www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi , Husa ,capo


Guest marinib
 Share

Recommended Posts

Guest marinib

salut! am o hora reghin standard m :D .si vreau mai intai de toate , cum am auzit ca corzile originale nu prea sunt bune , sa cumpar un set de corzi.am auzit ca cele elixir sunt cele mai bune (gen : http://www.soundcreation.ro/corzi-pentru-chitare-acustice-clasice-electrice-si-bas-cid94_1961/elixir-nanoweb-acoustic-light-id11748.html ) dar sunt cam scumpe si ...daca imi recomandati ceva mai ieftin dar ...bun calitativ , daca nu , pot sa fac un efort.

 

deocamdata chitara sta rezemata de perete si mi-e sa nu...fie daunator sau eu stiu...si ar fi bine sa-i iau o husa? am vazut ca sunt huse pana in 50 de ron...

 

si un capo ieftin ar fi interesant...deja v-am stresat prea mult :)).multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest marinib

"Cele mai bune" e ceva relativ adica nu exista.

 

Corzile sunt bune sau nu in functie de preferinte.

 

Desi stiu foarte bine ca o sa imi sara in cap toti fanii Elixir mie nu mi-au placut niciodata corzile lor si nici un fel de corzi "coated".

Asta e chestie de gusturi, nu exista cele mai bune. In general prostimea spune "cel mai bun" obiectelor care le plac lor din diferite motive.

Eu spre exemplu dispretuiesc corzile Elixir pt ca sunt corzile zgarcitului. Adica le cumpara cei care vor sa tina mult si sa nu le schimbe prea des ca nu vor sa dea bani pe corzi. Drept urmare cand aud duma cu Elixir pot sa spun ca nu dispretuiesc pe nimeni mai mult pe lumea asta decat pe fanii Elixir.

 

In esenta nu doar rugina e problema corzilor. In timp coarda isi pierde din elasticitate si din alte proprietati care nu tin doar de rugina, se numeste "metal fatigue". Dar corzile Elixir sunt bune pt retardatii care nu stiu ca exista si alte probleme in afara de rugina si care cred in prostia lor ca daca nu a ruginit coarda e OK sa o tii mai mult. Dupa cum se stie corzile cedeaza in timp ca de aia trebuie sa tot acordezi chitara de mai multe ori si nu se pastreaza veznic acordajele. Asta e de altfel cea mai buna dovada a uzurii corzilor in afara ruginii. Daca acele minunate, "cele mai bune corzi Elixir" ar putea pastra vesnic un acordaj si nu ar cere ajustari, atunci intr-adevar ar fi un progres, altfel e apa colorata la suprapret.

 

Moarte corzilor "coated". LOL! :lol:

si ce corzi recomanzi tu ,''rebelule''? link eventualm...mersi

Link to comment
Share on other sites

Rotosound http://www.mcmusic.r...marca-rotosound

 

, acum folosesc chiar corzi din Lidl , 5 seturi la 35 ron, am folosit si dunlop, elixir de mai multe ori , ghs , d'addario, momentan testez corzile din lidl care la pretul de 7 lei /set castiga momentan, nu aud nici diferente la sunet.

 

 

Era sa uit , corzile si fingerboardul il intreting cu GHS fast fret :

 

http://www.mcmusic.ro/accesorii/intretinere-instrumente/ghs-a87-fast-fret-a87.html

 

Mai sunt si alte produse insa eu sunt multumit de acesta fiindca dureaza cateva secunde sa-l folosesti, scopul este sa inlature mizeria, transpiratia care se aduna pe corzi , are si o carpa moale cu care sterg corzile de cate ori am chef.

Edited by Jig
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest marinib

Eu nu recomand o marca sau un tip de coarda.

 

Eu recomand doar sa incerci cat mai multe si sa folosesti ce iti place. Dupa cum spuneam e o chestie subiectiva.

 

As putea sa iti spun ca ce folosesc eu e cel mai tare si sa-ti dau niste argumente de tot cacatu'. Dar nu as face decat sa ma descriu si sa expun cat de bou retardat pot fi.

