www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Transformare Majora


Guest kyuslauten
 Share

Recommended Posts

Guest kyuslauten

De curand mi-am luat un amp Bugera 6260.

Sunt super multumit de el (mai ales dupa ce i-am facut mici modificari care i-au imbunatatit functionalitatea) insa e combo si e deschis in spate ceea ce nu ma incanta nespus de tare. Imi place mai mult ideea de head plus cabinet closed back asa ca am purces la treaba. Dupa cateva zile de cautari am reusit sa gasesc toate accesoriile de care aveam nevoie pt cabinet 2x12. Astazi am lucrat cateva ore si asta e stadiul la care am ajuns. Voi pune poze pe parcurs (pentru cine are chef sa vada parcursul lucrarii).

post-13259-0-85458500-1356730648_thumb.jpg

post-13259-0-65325100-1356730848_thumb.jpg

post-13259-0-01672800-1356730866_thumb.jpg

post-13259-0-03357600-1356730913_thumb.jpg

post-13259-0-51209500-1356730927_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Vent-urile ălea cum le-ai calculat?

Sunt doua tuburi de bas reflex. Nu le-am calculat, era singura poziitie unde incapeau intrucat difurile sunt destul de apropiate (am incercat sa-l fac cat mai compact cu putinta).
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa lucrare :respect: .

Am sa vin cu niste pareri si sfaturi:

 

Cred ca ar fi trebuit sa pui si niste stinghii longitudinale in interiorul cabinetului pentru o ranfortare mai buna.Cu cat cabinetul este mai rigid,sunetul este mai curat si scapi de eventualele vibratii care pot apare la puteri mari.

Asa cum a spus si @FiveseveN,nici eu nu vad rostul vent-urilor daca nu le-ai ales corespunzator.Din cate stiu eu vent-urile se calculeaza destul de precis pentru redarea cat mai exacta a anumitor frecvente.

 

In cazul in care ai terminat cabinetul,sa ne spui si noua cum este sunetul.

Daca tie iti place este OK.Asta conteaza cel mai mult.

 

Felicitari.+1.

 

Cu respect,

Florin.

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Frumoasa lucrare :respect: .

Am sa vin cu niste pareri si sfaturi:

 

Cred ca ar fi trebuit sa pui si niste stinghii longitudinale in interiorul cabinetului pentru o ranfortare mai buna.Cu cat cabinetul este mai rigid,sunetul este mai curat si scapi de eventualele vibratii care pot apare la puteri mari.

Asa cum a spus si @FiveseveN,nici eu nu vad rostul vent-urilor daca nu le-ai ales corespunzator.Din cate stiu eu vent-urile se calculeaza destul de precis pentru redarea cat mai exacta a anumitor frecvente.

 

In cazul in care ai terminat cabinetul,sa ne spui si noua cum este sunetul.

Daca tie iti place este OK.Asta conteaza cel mai mult.

 

Felicitari.+1.

 

Cu respect,

Florin.

Venturile sunt inutile si suna aiurea asa ca vor ramane de design insa vor fi astupate din interior.

Intr-adevar lada trebuie putin rigidizata deoarece apar uneori vibratii nedorite.

Suna mult mai bine decat lada cu spatele deschis in care era la inceput in sensul ca are mai mult bas si mai multa claritate si KOY ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

De aspect.

Semnat, un designer. :)

Multam fain de corectie.

(Am facut si eu design la Liceul de Arte Plastice din Tm, am absolvit in 1999)

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Before and after...

Proiectul este finalizat.

Am atasat poze cu stadiul intial (combo) si cel final (head + cab 2x12).

post-13259-0-66223300-1357916800_thumb.jpg

post-13259-0-91371500-1357916818_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Final stage:

Tuburile de bas reflex au fost inlaturate iar peretii interiori au fost capitonati cu burete pentru a absorbi o parte din vibratii.

100% multumit de sunet si de aspect.

THE END

post-13259-0-84459200-1358027468_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

...si ca sa sune mai "legat" totul i-am construit pe langa un booster...a se vedea imaginile...

pedala de sub el este un bypass

post-13259-0-59518800-1358535093_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu arata rau deloc. felicitari . Ca o mica sugestie si gust personal , in loc de sigla de metal de pe HEAD ( sau sa ramana si aia ) ai putea pune un sticker cu firma Bugera , editat , sau ceva sa se potriveasca cu headul , depinde ce gusturi ai . Stickerul l-as pune pe toata suprafata de sub panoul cu poturi.

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Nu arata rau deloc. felicitari . Ca o mica sugestie si gust personal , in loc de sigla de metal de pe HEAD ( sau sa ramana si aia ) ai putea pune un sticker cu firma Bugera , editat , sau ceva sa se potriveasca cu headul , depinde ce gusturi ai . Stickerul l-as pune pe toata suprafata de sub panoul cu poturi.

:rock:
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Cine are rabdare, poate asculta un fragmentum dintr-o clasica piesa.

E putin fuzzy din cauza ca am inregistrat cu gain-ul la 6 si am adaugat si booster(am vrut sa-l duc putin la limita)bugera 6260 metal.mp3...prea mult strica.

O sa mai pun si alte inregistrari mai clean.

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Cine are rabdare, poate asculta un fragmentum dintr-o clasica piesa.

E putin fuzzy din cauza ca am inregistrat cu gain-ul la 6 si am adaugat si booster(am vrut sa-l duc putin la limita)bugera 6260 metal.mp3...prea mult strica.

O sa mai pun si alte inregistrari mai clean.

Ceva inregistrat oarecum mai bine. Doar cu titlul de demo.

bugera 6260 metal.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest kyuslauten

I-au fost înlocuite cele 4x 6l6 cu unele RUBY noi noutze.

Sunã senzațional de bine ºi curat.

Cifrele s-au modificat: 6260 a devenit 6505... :yay:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.