www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Solutie Linein


ovi_gm

Recommended Posts

Salutare,

 

Am achizitionat recent un amp Marshall MG15FX. Se aude foarte bine, sunt multumit de el insa are ceva lipsuri la capitolul LineIN.

 

Eu cant mult cu castile si am nevoie de o solutie sa leg amp-ul si line-in-ul (un laptop) pe doua intrari separate. N-as vrea sa investesc deocamdata intr-un mixer si am gasit o alta solutie dar nu stiu daca merita sau nu.

Este vorba de produsul din linkul urmator:

 

http://www.soundcreation.ro/amplificatoare-de-casti-audio-cid95/behringer-ma400-id7636.html

 

Ideea e ca as vrea sa evit sa leg laptopul pe amplif pentru ca nu sunt multumit de calitatea sunetului.

 

Pana acum am folosit un procesor DIGITECH - RP200 dar as vrea sa il vand si sa ma rezum doar la amp pentru ca are tot ce-mi trebuie ca efecte de sunet.

 

Astept sugestii / opinii,

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Dacă ţie ţi se pare mai ok MG15 decât Digitech RP200, nu ştiu ce să zic...

"Calitatea sunetului" de care nu eşti tu mulţumit n-are nimic de-aface cu laptop-ul, ci doar cu amplificatorul.

 

Tu, din câte înţeleg, vrei să înregistrezi, aşa-i? Ce anume nu-ţi place la RP200. Dacă te gândeşti că "sună prost", sunt sigur că n-ai frecat efectele şi te-ai limitat la cele presetate...

Link to comment
Share on other sites

Pai nu ca n-am zis ca mi se pare MAI OK unul decat celalalt. MG15 e si amplificator si OverDrive-ul pe care il are imi e suficient pentru ce vreau eu. Nu vreau sa ma inregistrez. Fac asta ca hobby si vreau sa ma rezum la mai putin echipament.

 

Amplificatorul are tot ce vreau eu, singura problema e de intrare ca nu se aude cum as vrea eu. Procesorul il am de cativa ani si de cand il am il folosesc cu aceleasi setari de sunet pentru ca altele nu ma prea atrag.

 

Deci nu vreau inregistrare ci doar sa cant dupa niste trackuri sau alte piese. atata tot.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca situatia optima pentru casti este: chitara + laptop -> digitech -> casti. Si tii ampul pentru cantari sau pentru mica publicitate :)

Putine procesoare suna bine "din fabrica". Trebuie sa-ti faci singurel sunetul, dupa restul echipamentului.

 

Daca inteleg bine din ce povestesti tu, tie nu-ti place cum... amplifica amplificatorul.

Link to comment
Share on other sites

Ţie dacă nu îţi place tonul chitarei este în primul rând din cauza formatorului de ton, în cazul tău amplificatorul. Amplificatorul ăla de căşti ce l-ai arătat tu, dacă ai nişte căşti multimedia care nu necesită amplificare, nu te ajută la absolut nimic. Dacă ai căşti cu o impendanţă mare, iar problema ta este lipsa volumului, atunci da, e util amplificatorul ăla.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu ma gandeam sa folosesc ala ca sa leg pe un canal amp-ul si pe celalalt laptopul. Sau poate e alta solutie sa am 2 canale separate reunite intr-unul singur. Chitara imi place foarte mult cum suna prin amplificator, Nu am nimic sa-i reprosez. Deci amplificarea e ok. Problema e de LineIn. Se aude ca si cum ar fi basu prea puternic apoi daca reglez din laptop egalizatorul tot nu se aude ok.

 

Deci tonul chitarei (Epiphone Les Paul) este exact cum il vreau. Dar cand vreau sa cant in paralel cu un track se simte ca nu sunt "din aceeasi lume". Daca dau drumu la o statie de sunet si cant cu amplificatorul pe langa ea suna super ok. Dar eu as vrea sa le leg intr-un set de casti. Si preferabil din laptop, pentru comoditate.

