www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Grx20-Fat 6


Msilviu
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Am vazut pe manualul primit ca bridge-ul trebuie sa fie paralel cu chitara si nu este.

Cu cat slabesc arcurile cu atat ungiul dintre chitara si bridge este mai la mare. Am incercat sa slabesc suruburile de pe bridge dar fara rezultat, asa ca le-am strans la loc la fel si arcurile.

Stie cineva cum pot remediez problema sau sa-mi spuna daca este vreo problema.

 

In a doua poza arcurile sunt stranse aproape la maxim, iar in a treia si a patra, arcurile sunt slabite.

post-23003-0-83508300-1359996500_thumb.jpg

post-23003-0-07417500-1359996517_thumb.jpg

post-23003-0-27217900-1359996528_thumb.jpg

post-23003-0-82290100-1359996586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. surubele alea 6 care se afla sub corzi , nu se strang tare , se strang cat sa permita bucatii de metal ( numita bridge) sa se aseze paralel cu corpul chitarii , daca le strangi mai tare e normal sa-ti stea bridge-ul asa.

Ele se strang in asa fel incat , bridge-u fara pic de tensiune sa nu fie apasat spre fata de ele .

 

2. Dupa ce reglezi alea 6 surube ( sa nu fie stranse tare sa permita bridge-ului sa se aseze paralel ) ajustezi pozitie din arcurile din spatele chitarii , echilibrezi sa fie paralel cu corpul chitarii sau de ce nu lipit de corpul chitarii( poti lasa putin floating , sau cand trage de maneta spre spate sa-ti urce cu un semiton , se pot face multe reglaje ).

 

3. dupa ce brdige-u e paralel cu corpul chitarii , ajustezi actiunea cu un imbus , la fiecare piesa din bridge, ai cate 2 surube in stanga si dreapta fiecarei corzi , alea urca sau se coboara in functie de ATENTIE - RADIUSUL tastierei - lucru de care majoritatea nu tin cont .

 

Daca esti total paralel cu asa ceva, roaga un om mai priceput sa-ti arate cum se face, pentru ca risti sa strici ceva. Acest tip de bridge e unul destul de simplu , e exact ca si bridge-ul de tip fender , acelasi mecanism, iar dupa parerea mea cele 6 piese care tin corzile stau mult prea ridicate , iar bridge-ul e aproape paralel cu corpul in primele poze ( e acceptabil).

 

Daca nici asa nu intelegi , cauta pe youtube tutorial pentru reglarea bridge-ului la fender stratocaster , ca e aprox la fel. ( scrie in engleza ).

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Cred ca tu nu ai citit bine ce-am scris , tu esti constient ca bridge-u are 4 tipuri de suruburi cel putin si fiecare regleaza ceva? si ca paralelizarea bridge-ulu se face atata la cele 6 suruburi dinspre doza bridge cat si alea 2 din spatele chitarii . Ti-am spus ca daca nu pricepi uita-te pe youtube.

 

 

cu alte cuvinte sau cu alte poze , mai explicit de atat nu pot sa fiu .

105pe01.jpg

 

 

Ca sa fim mai clari in comunicare , ce trebuie sa fie paralel cu corpul chitarii este partea ALBASTRA ( NU AIA ROZ) priceput?

 

Destrange putin alea 6 surube ( zona incercuita cu rosu) si strange cele 2 surube din spatele chitarii , si iti recomand iar uita-te la un video pe youtube.

 

 

Toate procedurile care ti le-am zis se fac cu chitara dezacordata fara prea mare tensiune in corzi ,sa nu ti-o iei in freza.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai citit bine ce am scris

Am spus ca am slabit suruburile dar bridge-ul nu se ridica ( cam ciudat) poate se ridica un puc dar nu la nivelul la care erau suruburile

 

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

 

A citit bine.

In a doua poza a ta bridge-ul sta aproximativ bine. Nu stiu exact cum se regleaza bridge-ul tau, la zongorele mele in pozitie de repaus raman vreo 3-4 mm liberi de surub deasupra bride-ului.

In urmatoarele doua poze ai strans ca naiba suruburile alea si brigde-ul nu mai poate cobora pe corpul chitarii.

 

Am vazut pe manualul primit ca bridge-ul trebuie sa fie paralel cu chitara si nu este.

