa dau in sectiunea de power amp al comboului fara sa ard(stric) ceva. In specs comboului spune ca fx return :0 dBV/ 47 kOhms asta inseamna ca 0 dBV? ... sunt un pic confuz si nu as vrea sa-mi stric in vreun fel comboul ;

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Salut,

am un H@K combo pe lampa, de 20Watt, si as vrea sa conectez procesorul+ niste pedale ( un Eq,un preamp pe lampa, si un boost ) in returnul de la fx loopul comboului; cum astfel nu mai am control asupra volumului folosesc master outputul din procesor ,dar mai am si celelalte pedale conectate dupa procesor; Intrebarea ar fi cat gain pot sa dau in sectiunea de power amp al comboului fara sa ard(stric) ceva. In specs comboului spune ca fx return :0 dBV/ 47 kOhms asta inseamna ca 0 dBV? ... sunt un pic confuz si nu as vrea sa-mi stric in vreun fel comboul ;

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Preamp si booster as pune mai degraba in INPUT. Daca le pui in FX LOOP nu va suna prea grozav. Am incercat si eu. Eq si alte chestii gen delay si reverb merg mai fain in FX LOOP.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

@kyuslauten... pai nu le pune in FxLoop.. a si specificat, in ReTURN ca sa sara preamplificatorul original si sa foloseasca preampul lui + ... ce mai are acolo.

in INPUT la ce ar putea folosi configuratia preamp + bosster + preamp???? unul e in plus.

@zoom... da nivelul cat de tare vrei... o sa simti cand trebuie sa te opresti... vad ca vrei sa folosesti procesor, atunci trebuie sa pastrezi un nivel de clean cat mai mare (headroom)

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

@zoom... da nivelul cat de tare vrei... o sa simti cand trebuie sa te opresti...

 

... sa inteleg ca nu prea pot "strica" oricat de nivelul gainului folosit? nu de alta dar problema esta ca vreau sa inlocuiesc un amp head pe lampa de 60Watt folosit cu un cabinet de 2X12 , cu comboul de 20Watt + cabinetul pastrand si diful comboului functional ,( deoarece asa este construit comboul ca in cazul in care conectezi un cabinet aditional nu se dezactiveaza propriul difuzor), deci voi dori sa ajung la un volum care sa-mi comvina la repetitii (macar egal ca si perceptie cu cel de 60 de watti, care binenteles nu_l dadeam la maxim) si nu stiam daca este vreo limita ,tehnic vorbind, pe care returnul comboului poate sa-l primeasca fara sa fie probleme gen ars lampa,traf, sau mai stiu eu ce... ; diful nu prea as crede, ca este un celestion G12T100 si cred ca poate duce fara probleme.

... cat despre ordinea pedalelor folosite in RETURN ar fi cam asta: multiefect ( folosind simulare de amplificator si cateva efecte), apoi eq-ul pentru a-mi modela tonul dorit, un clean boost folosit doar in partile din piesa unde am nevoie de un mic boost de volum si la final preampul pe lampa ( un ART Tube MP) pentru un "tube final tuch" ca sa zic asa. Stiu ca pare cumva ilogic sa pun ARTtube MP-ul la final cand folosesc in prealabil simulare de amplificator in procesor, dar mie-mi place cum suna si sa fiu sincer toata combinatia asta folosita in RETURN-ul headului de 60 Watti a sunat mai bine decat daca intram direct in head si foloseam preampul head-ului. In fine, ma interesa daca trebuie sa fiu atent la ceva sa nu se strice in vreun fel trecand de la un head pe lampa de 60W la unul de 20 W pe lampa incercand sa ajung la un nivel de volum care sa-mi comvina in context de volum de repetitii,concert,etc

Edited by zoom
Link to comment
Share on other sites

... ok am incercat si nu e nici in problema in afara de una :) ... si anume ca nu reuseam sa obtin cu acest setup (adica folosind comboul de 20Watt fata de headul de 60Watt) un volum satisfacator pentru repetitii fara ca chitara sa nu "fluiere" . Si aici nu ma refer la acel feedback placut pe care il obtii mai ales cu statiile pe lampa,daca sustii o nota,riff,etc . Am incerc sa reduc gainul si levelul din procesor( mai exact al simularii de amp din procesor), m-am "jucat" cu levelul pedalelor din setup ,dar nu reuseam sa ating volumul dorit fara "fluieraturi" . Daca intru "direct" folosind preampul comboului, e ok doar ca nu_mi place neaparat cum suna distortion-ul dat de preamp, sau mai bine zis prefer alt tip de distortion si de aceea si folosesc simulare de amp din procesor. Am o chitara tip Les Paul, chambered , cu doze high output. Intrebarea esta daca exista o reteta magica pentru acest "fluierat" nedorit al chitarii?pot eventual sa controlez anumite frecvente cu un EQ? sau....? :confused:

Edited by zoom
Link to comment
Share on other sites

"fluierat" nedorit al chitarii?pot eventual sa controlez anumite frecvente cu un EQ? sau....? :confused:

 

 

 

Salut.

 

Nu stiu sigur exact la ce te referi prin fluierat. Daca e vorba de un fizz digital, incearca sa umbli la eq din procesor ca in articolul de mai jos:

 

http://www.harmonyce...g/ba-p/34643372

e de la dif!+ anumite combinatii de reglaje din pre

 

eu patesc asta la anumite difuri cu anumite setari de preamp, fluiera MULT prea repede, si nu feedback, e efectiv squeal neplacut daca esti aproape de dif la volum chiar micut

n-am apucat sa investighez prea mult problema dar o sa mai incerc

Link to comment
Share on other sites

pot eventual sa controlez anumite frecvente cu un EQ?

Asta ar fi definiția unui "EQ".

Reducerea frecvenței specifice a "fluierăturii" e una dintre tehnicile folosite: http://en.wikipedia.org/wiki/Ringing_out

Alte opțiuni, în ordinea aproximativ descrescătoare a eficacității:

  • Reducerea amplificării (gain) sistemului, prin reducerea saturației/compresiei și/sau a volumului.
  • Schimbarea poziției și distanței față de difuzoare.
  • Folosirea unui noise gate.
  • Potting, dacă dozele nu sunt deja tratate în acest fel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.