www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare chitara


Guest vicelord
 Share

Recommended Posts

Guest vicelord

Salutare

Am primit de la un user de pe forum un corp si un grif de chitara (si daca tot postez aici ii multumesc inca o data :) )

De cand am inceput scoala stau destul de mult acasa si am timp sa fac aceasta chitara functionala.

As avea nevoie de ceva sfaturi cum se face acest lucru.

 

 

Cum trebuie scobit corpul???

doar in locul unde intra dozele sau un pik mai mult???

pt floyd trebuie scobit corpu???

cu ce dau pe corp vreau ca in final sa ajunga negru???

 

cam atat pt acum

Regards

Link to comment
Share on other sites

sincer ai de munca nu gluma

uite metoda mea ...nu da un rezultat lucios ,dar e unul cu aspect placut ,un negru mat usor granulat

daca o faci cum trebuie o sa fie uniforma daca nu ...o sa ai pete ...asa ca nu te grabi

daca are vopsea, nu o da jos ca faci o mare prostie ...daca nu atuci prostia e deja facuta...in acest caz iti recomand grund de lemn si lac aplicat cu o pensula fina , a da si smirgel de 600.......dai cu smirghel pana e suprafata fina ,bagi grund in lemn pana isi mai umple pori dupaia dai vreo doua straturi de lac ca sa uniformizezi suprafata ...de preferabil sa nu diluiezi lacul ca dupaia cade in pori

 

daca nu ai dat jos vopseaua(sau dupa operatile de mai sus )iti trebuie smirghel de apa de granulatile 1200,1500,si doamne ajuta daca gasesti2000.......in cazul de fata uzi corpul chitari cu un burete si dai cu smirghel de 1200 pana te dor mainile dar nu apasa(ca se zgarie) lasa lacul si vopseaua eventual sa se duca usor si uniform(ai grija ca ,corpul sa fie ud tot timpul smirgheluiri) vezi !!! nu cumva sa ajungi la lemn

acuma vopsirea ,eu folosesc spreiuri de masina ca nu am compresor cu ,cap de vopsire (sau cum so chema) oricum dai cu spreiul de la distanta de 30 cm cat se poate de uniform si subtire(ai grija :) sa nu te apropii),, nu insista!!! ,sigur nu se acopera din prima, dupa vreo cinci straturi o sa fie negru (trust me )asteapta macar 20 min intre straturi

acuma dai cu granulatia 2000 daca ai (sau 1500 sau 1600...ma rog de la 1500 in sus ,the more the merry)si daca vopseaua e intacta adica nu apar gauri unde se vede vechiul strat...dai cu lac la sprei un strat sau doua

la fel uniform nu insista

 

 

metoda sigur merge ca e facuta

succes la treaba si fii calm

Cum trebuie scobit corpul???

pune o poza si poate te ajuta lumea

pt floyd trebuie scobit corpu???

daca chitara nu are floyd nu-i fa tu ca nu o sa mearga

Link to comment
Share on other sites

ooooo pau atunci se schimba situatia dute la grosmann si vezi daca te poate ajuta cu gaurile ...ca e destul de greu fara scule ..si vezi si cu vopseaua ca el are grain filler

Link to comment
Share on other sites

Hmm .. nu vad nici o gaura la gat .. deci are set-neck ceea ce e foarte bine .. partea naspa e ca va tebui sa te duci la un lutier ca nu e bine sa il faci singur ... de fapt iti recomand sa te duci la u nutier sa iti faca totul. Culoarea e frumoasa si nu se merita sa o vopsesti .. mai bine dai cu lac. NU ii pune floyd-rose :) e complicat .. mai bine un strings thru body sau stopbar.

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

Pai am gasit pe cineva care are freza pt lemn si este teamplar. Mia spus sai desenez unde imi trebuiesc gaurile si ce adancime sa aiba si ma rezolva.

Am facut rost de un floyd dar daca ziceti ca nu se merita voi incerca sa iau altceva. problema este ca pickguardul e facut ca sa vina pe langa floyd.

 

ce sa fac ma ajutat cu o idee??

