www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose + Fender Bulets ...


Guest Alexandru
 Share

Recommended Posts

Guest Alexandru

Merci, ma duc sa-mi iau!

 

GHICITOARE

Am primit cadou un set de Fender 0.8 ultra light dar cel care le-a cumparat nu se pricepea la asa ceva si MI-A CUMPARAT UN SET CU BULET PATENT Fender- ghici cum poti sa pui asa ceva pe floyd!

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Era o intrebare retorica- am gasit solutia,desi nu e prea ortodoxa: le-am trecut prin cheita( cu buletul la cheie) apoi am pus la captul liber un bulet de D'Addario!

 

Bulet-ul asta de Fender, este o bucata de metal(unknown) care arata cam ca unglont:D iar coarda este incastrata si prinsa in el-nu intra de nici o culoare in floyd- poza nu-ti pot da pt ca sunt la serviciu si nu am posibilitate.

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Inca_unu

Era o intrebare retorica- am gasit solutia,desi nu e prea ortodoxa: le-am trecut prin cheita( cu buletul la cheie) apoi am pus la captul liber un bulet de D'Addario!

 

Explica-mi si mie de ce ai pus la capatul liber un bulet d'addario... si unde infigi tu bulet-ul ala... nu de alta dar am senzatia ca n-ai floyd ci un simplu tremolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Stai asa ca eu nu am Floyd original-e licienta Jackson, nu stiu cum se prind corzile pe ala adevarat dar la mine exsista niste piese metalice care se infileteaza prinzand cerculetele alea (de D'Add de ex) in sistem iar partea lbera a corzii se prinde pe cheie ca la clasica:(

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Cam asa arata si al meu- trebuie sa stii modelu ala negru pe care il pune Jackson in general-dar nu vad cum ai prins tu capatul liber in Floyd, ce sunt piesele alea patrate din capat?

 

Sunt foarte suparat ca nu inteleg!Pls explicami ca o iau razna!

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Am vazut poza cu cheita!

Stai asa si nu fugi ca am o tona de intrebari!

In primul rind: daca fac cum zici tu ce fac cu capatul liber, cum il prind in Floyd.Ca doar nu-l infaso de surubul cu imbus.

Stai sa caut o poza cu Floydu ala!

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Asta e chitara dar nu stiu daca o sa intelegi ceva din poza,oricum SIGUR nu pot sa prind capatul liber in Floyd, na-m cum!!:mad::(:mad:

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru
Originally posted by felix

uite si explicatia: se baga capatul fara bulet al corzii intre piesa metalica si restul floyd-ului si se strange surubul... garantat ca nu va scapa in vecii vecilor. mai multe detalii in poza.

 

Acum inteleg dar eu nu am aceasta"piesa metalica care este impinsa de surub, oricum nici nu ar avea loc acolo unde ii este "locul"

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

S-ati spun cum el la mine: surubul ala se duce pana in capatul piesei si are varful mai subtire(surubul)astfel incit sa incapa in cerculetu(buletul)corzii pe care il preseaza pe restul floyd-ului!

E CIUDAT? asa tre' sa fie? sau imi lipsesc piesele alea patrate?

Eu asa am cumparat chitara!

Link to comment
Share on other sites

legat de floyd eu nu pot decat sa imi dau cu presupusul . eu am punte tremolo pe chitara mea :D (si se potriveste deminune cu fender bulets :D)

totusi e posibil sa aveti punti floyd rose diferite. felix yamaha aia a ta are floyd rose licensed(sau cel putin asa au RGXurle 420 la mine in catalog)

Inca unu ce chitara ai ? Jackson si mai cum ? :)

.08 nu e cam putin ?adica astea cred ca sunt cele mai subtiri corzi posibile

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Inca_unu

Daca e o confuzie ...sorry... Era un Royteck de 60W

 

Da mah imi aduc aminte dar era Roytek by Proel ;)

 

Cosu, Yamaha aia e replica identica a RG-urilor de la Ibanez. Sincer sa fiu eu nu am vazut floyd model Jackson dar poate ca au facut ei imbunatari sistemului. Oricum, ideea nu e stralucita pentru ca la mine daca se rupe coarda, mai pot sa trag de ea si nu sunt nevoit sa schimb un set din cauza unei corzi rupte ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru
Originally posted by felix
Originally posted by Inca_unu

Daca e o confuzie ...sorry... Era un Royteck de 60W

 

Da mah imi aduc aminte dar era Roytek by Proel ;)

 

Cosu, Yamaha aia e replica identica a RG-urilor de la Ibanez. Sincer sa fiu eu nu am vazut floyd model Jackson dar poate ca au facut ei imbunatari sistemului. Oricum, ideea nu e stralucita pentru ca la mine daca se rupe coarda, mai pot sa trag de ea si nu sunt nevoit sa schimb un set din cauza unei corzi rupte ;)

 

Ahaaaaa..! chiar nu shtiam ca e "de Proel"- mai intrebat mai sus daca merge- merge struna n-am avut decat o problema cu el un potentiometru de prezenta mai face figuri dar oricum pe ala nu il folosesc intens asa ca e Ok

 

Cu floyd-ul meu ai dreptate- daca s-a rupt o coarda(de obicei se rup de langa floyd) s-a dus si setu' (asta daca nu sunt destul de disperat-fara bani- incat sa le leg or something)-nu-mi pun corzi mai jos de D'Addario nici sa ma bati!

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru
Originally posted by Cosu

Inca unu ce chitara ai ? Jackson si mai cum ? :)

.08 nu e cam putin ?adica astea cred ca sunt cele mai subtiri corzi posibile

Imi plac foarte mult corzile de 0.8(din cate stiu sunt cele mai subtiri), daca vreau sa ma "antrenez"la deshte - reglez chitara din floyd, arcuri etc, fac mai "tari" corzile, le ridic mai sus si gata.(neortodox again)

Chitara mea Jackson Ps4 Performer(Japan nu prea cred, Sua- probabil) cumparata de la un prieten(care s-a lasat de muzica):P cu 5 mil. acu un an. Era nou nouta-Lucky ME:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Merci mult Cearny, am cautat si io schema asta da' n-am gasit-o ,acum problema e alta : de unde dracu fac rost de piesele alea?

:DAveti vreun floyd in plus,pe care sal dezasamblati pentru mine?:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.