www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

" Revitalizare" Stratocaster Marca Cimar Mij


Deenman
 Share

Recommended Posts

Salut , zilele trecute am observat o chitara de care se discuta pe forum. Mi-a starnit atentia initial numele inscriptionat pe headstock , m-am amuzat copios cand am pronuntat prima data "Cimar" .

 

Chitara am cumparat-o de la colegul Skoda73 , coleg binevoitor care a ambalat produsul MAI BINE DECAT ORICE MAGAZIN din romania , sculptat in polistiren, si introdus intr-o cutie cu pereti grosi , cred ca a consumat 2 role de banda maro. Pe aceasta cale ii multumesc , chitara e peste asteptarile mele , si este functionala asa cum o sa observati in poze.

 

Dintr-o inspectie amanuntita , dupa ce am demontat fiecare parte si am curatato , reiese ca:

 

Neckul este din lemn solid , headstockul are un strat de furnir sa se potriveasca cu furnirul de pe topul corpului. Avem si un truss rod perfect functional , insa la ce grosime are gatul nu o sa aiba nevoie de asa ceva.

 

Corpul este din PLACAJ , lemn ( ceva foarte foarte usor ) si placaj , se vad porii si textura specifica.

 

Chitara a fost probabil ceva model ieftin produs prin 1970 , la inceput , de ce zic asta?: forma cheitelor , dozele , si tipul de bridge e un model mai primitiv decat ce am vazut la chitarile Cimar din anii 75-80.

 

Sistemul de vibrato - este unul "tip bigsby" cu 2 arcuri sub si se actioneaza intr-o singura directie , spre spate - sau in sus .

 

Daca nu reusesc sa setez intonatia satisfactor s-ar putea sa inlocuiesc podul cu unul de tip tune-o -matic insa partea de baza a bridgeului va ramane cea originala.

 

Am curatat tot , si arata destul de bine , am nevoie de ajutor cu piesele de achizitie pentru partea electronica , care sunt sigur ca trebuie schimbata.

 

Deci va rog frumos sa-mi recomandati piesele care necesita schimbate ( m-am gandit la potentiometre, jack-ul , comutatorul , cablajul ).

 

Aici este un album foto :

 

 

Daca aveti intrebari , va rog sa le adresati , de asemenea primesc cu drag sfaturi , pentru ca nu prea am experienta in asa ceva, sunt si eu la inceput. Nu e nici o rusine sa afirma ca aceasta firma Cimar a produs chitari copie , ele au fost produse in Japonia la aceasi fabrica unde se fabricau si Ibanezurile , de aceea o sa vedeti si chitari Cimar copie 100% dupa Ibanez Blazer care e din perioada 1980.

Edited by Jig
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur?

 

 

 

 

Foarte sigur , am dat jos capacul de la truss rod si am dat jos din lac , doar ca sa-ti raspund la aceasta intrebare, ti-am explicat ca pe headstock e furnir , fata spate , laterale , dupa cum vezi in poze textura headstockului difera de cea a gatului in partea mediana, bazala.

 

Si apropo nu am nimic cu tine , insa cateodata zici ca ai dispret pentru instrumentele ieftine , sparte, rupte , vai de ele , nu uita ca nu acu catva timp erai cu un Vintage in brate, si erai fericit . am scris mare corpul e din placaj , ce sens are sa ascund? nu ma deranjeaza cu absolut nimic.

 

L.E. dudule tu de care parte ma intrebi daca sunt sigur? sunt sigur de amandoua.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

cred ca era vorba despre remarca ta in legatura cu necesitatea fruss rodului. chiar daca e f gros, tot se curbeaza sub actiunea corzilor. flying v 58 are un gat pe care abia il poti cuprinde si .. totusi are si este necesar. cine stie cand o vrei in drop C sau whatever....

dozele de la cimar arata senzational...e foarte posibl sa fii incantat de cum suna...

mie nu-mi plac comutatoarele de switch. eu as taia CNC o forma identica dar cu un switch gen gibson, mutat langa potentiometre. as umple spatiul care nu este necesar de sub pickguard.

nu as interveni asupra finishului... cel putin nu l-as restaura as new.

