www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Initiativa Pentru Autorizarea Artistilor Ambulanti


Borsec
 Share

Recommended Posts

Acum cativa ani erau cativa chitaristi, unii mai buni, altii mai slabi, pe la metrou sau prin oras.

Si zdranganeau ei acolo niste cantece, de trecea mai usor timpul pana venea metroul.

 

Propun sa ne strangem mai multi doritori, sa mergem la primar sa ne emita autorizatii sa putem canta pe unde avem chef, fara sa se ia vreun pandar/putilist ordinar de noi.

 

Eventual sa platim o taxa ceva, sa avem o autorizatie emisa de autoritati.

Autorizatia sa ne permita o organizare mai buna, eventual acces la o priza pentru alimentare scule, de-astea ...

 

Deasemenea, autorizatia sa ateste faptul (probat eventual) ca chiar stim sa manuim chitara si nu chinuim lumea aiurea.

 

 

 

Ce parere aveti ?

Mai jos aveti poze cum la altii se poate.

 

post-8032-0-91186700-1358188179_thumb.jpg

 

 

post-8032-0-03661400-1358188194_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Primăria n-are treabă cu zdrăngănitul la metrou, Metrorex are.

 

Pe de altă parte, înainte de a vă strânge în grup, eventual să mai faceţi şi nişte petiţii triste pe net, poate şi o adunare în Piaţă, pe Feisbuc, s-a gândit cineva să facă o adresa la Primărie, să afle poziţia lor vizavi de treaba asta?

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Şi eşti gata să verşi bani la stat, din sumele pe care ţi le vor lăsa cei care te ascultă? Şi vei fi corect în a face asta, sau vei înşela statul cu cât se poate mai mult? Că autorizaţia (care ar inaugura ce se întâmplă la Paris, unde eşti audiat de o comisie înainte de a avea dreptul să cânţi în/la metrou) presupune că vei avea dreptul să câştigi ceva bani, care drept vine cu obligaţia de a-i declara statului :)

 

 

Sigur, o sa dau si bon fiscal :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Sigur, o sa dau si bon fiscal :w00t:

 

Eu daca as fi ala care te autorizeaza, intai te-as evalua cu unii de la conservator, dupa care daca ar fi toti de acord ti-as lua impozitu” ala de aprox 1/3 din salariu (cum se cam practica)..asta desigur daca ai trece si testul de zgomot acceptat inainte... :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Borsec are dreptate. in orice tara civilizata asa se face. inclusiv eu la sfarsitul anilor 90 am cantat pe strada in olanda unde e un adevarat fenomen. am fost la primarie, am platit 50 de guldeni si mi s-a dat dreptul sa prestez act artistic pe spatiul public gen one man show pentru 2 saptamani. singura regula era ca la fiecare 30 de minute trebuia sa ma mut cu 10 metri mai la dreapta sau la stanga. oricum nu te controla nimeni dar asa era regula. acolo in centru cred ca nu era strada fara macar un artist ambulant. banii pe autorizatie i-am scos in primele 30 de minute...asa ca nu trebuie sa dai nici o chitanta. aici merge taxa forfetara...

in Romania nu stiu ce sa zic, alta tara, alte vremuri...

Link to comment
Share on other sites

In Bucuresti oricum nu se pune problema sa castigi sume mari din cantat pe strada, poate de o bere si o merdenea.

Nu mi-am pus problema sa ma inbogatesc ci doar sa pot face ce imi place fara sa stau sa dau explicatii la toti bodyguarzii, iar daca imi permit accesul la o priza pentru amplificare, sa te tii nene ! :rock:

 

 

Apropos de Conservator ... acum un an-doi era o tipa in pasaj la Universitate cu vioara, tare misto canta ...

Link to comment
Share on other sites

-ªi eºti gata sã verºi bani la stat, din sumele pe care ți le vor lãsa cei care te ascultã? ªi vei fi corect în a face asta ?

-Sigur, o sa dau si bon fiscal

 

"Living easy, loving free / Seson..."... Danke schon ! Ein moment, bitte ! Das ist der kitanțãn... Danke ... [ unde-am rãmas? ] "Asking nothin', leave me be , Takin' evrything ..." ... Thank you, sir ! An invoice ? Of course... Smith&Wesson.Ltd ?... Ok !...One moment, please... Here it is !...

"I'm on a Hiiiighway to Hell..."

 

:)

 

Ce mai vreți altceva ? Un stingãtor lângã amplificator ? Plan de evacuare în caz de incendiu ºi doi responsabili de tulumbã ? Trusã de prim-ajutor ? O mãsuțã cu contabil lângã ?...

 

Some of you need to chiil out !

 

Jeez f'ckin' Christ !

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.