www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Blindfold Test - Telecaster Squier Vs Fender Vs Custom Shop


dpaul_gtr
 Share

Recommended Posts

Am vazut testul chiar cand s-a postat , eu urmarind ce uploadeaza Rob de cativa ani . Unele materiale sunt exagerate (marketing ), altele sunt ajutatoare si importante comparate cu tona de material ce se gaseste pe internet ( de ex imi place cum explica modurile muzicale ). Acu revenind la acest video , strict parerea mea si probabil ca si altii gandesc la fel ( citind o parte din commenturi ) din constructie iti poti da seama de model, ca unele sunt mai scumpe sau mai ieftine , insa tine de gusturi poate sunt oameni pe aici carora le place un finish de tipul X pe spatele grifului - in timp ce altii nici nu vor sa auda de asa ceva : eg : finisul de tip GLOSS pe griff .

 

 

Calitatea si constructie unei chitari ( dupa verificarea estetica , a lemnelor si pieselor ) se face intr-un amplificator SA AUZI ( atentie , nu sa pipai ) ce poate . Indraznesc sa spun ca daca tu mi-ai pune chitara X in mana si as fi legat de la ochi poate nu mi-ar placea de nici o culoare ca si feeling , pt ca eu sunt obisnuit ca si voi cu un tip de chitari .

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai incredere in amplifurile din magazin ,,cu toate ca au de toate tipurile ,,cel mai bun mod de incercare este sa-ti duci procesorul la care cunosti ce si cum,,,asa poti sa incerci bazandu-te pe experimentari anterioare cu alte chitare ce le-ai folosit cu acel procesor ..

 

Asa am incercat acel Reghin Iris ,,ce nu l-am cumparat ,,,din pacate ..suna foarte bine ... apoi a fost vandut cand m-am dus hotarat ..hehe .

In Timisoara sunt trei magazine pline cu chitare ..din care vrei si cu amplifuri de toate felurile si calitatile, inceaca copii de cate ori merg sa vad ce a mai aparut ,

 

Tot mi-am zis ca o sa fac poze generale din fiecare magazin trebuie cel putin patru poze in fiecare ca sa cuprind toata expozitia ,,,,ca sa postez cand intreaba cate un incepator ce sa cumpere si unde sa incerce .....

 

Cand am fost in Bucuresti am incrercatl achitare pana m-am plictisit ,,vizavi de magazinul vechi MUZICA ..cand am trecut vizavi nu mai aveam rabdare sa incerc ..baietii vanzatori tot ma intrebau si aici ce as dori ..deci poti sa incerci ....

 

Problema incepatorilor ar fi sa aiba o cunostinta chitarist cu experienta cu care sa se duca cu el sa incerce si sa aleaga chitara convenabila..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.