www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre MC Music


malex
 Share

Recommended Posts

ahaaaaaaa

vreti intrebari?

na, ca tot m-am pilit......

stai ashea :(

(bah, desi stiu raspunsurile la toate, cã dreaq, nu-e de ieri de azi, tot vi le pun)

prima: de ce nu e MCMUSIC un open-store? (vreau sa vin, sa-mi iau chitara de pe stand si sa ma bag int-una din cele 2-3 camere din "termopan" unde am cel putin un Maresal si-un Fender amp, si sa-i rup dintii :))

a doua: ce dreaq cauta Stagg langa Maresal si Celestion si....restul?

a treia: ce dreaq stati ascunsi dupa tejghelele alea si nu va plimbati printre standuri (legat de prima intrebare) sa asistati potentialii clienti?

 

repet, stiu raspunsurile, dar tot asta intreb B)

hai nu va suparati pe mine ... am vazut astea de mai sus in alte parti ;) si functionau :)

....si............ mai "client oriented", n-ar fi rau

 

 

PS la dreaq, mai pup io tricou cu Maresalu .....................cand m-oi duce in Englatera :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ahaaaaaaa

vreti intrebari?

na, ca tot m-am pilit......

stai ashea :(

(bah, desi stiu raspunsurile la toate, cã dreaq, nu-e de ieri de azi, tot vi le pun)

prima: de ce nu e MCMUSIC un open-store? (vreau sa vin, sa-mi iau chitara de pe stand si sa ma bag int-una din cele 2-3 camere din "termopan" unde am cel putin un Maresal si-un Fender amp, si sa-i rup dintii :))

a doua: ce dreaq cauta Stagg langa Maresal si Celestion si....restul?

a treia: ce dreaq stati ascunsi dupa tejghelele alea si nu va plimbati printre standuri (legat de prima intrebare) sa asistati potentialii clienti?

 

repet, stiu raspunsurile, dar tot asta intreb B)

hai nu va suparati pe mine ... am vazut astea de mai sus in alte parti ;) si functionau :)

....si............ mai "client oriented", n-ar fi rau

PS la dreaq, mai pup io tricou cu Maresalu .....................cand m-oi duce in Englatera :)

Raspuns:

1. Va fi! Nu uita ca noi traim in Romania si toti am inceput de la zero ( Noi sigur dela zero, fara banii furati de tata! )

2. Pentru ca romanu nu poate sa-si permita Fender sau alceva! Si decat sa-si un Squire ieftin ( 6-7 milione ), poate sa-si cumpere la aceiasi bani ceva ce mai si suna! Daca ai fost pe afara te rog confirma ca toate Europa e plina de Stagg, o alternativa ieftina, repet care e mai buna decat orice altceva la banii astia!

3. Nu sta nimeni ascuns dupa tejghea, poate doar cand clientii sunt cu nasul pe sus si considera ca vanzatorul e o sluga! Fii sigur ca stiu ce vorbesc! Cand vii ca Becali sa probezi o chitara, sigur o sa primesti un miel! Nasul mai jos! Repet, cand o sa fim cu bun simt cu totii se va schimba situatia! Pot sa-ti povestesc mai multe cum sta situatia pe afara, la o bere!

4. Daca vii ai tricou, daca nu, nu!

Link to comment
Share on other sites

Scuze pentru intromisiune!!!...

...dar "clientul nostru - stapinul nostru!", zice o vorba.

Nu interveneam in discutie, daca nu consideram aceasta problema, o mare problema a comertului romanesc.

Da, vinzatorul trebuie sa fie sluga - si sa se invirta pe linga client [indiferent de conditia sa sociala] ca un titirez. Evident - daca vrea sa si vinda ceea ce are in magazin.

Clientul poate sa stea cu nasul cum vrea el - caci de acolo vin banii.

Parerea mea!

:)

PS: orice "vinzator" ... este la rindul sau si "cumparator", deci...

Q.E.D.

Link to comment
Share on other sites

poi eu folosesc maresal,ibanez nu.daca au tricoaie cu fender sau cu epi,sovtek,celestion,boss,jim dunlop,digitech,danelectro,ernieball e ok.aaa ba am tuner ibanez. :)

Iata un exemplu clar de client in fata caruia vanzatorul trebuie sa fie sluga! No comment!