Cu cat slabesc arcurile cu atat ungiul dintre chitara si bridge este mai la mare. Am incercat sa slabesc suruburile de pe bridge dar fara rezultat, asa ca le-am strans la loc la fel si arcurile.

Stie cineva cum pot remediez problema sau sa-mi spuna daca este vreo problema.

 

Logic. Daca vrei sa coboare bridge-ul, strangi arcurile (sau, ma rog, mai pui un arc).

 

Suruburile in mod normal n-au treaba; bridge-ul doar se sprijina pe ele. Daca n-a fost setup-uita total aiurea, n-ai ce umbla la ele.

 

Rezumat: suruburile ca in a doua poza sau chiar mai desurubate; intinzi de arcuri (din spatele chitarii) sa stea bridge-ul paralel. Si dupa cum bine ti-a zis Jig, trebuie sa cobori saddle-urile.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca Silviu a fost indus in eroare, crezand ca si partea tinuta de cele 6 suruburi ar trebui sa se ridice si sa ajunga la aceeasi inaltime cu partea din spate. Gresit. Cele 6 suruburi sant stranse atat cat sa permita bridge-ului sa pivoteze catre spate sau fata.

Eu am lasat bridge-ul sa se "odihneasca" pe corpul chitarii si l-am intepenit si cu o bucata de lemn, in felu' asta tine acordajul mult mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Eu am mai observat o chestie si as ruga sa ma corectati daca ma insel. Cat timp am fost pe corzi 9-42, aveam chitara setata foarte ok. In momentul in care am trecut pe corzi mai groase (10-52), a trebuit sa mai strang din suruburi (la arcuri) ca sa stea bridge-ul paralel (nu sta chiar paralel, aproximativ), dar mi-a crescut actiunea pentru ca a trebuit sa ridic un pic tot bridge-ul (cele 6 suruburi dinspre doze). Ma gandeam ca o solutie ca sa imi mai cobor actiunea ar fi fost sa mai pun inca 2 arcuri in spate la tremolo (momentan am 3) ca sa cresc tensiunea in spate si sa "trag" de bridge mai tare ca sa il apropi de corp.

 

Am dreptate? :death:

Link to comment
Share on other sites

Eu am mai observat o chestie si as ruga sa ma corectati daca ma insel. Cat timp am fost pe corzi 9-42, aveam chitara setata foarte ok. In momentul in care am trecut pe corzi mai groase (10-52), a trebuit sa mai strang din suruburi (la arcuri) ca sa stea bridge-ul paralel (nu sta chiar paralel, aproximativ), dar mi-a crescut actiunea pentru ca a trebuit sa ridic un pic tot bridge-ul (cele 6 suruburi dinspre doze). Ma gandeam ca o solutie ca sa imi mai cobor actiunea ar fi fost sa mai pun inca 2 arcuri in spate la tremolo (momentan am 3) ca sa cresc tensiunea in spate si sa "trag" de bridge mai tare ca sa il apropi de corp.

 

Am dreptate? :death:

Tensiunea corzilor mai groase este mai mare decat tensiunea corzilor subtiri la acelasi acordaj, sa zicem standard. Nu trebuie decat sa cresti putin tensiunea arcurilor din spate, strangand suruburile care le tin. Asta trebuie facut treptat si in mod egal. Nu cred ca e nevoie sa pui inca un arc.

Cele 6 suruburi (dinspre doze) nu cred ca tin de reglajul actiunii. Trebuia sa faci treaba asta din suruburile cu imbus, de pe fiecare coarda in parte, tinand cont de radiusul tastierei, asa cum s-a spus si mai sus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca Silviu a fost indus in eroare, crezand ca si partea tinuta de cele 6 suruburi ar trebui sa se ridice si sa ajunga la aceeasi inaltime cu partea din spate. Gresit. Cele 6 suruburi sant stranse atat cat sa permita bridge-ului sa pivoteze catre spate sau fata.

Eu am lasat bridge-ul sa se "odihneasca" pe corpul chitarii si l-am intepenit si cu o bucata de lemn, in felu' asta tine acordajul mult mai mult.

 

Exact asta voiam sa stiu .

Respect pentru impaiatu :)

 

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.