www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sticker Chitara


tsamitros1
 Share

Recommended Posts

Producţie publicitară :D

Sunt doua moduri de a interpreta interventia ta;

1. pur si simplu ai vrut sa traduci pt. tot omul ce inseamna advertising

2. ai perceput postul meu ca o reclama mascata ( Am I paranoid ? )

 

In primul caz ti-a scapat sa traduci si "free of charge".

In al doilea caz, firma ce vinde autocolant si alte materiale pt. productie publicitara, se numeste Algernon si in afar de faptul ca ma aprovizionez d-acolo, nu am nicio legatura cu ea.

 

Stiu ca e foarte greu sa crezi (general vorbind, nu tu personal) ca un ajutor din partea unui strain nu poate veni total dezinteresat dar credeti-ma, facand asta, nu as avea nimic de castigat de pe urma unor amarate de stickere, decat putina distractie (care vine din faptul ca-mi place sa lucrez asa ceva) si satisfactia de a ajuta un coleg pasionat de chitara.

 

Sper, totusi, ca e valabil primul caz si inca n-a murit ultimul strop de incredere in bunele intentii.

Si ca sa nu fi postat doar sa-mi etalez putina nebunie, la firma sus mentionata se gasesc folii cu textura metalizata, crom zgariat sau nichel, perfecte pt. creearea de false inlayuri.

 

Sper sa nu deranjez pe nimeni p-aici facand ceea ce am spus ca pot face. Fiind nou in comunitatea asta, nu cunosc membrii si ceea ce fac ei "for a living" iar oferta mea va inceta in momentul in care voi primi un mesaj sau telefon de protest.Total discret.

Edited by impaiatu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu, am vrut să amintesc faptul că edvărtaizingul e compus din două aspecte: ceea ce e în general numit "creaţie" şi producţie. Iar ce ai descris tu până acum ţine strict de al doilea aspect, mai precis de un anumit fel de producţie, pentru că pe lângă print mai e şi producţie foto, video, audio, aplicaţii interactive, aplicaţii de habitat etc.

Intenţiile tale mă interesează mai puţin decât înţelegerea şi folosirea corectă a termenilor ce ţin de publicitate, design, artă ş.a.m.d.

 

De altfel oferta în sine e generoasă şi faptul că are sau nu implicaţii comerciale nu anulează asta.

 

PS: ce fac eu "for a living" e descris la http://fiveseven.xonedesign.ro/

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e de bine, FiveseveN dar ce am descris eu aici se referea strict la oferta facuta aici iar cand am spus advertizing exact asta am vrut sa spun. Domeniul meu de activitate cuprinde exact ce ai spus tu mai sus.

In cazul de fata nu vreau sa ma bag in creatie pt. ca exista o vorba si anume aia cu "...gustul omului", asa ca daca cineva vrea sa-si faca stele verzi pe o chitara n-am nimic impotriva si-l ajut cu drag.

Deci stiu ce inseamna advertaizing. :P

 

P.S. Intre timp am vazut pe fuga si ce faci tu. D-acolo si like-ul.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Plictiseala mare p-aici asa ca in lipsa de altceva m-am distrat facand niste "outlayuri".

In urma discutiilor din threadu' asta, vis-a-vis de faptul ca orice outlay se distruge in oarece timp din cauza "agatarii" sau frecatului corziii, am abordat o tehnica folosita la aplicarea stickerelor pe pardoseli, si numita "floorgraphics", care consta in laminarea "subiectului" cu un strat protector de autocolant ceva mai dur si petrecut peste marginile lui.

Le daruiesc cu drag oricarui chitarist din Bucuresti, cu mentiunea ca nu pot fi aplicate pe grifurile deja cu inlayuri, deoarece acesta nu va fi acoperit de catre ce am facut eu, din cauza dimensiunilor. Le dau pt. cine vrea sa experimenteze treaba asta. Outlayul pt. a 3-a tasta are 29 mm iar pt cea de a 9-a are 9mm latime (facute dupa griful meu de Ibanez GRX20). Lungimea este de 60mm, urmand a fi taiate la latimea grifului. Asta din urma ar trebui degresat corespunzator inainte de aplicarea lor. Sunt rosii si frumoase :))

31122012018_zpsdb521f70.jpg

 

O idee de personalizare a backplate-ului, este prin sablare, folosind tot stickere dar de data asta aplicandu-se negativul pe material si lasand "desenul" neprotejat. E riscant daca materialul e nickelat pt. ca in urma improscarii cu nisip, stratul de nickel se distruge iar ceea ce ramane dedesubt poate coroda.

De preferat sa se faca chestia asta pe inox.

Tehnica se foloseste mult in gravura pe sticla.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Le daruiesc cu drag oricarui chitarist din Bucuresti, cu mentiunea ca nu pot fi aplicate pe grifurile deja cu inlayuri, deoarece acesta nu va fi acoperit de catre ce am facut eu, din cauza dimensiunilor. Le dau pt. cine vrea sa experimenteze treaba asta. Outlayul pt. a 3-a tasta are 29 mm iar pt cea de a 9-a are 9mm latime (facute dupa griful meu de Ibanez GRX20). Lungimea este de 60mm, urmand a fi taiate la latimea grifului. Asta din urma ar trebui degresat corespunzator inainte de aplicarea lor. Sunt rosii si frumoase :))

31122012018_zpsdb521f70.jpg

 

Pacat, chitara mea are deja inlayuri..

