www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

thumbpick anyone?


s0rin
 Share

Recommended Posts

Dorind sa obtin un sunet mai puternic pe corzile E A D care de obicei le atac cu degetul mare (pe chitara acustica) ,mi-am cumparat un thumbpick insa nu pot nicicum sa ma obisnuiesc sa il folosesc.Acum trebuie sa pozitionez degetul mare foarte departe de coarda , ceea ce mi se pare foarte dificil; am incercat si sa scurtez putin pana , insa fara prea mare folos.Are cineva experienta cu asa ceva?Foloseste cineva asa ceva?Vreun sfat ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

cel mai bun thumbpick este unghia. daca reusesti sa ciupesti coarda fix cu coltzul unghiei (adik in zona super laterala a degetului) o sa obtzii un sunet mai puternic pt coezile mai groase.... acum depinde insa si de conformatzia degetelor tale, caci exista persoane la care treaba asta nu este fezabila

Link to comment
Share on other sites

inainte foloseam si eu asa ceva si mi-a luat foarte mult timp sa ma obisnuiesc, insa thumbick-ul e ceva gen parcarea laterala cu spatele,... trebuie sa-ti gasesti un reper.. eu ma sprijineam cu degetul mic de cordarul chitarei, insa pozitia devenea incomoda dupa vreo 10 -15 minute de cantat..

 

 

 

 

 

asa ca mi-am lasat unghii :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu l-am incercat, dar l-am lasat ca studiu pentru o perioada ulterioara. Problema principala nu a venit atunci cind l-am folosit ca o extensie a degetului mare (atunci a fost oarecum ok) ci atunci cind l-am folosit pe post de pana la alternate picking.

 

Mi-am dat seama ca atunci cind folosesc pana, o tin ma lejer intre degete, in situatia de fatza, thumbpickul fiind prins fix de deget, necesita o cu totul alta tehnica asa ca am renuntat. Avind in vedere ca degetele mijlociu si inelar imi ajung la chiken picking, absenta degetului aratator care tine pana nu e o mare pierdere.

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

si eu am incercat un thumbpick da s-a dovedit cam incomod in majoritatea cazurilor...cel mai bine e cum s spus Johnny I...cu dejtu' mare...succes!!!

Link to comment
Share on other sites

Johnny, nu prea cred ca unghia ar rezista prea mult timp,stiu ca si chitaristii de clasica si flamenco au problema cu unghia mare ...si ei folosesc corzi mai moi.

Comanel, problema e ca daca sprijini degetul mic pe corpul chitarii, atunci nu prea poti folosi celalte degete ,totul devine cam rigid.

Cyfer , sa inteleg ca ai reusit intr-o anumita masura sa o folosesti ca extensie a degetului mare?ti-a luat mult timp sa te obisnuiesti?Ca inlocuitor a unei pene normale Dunlop au chestia aceasta :thumb flat pick

post-53-1158594044_thumb.jpg

 

Multumesc oricum pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

pai nu lasi coarda sa intre sub unghie. este ca si cu pana.... unghia este la un unghi fatza de pana, nu este paralela. acum ma intorc la studiu cu pana, nu cu unghia, la studiul meu petrucian, si anume glasgow kiss :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

sa va vad la shred sau sweep cu unghia :)

Asculta Paco De Lucias si mai sunt multi ,

 

cei care canta cu picking au trei degete , ba chiar cinci ! poti canta mai clar decat la sweep , dar faci si sweep cu un singur deget , nici o problema .Doar sa exersezi .

 

cauta pe youtube , Jeff Beck sa vaezi ce face cu dejtele , sau Knopfler , sau Johnny Hiland http://www.johnnyhiland.com/ canta combinat si cu finger picking si cu pana , de pe pagina lui dai si de unul cu chicken picking cam greu sa canti numai cu o singura pana.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu te acomodezi cu pana incearca sa o pui intr-un vas cu apa calda si ea se va inmuia( ai grija sa nu o pui la fiert). Dupa ce ai lasat-o cateva minute (3-5) ia-o si pune-o pe deget(vezi sa nu te frigi) si ea se va modela dupa forma degetului tau.

Chestia asta eu am facut-o cu thumbpickuri cu model diferit de cel care il ai tu , cu pana mult mai ingusta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.