 

Uite spre exemplu colegul Jig a scris ceva foarte interesant si util. Adica si corzile de la Lidl pot fi foarte bune conteaza sa fii capabil sa auzi dincolo de reclama, coperti lucioase si alte mizerii. Nu toti sunt capabili sa fie sinceri cu ei insisi. Tot respectul meu pt domnul Jig.

mdah , ai oarecare dreptate..eu sunt incepator si d-aia...nu cred ca aud prea bine diferentele acuma

Link to comment
Share on other sites

Trage un ochi si la corzile astea (nu stiu daca si cum se gasesc in Romania):

http://www.thomann.de/ro/ernie_ball_eb2148_saitenset_westerngitarre.htm

http://www.thomann.de/ro/daddario_ej26.htm

 

O husa buna trebuie sa fie destul de groasa ca sa protejeze chitara si dintr-un material care sa nu tina umiditate in cazul in care apare condens cand treci chitara in medii cu temperaturi diferite. Asa o husa costa peste 150 RON.

 

Un capo excelent pentru mine este asta:

http://www.thomann.de/ro/planet_waves_capo_triaction_pwcp09.htm

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai cum sa dai gres totusi vorbim de niste corzi o husa si un capo , ia niste corzi care-ti plac preferabil aceasi dimensiune cu cele pe care le ai pe chitara, e important sa-ti arate cineva sau sa vezi un tutorial cum se pun corzile pe chitara.

 

Dute la magazinele de muzica ia un capo si te convingi cat de bun este, sa-l puna vanzatorul sa o chitara si vezi daca tine corzile apasate.

 

O husa gasesti si aici pe forum nu este neaparat necesara, poate fi bun si un stativ de chitara, asa vezi chitara mereu si poate canti mai des. Atentie un stativ poate fi si mai ieftin , si dupa parerea mea daca e chitara langa tine pe stativ o iei si gata incepi muzica in schimb daca e in case /husa uneori zici pas.

 

Apropo de husa , decat 150 -200 ron pe ohusa mai bine iei un case , la acest pret gasesti case solid pe aici.

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest marinib

Nu prea ai cum sa dai gres totusi vorbim de niste corzi o husa si un capo , ia niste corzi care-ti plac preferabil aceasi dimensiune cu cele pe care le ai pe chitara, e important sa-ti arate cineva sau sa vezi un tutorial cum se pun corzile pe chitara.

 

Dute la magazinele de muzica ia un capo si te convingi cat de bun este, sa-l puna vanzatorul sa o chitara si vezi daca tine corzile apasate.

 

O husa gasesti si aici pe forum nu este neaparat necesara, poate fi bun si un stativ de chitara, asa vezi chitara mereu si poate canti mai des. Atentie un stativ poate fi si mai ieftin , si dupa parerea mea daca e chitara langa tine pe stativ o iei si gata incepi muzica in schimb daca e in case /husa uneori zici pas.

 

Apropo de husa , decat 150 -200 ron pe ohusa mai bine iei un case , la acest pret gasesti case solid pe aici.

da asa e..si eu ajunsesem tot la un stativ.nu am magazin de muzica in oras si de-aia ma chinui atata...tre sa dau comanda de orice...va multumesc ptr recomandari

!

Link to comment
Share on other sites

O husa gasesti si aici pe forum nu este neaparat necesara, poate fi bun si un stativ de chitara, asa vezi chitara mereu si poate canti mai des. Atentie un stativ poate fi si mai ieftin , si dupa parerea mea daca e chitara langa tine pe stativ o iei si gata incepi muzica in schimb daca e in case /husa uneori zici pas.

 

Foarte adevarat. Chitara tre sa fie la vedere si mereu cat mai aproape de tine. In felul asta o vei lua la cantat mai des. Chiar daca dupa 10 minute o vei pune jos, in timp orice antrenament conteaza.

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc ghs boomers de 0.9 de la ramurel (multam bre! ... inca le ai am)... nu recomand produse de curatat chitara ca vreau sa am corzi negre si fuzz natural (de la jegu care se aduna pe griff...)

capo daca am nevoie am gasit o clema d-aia de par care se potriveste de minune

... daca vrei sa iti protejezi chitara si crezi ca o husa e precum elvetia pe timp de razvboi mondial ... nu stiu ce sa zic... poate doar de praf... dar ca sa o ti cat de cat safe poti sa iei un suport... adica bati 2-3 cuie in perete si treaba-i buna... Now start poundin!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Incearca si D-addario exp16, daca vrei corzi care sa te tina mai mult de cateva zile. Sunt semi-coated,Adica tin mai mult calitativ fata de corzile normale dar, spre diferenta de elixiruri, nu sunt atat de stridente in brightness. Costa undeva la vreo 12 euro.