Link to comment
Share on other sites

post-7315-0-75608100-1353692366_thumb.jpg

 

post-7315-0-14725000-1353692404_thumb.jpg

 

post-7315-0-59752200-1353692449_thumb.jpg

 

post-7315-0-12317700-1353692420_thumb.jpg

 

si eu mi-am lipit astfel de stickere. am vorbit cu cineva de la o firma de publicitate si mi le-a facut la un pret extraordinar, problema era ca a trebuit singur sa mi le lipesc si am stat cam 2 ore la ele, dar a iesit foarte bine. Desi sunt foarte subtiri stickerele, la inceput pot spune ca am simtit la mana diferenta, dar intre timp fie m-am obisnuit, fie s-au mai apasat ele, pentru ca nu le mai simt. Au deja cateva luni (2-3 nici nu mai tin minte) de cand le-am pus si se tin exact ca in prima zi, nici urma sa se dezlipeasca sau degradeze. Eu zic ca merita, daca chiar vrei sa iti faci chitara mai deosebita.

Edited by spike2
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

in weekendu' asta, i-am tras o fata noua bassului ( putina slefuiala, vopseala) si cu ocazia asta l-am inzestrat si cu niste stickere. I-am pus pe headstock si doze logo cu "Reghin", poturillor le-am aplicat niste buline cu o fanta de pozitie si cel mai important :) i-am pus labutze.

E o poza de grup pt. ca voiam sa fac niste simulari de personalizare.

07012013021_zps1d4ba3c4.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare!

 

Mai aveti poze cu stickere lipite pe chitarele voastre?

 

Pai... poze :).

 

Clasica pe care nu o mai am - dragonii i-am decupat eu manual, sunt din DC-fix:

 

68367183.jpg

 

My Squier Bullet Strat, cu craniu facut tot de mine, tot din DC-fix:

 

19975576.jpg

 

Si Cort M200 WS "KidLazy signature" :lol: - aici doar am ales eu poza, iar stickerul l-am comandat de la o firma care personalizeaza laptopuri, telefoane mobile, bla-bla:

 

dsc01086ve.jpg

 

dsc01089ph.jpg

Edited by mike KidLazy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru info si pentru oferta. Deocamdata "stau pe banca", pentru ca nu mai am idei de stickere, si nici chitare disponibile pentru "stick-uit" :D. Insa daca e sa imi mai fac stickere, cu siguranta vor fi alte modele. Asta de la avatar as pune-o eventual numai pe headstock, asa ca signature :).

Link to comment
Share on other sites

Am vectorizat-o in CorelDraw. Nu mai e simpla poza ci un obiect editabil...bla, bla, bla.

Am facut-o in caz ca mai vrei stickere. Ar fi pacat sa mai dai bani pe ele, odata ce m-am oferit sa le fac gratuit membrilor.

 

Mama, esti tare de tot! Pe mine cel putin m-ai dat pe spate cu vectorizatu' si cu "nu mai e poza, e OBIECT EDITABIL".

Link to comment
Share on other sites

Mai aveti poze cu stickere lipite pe chitarele voastre?

 

Ah, dammit, am uitat de asta. Chitara acustica (fosta double-six), aproximativ moarta, urmeaza sa ma paraseasca in curand, ca oricum nu mai e buna de nimic. Pe-asta am stick-uit-o intensiv. Impaiatu, uite niste idei noi de stickere :):

 

89691750.jpg

Link to comment
Share on other sites

daca faci stickere pentru colegi de forum as fi dispus si eu sa ma abonez la un sticker...daca ma poti ajuta iti voi spune cam ce vreau. :D

 

As vrea daca nu sa le cumpar..daca se poate...as dori acestea 2....

 

metallica_logo.jpg

 

 

 

Si acesta...

Guns_n_roses_logo_2.gif

 

 

Daca ma puteti ajuta cu ele o sa va zic si ce dimensiuni as dori sa aiba fiecare.

Link to comment
Share on other sites

Ala cu metallica ti-l fac fara nicio problema in schimb cel de la GNR nu pot pt. ca e in degradeuri si merge doar printat.

Poate doar in alb si negru, ca cel din attach dar binenteles cu elementele pline nu doar hairline.

http://wallpaperswide.com/guns_n_roses_logo_hd_3-wallpapers.html

uite si cum zic eu.

post-23610-0-17481500-1357661170_thumb.jpg

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Imi vine foarte greu sa dau pe la posta dar hai sa fac o exceptie pt. tine si Tsamitros cel Number 1.

Daca nu am materialele pe stoc, va trebui sa astepti un pic.

 

Multumesc frumos! Numai ca la mine a aparut o problema.. Saptamana trecuta am primit o oferta... de lucru.. in Austria si a trebuit sa ma decid foarte repede. In urmare, acum sunt langa Salzburg, iar chitara este la sora mea in Targoviste. Deocamdata pun in pauza tot ce tine de chitara personala, pentru ca nu o pot lua dupa mine in calatoriile mele..

 

Acest topic poate continua in modele/imagini cu stickere si/sau oferte :)

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat ce sa pun pe una din ele. :)

 

Ooooo, interesant :). Insa am o intrebare - poti face un asemenea sticker atat de subtire incat sa nu se ia? Sau il faci mai lat, cu marginile transparente? Just curious.

 

Ma gandesc ca in zona in care ar trebui sa fie amplasat stickerul e "destul de solicitata" - deci, daca nimeresti cu pana in el... s-a cam zis cu stickerul...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.