Edited by jack
Link to comment
Share on other sites

@jack

@leo2pop

 

exista o singura atitudine. nu cumperi de la el. eu asa am facut. vanzatorul era oricum un pustan care mi-a si aruncat pe la spate ca daca nu-mi convine sa ma duc sa cumpar din alta parte. ceea ce am si facut. in ceea ce priveste subiectul becali, cred ca orcine vrea sa castige bani il vrea de client. banii nu au miros.

jack, nu e vina ta ca pustiul s-a purtat urat, si eu am angajati impertinenti, asta e, n-ai ce face. problema voastra la mcmusic (din punctul meu de vedere) este ca indepartati exact cumparatorii cu putere de cumparare, care oricum ies des afara si isi pot cumpara de acolo. si ramaneti cu cei care nu ies afara, dar din pacate nu au nici putere de cumparare. mie mi-ar fi muuult mai comod sa cumpar de la mcmusic chiar daca e mai scump decat afara, pentru ca umblu mult si mi-e incomod sa ma car cu bagaj. dar nu cumpar de la voi pentru ca sunt tratat cu obraznicie. aveti un singur om de la care am cumparat cu placere: bobby. in rest... pacat. intr-adevar, europa e plina de stagg iar stagg sta alaturi de chitari de marca, exact ca la mcmusic. am vazut multe prostii scrise aici pe forum despre stagg, dar nu m-am bagat, n-avea nici un sens.

Link to comment
Share on other sites

Acu' ceva vreme am mers sa probez un Ibanez la MCMusic.Sunt in faza in care trebe sa iau o decizie pe ce "prostie" mai arunc banii.Mai erau in magazin 2 fete dornice sa cumpere o chitara si am fost rugat sa astept pana se decid fetele.Nici mie nu-mi place sa ma frece cineva la cap cand merg la cumparaturi, asa ca am gasit de cuviinta ca e corect sa las fetele sa probeze in liniste.Au ales, au platit si au plecat.A venit randul meu. Si nici n-am bagat bine chitara in amp ca au venit doi clienti sa cumpere o electro-acustica si au fost poftiti in stand la probe.Eram 4 oameni in 2 mp cu doua chitari amplificate care nici macar nu erau acordate la fel.Va dati seama ce era acolo.Si peste toate astea dupa 5 minute ma intreaba unul dintre vanzatori (blondut si tuns scurt) daca mi-am facut o idee despre chitara ca mai sunt si altii care vor sa probeze.Cam jenant nu?Tinand cont ca am avut probleme de atitudine si cand am cumparat amp-ul Peavey de la MC Music

(am facut-o de nevoie pentru ca n-aveam de unde sa iau Peavey in tara si asta doream atunci), pot spune ca mi-e sila sa merg si sa probez instrumente acolo.Alta data am cerut informatii despre un microfon si vanzatorul habar n-avea despre caracteristicile produsului cu pricina.Lucrez de 10 ani in domeniul serviciilor si constat ca arta vanzarii in Romania e departe de normal.Eu nu merg pe principiul slugarniciei in vanzari, dar parca unii asteapta numai clienti sub 15 ani.Asta e parerea mea bazata pe fapte.Numai bine tuturor!

Link to comment
Share on other sites

In magazinul M&C Music din Cluj nu intalnesc niciodata nici un fel de probleme. Vanzatorii sunt amabili, stiu si iti explica despre fiecare produs, poti sa testezi, e totul ok :).

Link to comment
Share on other sites

In magazinul M&C Music din Cluj nu intalnesc niciodata nici un fel de probleme. Vanzatorii sunt amabili, stiu si iti explica despre fiecare produs, poti sa testezi, e totul ok :).

 

Merg in magazinul McMusic din cj si cer un cablu, intreb daca pot sa-l incerc, raspuns: nici o problema, mi-l incearca oamenii(de fapt l-a implantat intr-o statie si intr-o chitara si mi-au pus chitara in mana), ok. Imi plimb ochii prin magazin si mi se opresc pe un Ibanez Jem, intreb daca pot sa-l incerc desi i-am spus ca nu-l cumpar, raspuns: nici o problema si m-am trezit cu "jem-ul" in mana :) am mai intrebat daca pot sa incerc un Ibanez RG320(iarasi i-am zis ca nu-l cumpar numai vreau sa-l "simt"), nici o problema, mi l-au dat, de fapt mi-au dat oameni tot ce am cerut. Am ramas masca :) (comparand cu magazinul ba**ck, tot din cj(si ei "e" tot ardeleni @estebe :( ), unde chiar daca vrei sa cumperi, de ex o chitara - trebuie sa-i areti banii moshului ca sa o dea jos de pe "raft" si sa poti pune mana pe ea. De fapt nu conteaza ce esti, ardelean sau oltean sau mai stiu eu ce, conteaza bunul simt si ideea ca (virgula) clientul nostru, stapanul nostru.