 

later edit: nu vazusem ca-ti raspunsese deja dudu :) btw, tot dau click pe semnatura ta, crezand ca e vorba de chitara din subiect =))

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pt bridge, uita-te la fender jazzmaster...

al tau pare floating... dar nu vad daca si cum il reglezi in inaltime... eventual montezi doua bucse filetate in corpul chitarei, dupa ce stabilesti pozitia pt intonatie corecta. un close-up la bridge ar fi binevenit

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

in inaltime? exact ca si la un bridge TOM , ca si la les paul are 2 surube si 2 piulite plate si mari , care ridica piese metalica ce sustine corzile intre bridge si prima doza . Gatul are truss rod si functioneaza , sa ne intelegem ! o fi ea chitara veche si primitiva insa are truss rod si nu e pus doar de forma.

 

Switchul l-as inlocui cu ceva gen 3 way toggle switch ca si la Gibson , insa l-as pune tot unde e pozitionat cel vechi . Am sa revin cu poze cand fac rost de un pistol de lipit , maine merg sa cumpar 2 potentiometre , 1 switch 3 way , cabluri si mufa jack .

 

Apropo eu nu vreau sa modific aproape nimic de asta am si zis revitalizare in titlu si nu restaurare sau modificare , inafara de piesele care haraie si sunt ruginite. vreau sa ramana acest bridge daca intonatia e acceptabila. Dozele cu siguranta raman acestea pt ca le-am facut o proba deja si sunt satisfacut.

 

Daca tot a venit un electronist , trebuie sa cer ceva anume la piesele de schimb? inafara de valoarea potentiometrului 500k ohm mai conteaza si altceva? nu prea ma intereseaza cursa ,etc ,

 

 

Apropo legat de pozele din semnatura , sunt chitarile mele tigrate , flamed top Les Paul si un Fender stratocaster cu flamed maple neck.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Nu gasesc pistol/ciocan de lipit imprumut , nu stiu cum sa procedez. imi e sila/cumva rusine sa merg cu pickguardul la un magazin de electronica sa cumpar piesele si sa le zic sa mi le lipeasca ca-i platesc? Sau sa cumpar un ciocan de lipit ? o fi mai mult de 15-20 ron?+ sacaz+ cositor.

 

Nu stiu cum sa procedez, apropo ce comutator pt doze imi trebuie? la mcmusic este unul dar e 35 Ron , cred ca gasesc la magazine mai ieftin - nu prea stiu cum sa cer produsele , comutator de care?ce tip.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Atunci asta.

 

Ala-i cu doua pozitii, ii trebuie cu trei.

Eu zic sa dai 35 lei pe ala de la MCMusic, e mai sigur decat sa-ti cumperi unul si sa nu-l poti folosi.

 

post-16783-0-85136000-1358878120_thumb.jpg Sau de asta, mai ieftineala, vreo 2-3 lei pe la magazine de componente electronice.

Explica-i lu' nea vanzatorul ce tre' sa faci cu el, cum sa functioneze, si gaseste el, ca se pricepe.

Link to comment
Share on other sites

Uite cu 3 pozitii. Dar de care pozitii, ON-OFF-ON sau ON-ON-ON? Trebuie vazut, functie de ce vrei sa obtii.

Eu vreau sa scot in evidenta ca nu trebuie dat 35 de lei pe un comutator "de chitara".

Acela de 5 lei are o durabilitate de 40.000 de cicluri, conform descrierii. Deci de cati chitaristi avem nevoie ca sa stricam un comutator de 5 lei? :)

Link to comment
Share on other sites

George switch care sa comute doze bridge - pozitia I, doza bridge+ neck - pozitie II , si doza neck - pozitia III. ( dar oricum o sa vorbesc cu vanzatorul de la magazin ) Ramurel nu-mi da pace , si vrea sa las chitara vintage , poate ma razgandesc pana ajung la magazin si ii cumpar 2 comutatoare ca cele originale - cu slide nu ca m-ar deranja sa schimb dozele de la cele doua.