Un capo bun, in general e cel care-ti tine bine corzile si nu falseaza.Eu spre exemplu folosesc Dunlop, adica asta http://www.thomann.de/gb/dunlop_trigger_capo_acoustic_curvedbk.htm , e usor de montat si poate sta pe varful chitarii cand nu il folosesti.

La huse depinde tot timpul. Daca-ti iubesti chitara dar vrei totusi sa o cari in spate, ia-ti asa ceva http://www.thomann.de/gb/rockcase_rc20809b.htm .

Link to comment
Share on other sites

Un capo excelent pentru mine este asta:

http://www.thomann.d...tion_pwcp09.htm

 

şi mie îmi place PlanetWaves, mai ales că la un moment dat am avut nevoie să schimb poziţia capo pe aceeaşi piesă (don't ask). Problema e că după ceva vreme se cam paradeşte sistemul de arc şi începe să bâzâie puţin. Tatăl şi mama capodastrelor sunt după părerea mea Shubb, am şi acum unul luat acum vreo 15 ani, identic cu cel de aici.

 

Decât să ţii chitara în husă acasă, pune-o pe un stativ cum au zis şi alţi useri - dacă nu-i prea uscat aerul în casă n-are nicio problemă. Dacă e, ceva textilă udă pe calorifer mereu e foarte ok. Pentru transport, ia-ţi o husă trainică - protejează mult mai puţin decât un toc, dar e mult mai comodă - tu ştii cât pleci şi pe unde ajungi cu chitara :).

 

"Cele mai bune" e ceva relativ adica nu exista. Corzile sunt bune sau nu in functie de preferinte.

...

Moarte corzilor "coated". LOL! :lol:

 

Mă cele mai bune corzi eu zic că sunt alea care sună bine pe chitara ta şi pe care ţi le permiţi. Dacă poţi să încerci multe seturi e bine, dar sunt scumpe. Mai bine mergi pe ceva ieftin, Daddario sau ce zicea Jig cu alea de la Lidl (nu le-am încercat), şi să le schimbi des. Este ideal să nu aştepţi să se înfunde tonul (adică nu prea mult). Mai ales la chitarele acustice. Ideea e că pe măsură ce se uzează ele nu doar sună mai prost, ci încep să şi falseze măiastru. Cântat modic, cam în fiecare zi acasă, un set de corzi nu cred să te ţină mai mult de o lună, dar normal depinde de cât le foloseşti. Şi pe elevii mei îi pisez să schimbe corzile frecvent. Contează cum te obişnuieşti.

 

Beck, nu vreau să încep o polemică a propos de corzile coated :). Nu ştiu cum sunt pe electrică, dar pe câteva din acusticele mele sună excelent (nu pe toate) - şi asta după ce am încercat, crede-mă, o maaare grămadă. De la corzi Martin şi Fender până la Daddario, Labella etc etc. Am dat peste Elixir oarecum din întâmplare, tot schimbând seturi, şi mi-au plăcut - le-am încercat complet fără prejudecăţi (abia apăruseră de câţiva ani). Ţin într-adevăr ceva mai mult, dar ăsta e un added bonus dacă vrei, nu principalul motiv. În plus îmi place că nu "hârâie" la tranziţii, na. Chestia cu ruginitul eu nu pot să o pricep - niciodată, dar absolut niciodată mie nu mi-a ruginit un set de corzi pe o chitară la care cântam în mod curent (indiferent de marca acelor corzi). Iar dacă totuşi s-a oxidat înseamnă că instrumentul nu era prea folosit - deci ori nu merita să-l ţin, ori nu merita corzi bune :)

Link to comment
Share on other sites

...Si nu era vorba neaparat despre rugina. Ma refeream la faza aia cand umiditatea si sarea data de transpiratia mainii ataca suprafata corzii. Inca o bulina neagra pt mine, nu am fost suficient de clar in exprimare.

...