Deci: B) toata stima si respectul fata de vanzatorii magazinului McMusic din Cluj-Napoca.

 

Later edit:

Am uitat sa zic ca nu-i cunosteam dinainte, atunci am intrat prima data la ei in magazin.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hai sa zic si io oful: la mcmusic in buc: ma duc sa probez un rg 321. mi-l baga printr-un peavey de 15 w care saracul nu avea pic de distors. il rog pe individul blondutz si cu parul scurt k tot despre el e vorba sa bage chitara intr-un amp mai mare k sa imi dau seama daca sunt dozele destul de suparate. raspuns: " da' tu testezi chitara, nu ampu' , nu ai nevoie de alt amp, bla bla bla" sooo.... am zis k de acum ocolesc standul ala. mai bine ma duc la proguitar... pacat k nu au ibz si acolo.

Link to comment
Share on other sites

asta acu e si dp noroc , eu am fo de curand si mi`am luat un zoom g1 , si am testat si un marshall jackhammer , a avut rabdare tipu sa`mi arate mai multe efecte pe procesor si mi`a aratat si un korg de altfel , de ajunsesem eu sa zic in gand ok ok its enough , dar nah am fost si alta data cand mi`am luat un bass stagg si nu m`au lasat sa`l testez adik au cantat ei putin pe el si erau ceva de genu "nu`l vezi in raft ce mai vrei de la el ? " , dar acu depinde de noroc si de cine e acolo , oricum nu m`am bagat sa testez vreo chitara d`acolo tocmai pentru a evita bine-cunoscutele faze "cumperi ceva ? " , oricum nu imi place in general sa ma duc undeva sa testez fara sa am banii sa cumpar ca ma oftic daca imi place :)

Link to comment
Share on other sites

Ia sa ma bag si eu in borsh !!! Acu ceva timp am vrut sa iau un marshall de la MC Music (un JCM 900 parca) . Am venit de acasa cu chitara mea ca na .... trebuia probat serios. S-au uitat aia cu o fatza palida la mine de parca "ce darca ai tu Fender, oricum nu ai tu bani de JCM 900 ". Alta data m-am dus sa cumper un tuner Korg DT-3 care costa 1.400.000. S-au uitat ei asa la mine , au zis ca e ultimu si daca il vreau ma costa 2.100.000. In cazul asta mi-am luat DT-10 cu 70 euro asa ca "mai da-l in .... (tot de tipul blondutz si cu parul scurt e vorba) !!! Sa invete sa isi respecte clientii si pe urma sa aiba pretentii !!

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Tot aud de "tipul ala blondut", ala n-are patron? patronul nu vede(aude) lucrurile care se spun despre el? Daca da de ce puii mei nu-l da afara? La faze deastea, eu zic ca patronii sunt de vina. Face un angajat figuri da-l tata afara ca sunt o gramada sa-i ia locul.

 

Din partea potentialilor cumparatori: daca face figuri vanzatorul, cere sa fie chemat seful lui si fa scandal, ii dreptul tau cumparatorule sa fi tratat omeneste. Daca lasi treaba asa si mergi si cumperi din alt magazin castiga vanzatorul(chiar daca firma pierde un potential client). Sa nu uitam ca exista si protectia consumatorului, reclama-i de cate ori fac figuri, nu cred ca cineva vrea sa se trezeasca cu protectia conumatorului pe cap zilnic.

In concluzie, "arde-l" fu**-l si data viitoare ori nu mai face ori nu mai dai de el in magazin.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Ia sa ma bag si eu in borsh !!! Acu ceva timp am vrut sa iau un marshall de la MC Music (un JCM 900 parca) . Am venit de acasa cu chitara mea ca na .... trebuia probat serios. S-au uitat aia cu o fatza palida la mine de parca "ce darca ai tu Fender, oricum nu ai tu bani de JCM 900 ". Alta data m-am dus sa cumper un tuner Korg DT-3 care costa 1.400.000. S-au uitat ei asa la mine , au zis ca e ultimu si daca il vreau ma costa 2.100.000. In cazul asta mi-am luat DT-10 cu 70 euro asa ca "mai da-l in .... (tot de tipul blondutz si cu parul scurt e vorba) !!! Sa invete sa isi respecte clientii si pe urma sa aiba pretentii !!

Cand s-a intamplat chestia cu JCM-ul? Dar cea cu Tuner-ul?

