www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalboard De La Ikea


ThinkBlue
 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca s-a mai discutat, daca da, oricum, cred ca merita reamintit. Asadar, uitandu-ma pe net in cautare de variante ieftine de pedalboard am descoperit un forum similar cu al nostru in care se discuta de varianta superieftina de la Ikea. Mai exact, despre rafturile Gorm, numai bune de transformat in pedalboard-uri. M-am dus la Ikea si le-am descoperit relativ repede. Sunt doua variante: 77 cm X 31 cm la pret de 35 lei (doua bucati) si 77 cm X 51 cm la pret de 45 lei (doua bucati). Am ales prima varianta, mult mai aproape de cerintele mele. Unul din rafturi l-am folosit ca pedalboard in sine, iar pe cel de-al doilea l-am facut bucati pentru piese de schimb. Pentru ca vroiam ca pedalboard-ul sa fie putin inaltat, am montat una dintre scandurile de la celalat raft, dupa cum se vede in prima poza atasata. Operatiunea dureaza foarte putin pentru ca vorbim de lemn de brad. In plus, in momentul in care voi avea si sursa o voi putea ascunde in spatiul creat. Cei de pe forum spuneau ca din cauza dimensiunii, pedalboardul tinde sa devina flexibil si ar trebui ranforsat pe partea opusa pedalelor. Mie nu mi s-a parut, dar eu nu-l folosesc pe scena asa ca fiecare face cum crede. De altfel, se poate vopsi in ce culoare doreste fiecare, insa eu stau la bloc si n-am spatiu pentru astfel de operatiuni si nici chef. In prealabil am cumparat de pe e-bay niste benzi velcro adezive (cam 12 $ pentru 2 metri), le-am atasat pe pedalboard (poza 2) si cam asta a fost tot. Nu cred sa existe varianta mai ieftina pentru asa ceva. Singura chestie nasoala e ca Ikea e doar in Bucuresti, din cate stiu.

post-4014-0-72806800-1358671781_thumb.jpg

post-4014-0-29383400-1358671789_thumb.jpg

post-4014-0-56452900-1358671797_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sunt placi de brad la Bricostore sau Practiker pe care poti sa le transformi in ce vrei tu si sunt mai rigide decat rafturile respective.

oricum, interesanta ideia, o poti adapta in functie de lemnul din curte.

Folosesc doar placile care sunt in vrac la 1 leu, de preferinta colorate gen aici in negru, pun scotch groase ca protectie laterala, 4 picioare mici, un pic de velcro si am un pedalboard care arata binisor la 10 lei :)

 

IMG_1746.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.