 

:) Gotcha bro, no offence taken, am înţeles ce voiai să zici. Am priceput şi chestia aia cu oxidarea corzilor - dar exact, e cauzată de cântatul sporadic şi de ne-îngrijirea corzilor. Tocmai aia şi ziceam - să-ţi iei coated pentru că ţi-e lene e cam penal. Să încerce omul să vadă diferenţe.

 

A şi MariniB, eu pe o Hora mai veche (un 12 corzi) am obţinut un sunet foarte mişto cu Martinuri - ca idee, Martin Bronze 13-56, un pachet albastru. Dacă găseşti şi ţi le duce chitara (sunt cam tari, să n-o faci lingură), încearcă-le, au başi foarte calzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest marinib

A şi MariniB, eu pe o Hora mai veche (un 12 corzi) am obţinut un sunet foarte mişto cu Martinuri - ca idee, Martin Bronze 13-56, un pachet albastru. Dacă găseşti şi ţi le duce chitara (sunt cam tari, să n-o faci lingură), încearcă-le, au başi foarte calzi.

am scris si in alt topic , cineva zicea despre o standard m ca e clasica toata ziua(din poze) , la mine nu se vede trus rodul...incerc sa tin corzi mai moi asa pentru orice eventualitate.incerc rotosound acuma , apoi urmeaza d'addario si mai vad :D

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca merita sa iei corzi ff scumpe pentru o chitara hora, adica sunt decente insa corzile le schimbi la 2-3 luni si nu merita invistit foarte mult avand in vedere ca diferenta de sunet nu este foarte sesizabila mai ales la o chitara ca cele facute in Reghin.

Ceva gen GHS merg foarte bine si sunt relaviv ieftine.

Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest marinib

Buey pe aici pe rgc se zice ca daca scrie Fender pe capul chitarii sa pui corzi de metal, daca nu scrie Fender, pui de plastic.

ea a venit cu corzi de metal...chestia unde se prind corzile e de chitara acustica...pe cutie scria classic guitar 8-| acuma...

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca iti plac tie cum suna e perfect OK. Sa zicem ca eu am sarit putin calul pt. ca ma cam enerveaza aia care vin cu "cel mai bun chitarist", "cele mai bune corzi", etc. Intelegi tu ce vreau sa zic.

 

Si nu era vorba neaparat despre rugina. Ma refeream la faza aia cand umiditatea si sarea data de transpiratia mainii ataca suprafata corzii. Inca o bulina neagra pt mine, nu am fost suficient de clar in exprimare.

 

Unora le place sum suna Elixir, in timp ce altii le cumpara ca sa tina mult ceea ce e mizerabil. Stiu oameni care au tinut corzile pe chitara pana s-au rupt si pt cei de genul asta corzile bune sunt cele care se rupt greu si tin cat mai multi ani de zile. Cei din categoria asta nu sunt preferatii mei.

 

Nu e important cine sunt preferatii mei, poate o scuza ca am sarit putin calul. LOL! :lol:

 

 

 

Fara suparare dar dupa o luna corzile sunt cam gata, e cam mult 6 luni.

 

Depinde cat canti pe ele , depinde daca pui chitara in husa sau o lasi "afara" si depinde daca o dai cu ceva solutie de curatat..

 

Eu schimb corzile cand nu le mai simt bine la mana , sunt uzate/murdare si incep sa falseze sau sa nu mai scoata sunetul dorit..

Link to comment
Share on other sites

Guest marinib

am luat corzi rotosound.au venit azi imreuna cu stativul si inca niste chestii.si bazaitul suna mai mijto pe corzile astea :D . chestia de curatat miroase calumea rau :))).

Edited by marinib
Link to comment
Share on other sites

Guest karinkijimo

va salut dragi prieteni este prima mea postare si vreau sa par cat mai cult si educat cea ce este total gresit ,direct la subiect eu folosesc corzi dunlop 11-52 medium light si sunt incepator am folosit si light de la fender si d'addario,corzile dunlop sunt si de acustica si de electrica, sincer suna bine pt mine are asa o tenta metalica, nu pretul face coarda ci calitatea,nu va ve-ti da seama ce corzii vi se potrivesc pana nu le incercati pe toate /cand e vorba de corzi parca ati vorbi intr-un topic despre masini ca imi place audi celuilalt vw altul dacia etc.multa bafta tuturor

Edited by karinkijimo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.