Link to comment
Share on other sites

Mah, pe mine nu m-a suparat nici unul pana acum. Mi-a sugerat blondutzul o data sa decupez un toc pentru ca nu incapea o chitara in el din cauza cordarului (avea stop-tailpiece), dar am luat-o ca pe o gluma. :) Si costa si vreo 4 bulioane si ceva. :)

Totusi, ma enerveaza, ca si pe malex, ca trebuie sa dai un strigat ca sa te bage cineva in seama. Toti isi fac de lucru: ba is calare pe computer, ba se ascund cu o chitara in brate prin vreun ungher, etc.

Link to comment
Share on other sites

Mda, si io am fost pe la MC Music si am intrebat de un Marshall. Tipul ala Bobby mi-a aruncat o privire incarcata de condescendenta la adresa persoanei mele si mi-a zis sa ma uit pe net.... Ceea ce am si facut: www.thomann.de. Eftin si bun!!!

 

Omu' m-a masurat rapid si si-a dat seama ca n-am fata de posesor de Marshall pe lampi. Greseala lui! Sunt posesor de Marshall pe lampi si m-a costat cu 90 eur mai ieftin ca la MCMusic cu tot cu taxele de transport din Germania... pe care as fi fost dispus sa-i platesc doar ca sa ma scutesc de grijile pe care mi le-am facut cat a fost statia pe drum.

 

N-a fost sa fie:)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va povestesc si eu despre niste magazine de la care cumpar sau inchiriez si care nu sunt in Romania. Sunt 3 magazine. La 2 dintre ele e o placere sa merg acolo. Personalul e incredibil de amabil si e o placere sa pierzi cateva ore (2 - 3) cu oameni tineri ca ei. De multe ori nu cumpar. Doar ma uit si incerc cam tot ce vreau eu. Normal, nu cer sa probez Stratul cu autograful lui Eric Jhonson sau chitarile semnate de Joe Satriani. Odata am vazut un negru cantand pe o chitara din astea si cineva mi-a explicat ca ala era un tip foarte cunoscut (o vedeta locala de Jazz). Dar daca eu vreau sa incerc o chitara ca alea cineva vine, se scuza si-mi explica de ce nu vor ei ca publicul sa incerce chitarile alea. De cate ori mi se intampla asta ma simt cumva dator vanzatorului de cate ori zice I’m so sorry. Plus ca ei sunt foarte atenti cand tu vrei sa incerci ceva si iti arata unde este hand sanitizerul (daca vrei sa te speli pe maini inainte de a proba) sau iti sugereaza sa-ti dai cureaua sau geaca jos pentru a nu zgaria chitara.

In fiecare luna cheltui cateva zeci de dolari pe corzi, cabluri, efecte sau ampuri inchiriate in aceste magazine. Acum o saptamana am fost cu un prieten roman la unul dintre aceste magazine si el a cumparat de peste 1500 dolari. Cand am plecat ne-au dat doua DVD-uri (putin used) for free. Un G3 (Vai, Satriani, Eric Jhonson) si un Van Halen (1984).

 

Mai este un magazin care este foarte aproape de unde lucrez si trec pe acolo de cateva ori pe saptamana. Personalul este amabil da' preturile (la aceleasi produse ) sunt prea mari (pentru ca sunt in centru probabil). Ei incearca sa-si vanda marfa si sunt foarte amabili da' lumea nu cumpara din cauza preturilor. Acum cateva luni era acolo un tip (vanzator) care era prea insistent si incerca sa te abureasca cu o gramada de chestii si cand nu reusea incepea sa fie cam arogant. Mie mi-a facut morala intr-o zi ca l-am intrebat cat ar costa un BOSS GT 5 used cand ei vindeau numai GT8. GT5-ul e antic ce vrei sa faci cu el? Intr-o zi am asistat la o mica cearta cu un tip care a cumparat niste corzi pentru un Ibanez RGX si vanzatorul i-a dat niste corzi cu 18$ si care erau foarte groase (11 - 50). Nu stiu exact in ce context a inceput cearta dar de exact a doua zi nu l-am mai vazut pe tipul respectiv pe acolo. Cred ca a stat in total cam doua luni in accest store. Canta foarte fain la chitara. Efectiv era spectacol cand incerca o chitara pentru cineva. Se opreau toti din probat chitarile cand canta tipul.

Link to comment
Share on other sites

Guest ArkANGEL

MCMusic Bucuresti, tot cu "individul blond" am avut probleme. Nu mai povestesc intamplarea, subliniez doar principala problema: nu e deloc amabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.