 

nu pot sa o las asa din mai multe motive:

1mi se pare mai frumoasa o chitara neagra cu pickguard metalic

2pe spate are niste pori mai mari si ar iesi urat deci prefer un negru mat sau metalizat cel mai bine ar fi ceva intre...

 

astept si alte info pt ca nu ma pricep foarte bine aceasta este prima chitara care o fac incepand de la 0

Link to comment
Share on other sites

Floydul este o piesa foarte delicata intr-o chitara .. daca nu e balansat perfect nu o sa iti fie prea usor sa canti pe ea, sa nu mai spun ca el va fi inutilizabil. Stiu ca o chitara gen strat ar arata ciudat cu un stringthrubody , mai ales ca tu vrei neaparat pickguard, daca ar fi a mea .. as lasa culoarea naturala .. pe sapte porii ii poti acoperi usor vezi ca e un topic aproape identic cu un bass si sunt niste sfaturi foarte bune acolo, i-as punestringthrubody ca e mult mai simplu(si mai bun) decat FR, nu as pune pickguard si nici doza singlecoil din mijloc :).

 

 

PS citeste aici despre reconditionare http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=6482

 

Asa arata chitara mea de vis .. poate iti da si tie idei ..

 

post-2143-1158907394_thumb.jpg

 

 

PPS .. orice ai face sa te duci la un lutier .. in special ca trebuie sa pui griful si orice metoda ai alege .. adica setneck(iti lipeste gatul de corp fara gauri , prin lipici si presa) sau bolt-on .. trebuie facuta de cineva profesionist si cu foarte multa experienta.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

chiar asa de greu este de pus un amarat de grif???

chitara postata de tine este destul de frumoasa dar nu este pe gustul meu...

dozele mam hotarat deja si or sa fie h-s-h....

acum sunt confuz in privinta floyd-ului nu stiu ce sa fac...eu oricum il pun de forma....nu exista ceva asemanator dar nefunctional...adica sa fie bun doar sa priinzi corzile in el???

 

ms pt sfaturi... dar nu miati zis cum gauresc corpul in locu pt doze (pt asta chiar nu vad de ce mas duce la cineva care se pricepe la chitari )

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

pai pe mine mar interesa mai mult o schita vazuta de sus in care sa am si dimensiunile (adancimea) daca are cineva ceva de genu rog sa o posteze

Link to comment
Share on other sites

(...)

Setneck este acea metoda prin care griful E LIPIT de corp .. neckthru este metoda prin care griful si o bucata din chitara e facuta dintr-o singura bucata de lemn .. la care se adauga nistea "aripioare" sa ii dea forma.

 

 

Uite si un link in care arata pasii de urmat la o chitara cu grif set-neck http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...6lr%3D%26sa%3DN

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

De obicei se dau gaurile in ordine inversa. Mai intai pe corp. Apoi bagi un creion pe gaura si marchezi locu pentru gaura. In cazul tau nu poti decat sa masori unde e centrul gaurii de pe grif fata de margini.. si tot acolo sa dai gaura si pe corp... atata ma duce pe mine capu.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fi (in absenta unei linii de asamblare dedicata :) ) sa fixezi griful de corp temporar (dar sanatos), cu clesti sau menghine si sa folosesti o masina de gaurit cu suport, avand ca ghid gaurile din grif.

Cu o astfel de masina (cu un cap adecvat) poti da si gaurile pentru doze etc.

Poate pe la scoli, in vechile ateliere, poti gasi asemenea scule si un tamplar binevoitor.

Link to comment
Share on other sites

Dai cu vopsea(acuarele sau alta vopsea pe care o poti sterge pe urma) pe grif in zona gaurilor, pe urma pana nu se usca vopseaua fixezi griful la locul lui. Vopseaua se ia pe corpul chitarii si raman urmele de la gauri, masori centrul gauri si gata :) . Sau poti da gaurile in corp in asa fel ca in grif sa nu "nimereasca" in gaurile vechi, adica sa dai alte gauri in grif.

Spor la treaba.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

nu te grabi documenteaza-te , copieaza de pe chitare de fabrica , ia masuri , masoare , observa intreaba lumea.