 

Skoda - da , am facut rost de aproape tot ce aveam nevoie , maine merg pe la magazinul de electronice sa iau piesele lipsa ( poturi, comutatoare, mufa jack , am si pistol de lipit si electronist si la o bere sper sa o termin maine pana la amiaza iar pe urma sa-i pun corzi , si aia e sa o cant ! Multumesc inca odata pt. chitara.

 

Poate poate beau mai mult si uploadez si o monstra de sunet , sa auda lumea cum suna o chitara "din placaj ", pe care orice incepator ar putea invata linistit ( o sa vina poze cu actiunea , bridge-ul in detaliu ).

Link to comment
Share on other sites

George switch care sa comute doze bridge - pozitia I, doza bridge+ neck - pozitie II , si doza neck - pozitia III. ( dar oricum o sa vorbesc cu vanzatorul de la magazin ) Ramurel nu-mi da pace , si vrea sa las chitara vintage , poate ma razgandesc pana ajung la magazin si ii cumpar 2 comutatoare ca cele originale - cu slide nu ca m-ar deranja sa schimb dozele de la cele doua.

 

Comutatoarele vechi nu mai sunt functionale?

Link to comment
Share on other sites

Chitara a ajuns in stadiul final , setata intonata dupa preferintele mele . Bridge-ul asta se poate misca putin inainte inapoi in cei doi bolti, astfel am reusit o intonatie satisfacatoare( nu perfecta) . Ce a fost schimbat : potentiometri x2 , mufa input jack , cablurile , ecranat cavitatea cu folie de aluminiu , conectat masa la bridge. De asemenea a fost curatata foarte foarte bine , inclusiv fingerboardul curatat si pe urma tratat cu solutie.

 

La rugamintele unor colegi am pastrat chitara in forma cat mai "originala" , zic asta in ghilimele fiindca pickguardul nu este cel original - asa am cumparat-o . Totul functioneaza , inclusiv comutatoarele , care au ramas cele originale , am fost la 4-5 magazine de electronice si s-au uitat ca la felul 15 cand le-am aratat comutatoare de tipul asta, de poturi sa nu mai zic , e marfa rara in Cluj sa gasesti 2 poturi de 500k ohm, si o mufa jack .

 

Corzi noi 0.09- 0.42 , imi place chitara , e comoda , ramane in starea asta , nu vreau sa-i stric farmecul.

 

Poze cu ea in stadiul final :

 

https://picasaweb.go...CLPFn96fi4-Y9QE

 

Astea fiind zise , concluzia e ca nu merita sa dai sute de lei ca sa-ti satisfaci un hobby/curiozitate , poti face treaba si cu aceasta chitara. Dpdv al tonului am sa postez nistre monstre de sunet ( cateva acorduri ) cat imi permite experienta, astazi mai tarziu .

Multumesc celor care mi-au dat sfaturi.

 

Daca aveti intrebari , curiozitati , sau vreti sa probati instrumentul , sunt in Cluj si va primesc cu bere/suc.

 

Cateva informatii in plus pentru Sorin , acesta e bridge-ul care il are chitara :

 

http://www.ebay.co.u...321060635022%26

 

cu mentiunea ca peste cei doi bolti vine un calus , pe care stau corzile , e un fel de TOM bridge mai primitiv. Dupa niste cautari , sunt aproape sigur ca e din perioada 1960 -1970 , sunt multe componente similare cu instrumente din range-ul respectiv.

 

LE: ca o mica gluma , cantam niste acorduri si tot aud un sunet deranjat , apoi mi-a cazut fisa ca stai ba , ca ai doze single coil acu din alea veritabile , care capteaza semnalul emis de electronice , eram in fata pc-ului cautam un tab.

Edited by Jig
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.