 

Pai MrJackson are dreptate , in gat se dau gaurile dupa ce le ai dat in corp ,acum e greu sa dai in corp respectand unghiul de patrundere din gat !!!! ??? Nassol. Acum ai nevoie de ceva mzssina de dat gauri in "coordonate " e cam greu sa nimeresti unghiurile .. NU TE GRABI CA FATA MARE LA MARITAT

 

NormAL trebuia sa dai gaurile in corp apoi sa fixezi bine cu o menghina de mana gatul de corp si prin gaurile din corp cu un burghiu putin mai subtire dai gaurile in gat .In corp pot fi gaurile de dimensiunea exascta a capatului surubului , iar in gat trebuie sa aiba diametru mai mic ca sa se formeze filetul .Se da cu ulei de in , sau alt ulei fin in gauri inainte de a insuruba surubul asa se formeaza mai usor filetul si vei putea dessuruba si paste mai mult timp .Sa pui suruburi de calitate ce nu ruginesc , cu capul perfect ca sa poti dessuruba si peste 10 ani ,daca se poate sa nu fie surub conic ci dian acela cilindric ca si suruburile ptr plastic .( seamana cu surubul ptr metal dar are pasul mai mare si filetul e mai "gros" )

Aceste probleme le aplici la toate suruburile de lemn de pe chitara.

 

Vopsit ?? mi se pare ca acest corp este din lemn exotic , pacat sa vopsesti , trebuie lacuit .!!!

 

Nu-i nici o mare taina sa montezi un vibrator , DAR , trebuie sa ai simt tehnic , sa ai spirit de oibservatie sa studiezi pe alta chitara cum este realizata etc ...daca nu poti sa faci mai bine dai sa-ti faca un lutier .

 

un vibrator tip floyd este rezemat pe dui butuci , doar fixarea ace4stor butuci este problema , gauritul perpendicular , la cotele exacte si fixarea " butucilor" in corp . In rest nui nici o balansare , strangi din arcuri ca sa compensezi tensiunea diferitelor tipuri de de corzi .

 

Este foarte bine ca ai curaj si initiativa , dar nu te grabi , documenteaza -te , pe forum pe net pe alte siteuri , la prieteni , cel mai bine sa faci masuratori si sa observi o cvhitara de fabrica.

 

 

Pacat de materialul corpului pare ceva bun , alti dau bani grei sa aiba asa un corp de chitara ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

daca e prima chitara mai bine pui un bridge fix....ca sa nu gresesti si sa stii ca ar sta bine cu lac ...da dute totusi la grosu ca sa-ti de un strat de grain filler ca sa se puna lacul frumos ......cumpara doze si fa pickguardul cum vrei tu nu trebuie neaparat sa semene cu un strat o faci customa ai grija la dat gauri ca trebuie sa fie cat diametrul interior al surubului pe care vrei sa-l foflosesti

 

 

nu te grabi si o sa ai o chitara misto

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

Soul master sunt de acord cu tine dar...asa ceva nu prea pot face deoarece nu am capace pentru doze si se va vedea urat.

diogrey cam ce bridge mai sfatui vreau ceva care sa arate cat mai bine...pickguardul se poate reface ca am ceva materiale pe acasa...

 

ms de help miercuri sau joi ma duc la tamplar sa ma ajute cu grifu..si eventual cu gaurile daca imi dau seama unde trebuiesc date

Link to comment
Share on other sites

mie sincer imi plac pickguardurile parca dau ceva personalitate chitari iar bridge gasesti la grosmann vezi poate mai are vreunul folosit, mai ieftin fao cum vrei tu numai fa o bine tot zici ca te duci la tampla mai bine te duci la grosu ca el lucreaza cu instrumente nu cu mobila stie el cate ceva :)

da de curiozitate corpul face parte dintr-un chit ca pare interesant

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

o sa vb cu cristi cand mai dau de el pe mess... eu am o problema legata de partea materiala.... si de aceea nu vreau sa apelez la cineva specializat pentru lucruri simple...

 

ms pt sfaturi...

stie cineva un student la desen sa imi faca un mic desen pe capul grifului???

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

Pai iasul e cam departe.....

ar fi o solutie totusi da nu stiu cat de buna este.... desenezi pe foaie si imi trimiti mie foaia sau o scanezi ce zici???

Regards

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.