Link to comment
Share on other sites

Ţie dacă nu îţi place tonul chitarei este în primul rând din cauza formatorului de ton, în cazul tău amplificatorul. Amplificatorul ăla de căşti ce l-ai arătat tu, dacă ai nişte căşti multimedia care nu necesită amplificare, nu te ajută la absolut nimic. Dacă ai căşti cu o impendanţă mare, iar problema ta este lipsa volumului, atunci da, e util amplificatorul ăla.

 

Daca inteleg bine ce zice, e chiar mai rau de atat. Nu-i place cum se aude combinatia de "amplificator de putere" + cabinet.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu ma gandeam sa folosesc ala ca sa leg pe un canal amp-ul si pe celalalt laptopul. Sau poate e alta solutie sa am 2 canale separate reunite intr-unul singur. Chitara imi place foarte mult cum suna prin amplificator, Nu am nimic sa-i reprosez. Deci amplificarea e ok. Problema e de LineIn. Se aude ca si cum ar fi basu prea puternic apoi daca reglez din laptop egalizatorul tot nu se aude ok.

 

Deci tonul chitarei (Epiphone Les Paul) este exact cum il vreau. Dar cand vreau sa cant in paralel cu un track se simte ca nu sunt "din aceeasi lume". Daca dau drumu la o statie de sunet si cant cu amplificatorul pe langa ea suna super ok. Dar eu as vrea sa le leg intr-un set de casti. Si preferabil din laptop, pentru comoditate.

 

Problema tot din amplificator este. Are probabil un EQ setat ca simulare de cabinet pe ieşire. Dacă ai reuşi să dezactivezi treaba aia, ai putea folosi un impuls de cabinet după amplificator. Dar e cam complicat. Treaba asta e floare la ureche cu procesorul. Dezactivezi cabinetul din setarile lui si il aplici in DAW. De problema asta se lovesc multe procesoare. Au simularile de cabinete destul de limitate, nu le poţi modifica. Aşa, cu impulsuri găseşti foarte multe din care să alegi.

Te-ai gândit să încerci să foloseşti software-uri de genul Guitar Rig sau Amplitube? Cel puţin mie, când vreau să cânt şi nu mai am chef să întind procesoarele, mi se pare cea mai rapidă soluţie. Ai avea nevoie de o placă de sunet mai bună decât cea on-board pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

Pai amplificatorul de casti l-am gasit mai mult ca solutie ca sa combin 2 semnale de intrare in unul de iesire. Sau am mai gasit pe net un gadget audio Selector da n-am vazut pe la noi prin nici un magazin. E un gadget micut in care bagi 2 surse de sunet si iese una singura. Poti sa le asculti pe rand sau amandoua simultan.

 

Ma gandeam eu ca daca as reusi sa scot backingtrackul dintr-o sursa separata poate s-ar auzi mai bine in paralel.

 

Deci, repet, chitara suna foarte foarte bine prin amp. Problema e de backing track. Atat.

Link to comment
Share on other sites

Opriti-va!!

 

Ovidiu, amplificatorul tau are LINE IN, adica poti baga in acea intrare (auxiliara, asa se numeste) un semnal aditional: leptop, mp3, metronom etc.

Nu poti scoate din LINE IN semnal pe care sa-l mixezi cu alt semnal si sa-l auzi in casti. Pentru asa ceva iti trebuie LINE OUT, si amplificatorul tau nu are aceasta iesire.

 

Ai incercat sa pui leptopul in LINE IN si castile in iesirea de casti a amplificatorului? Ar trebui sa se auda bine. Semnalul care intra in LINE IN trece pe langa preamp, direct in power amp, deci, teoretic, nealterat.

 

PS: Singura metoda de a prelua sunet de la acest amplificator, fara a-l modifica, este captarea cu microfon.

PPS: A, si din PHONES OUT se poate prelua semnal. :yay:

PPPS: Daca pana acum ai pus muzica in LINE IN si ai ascultat din difuzorul comboului si NU din casti, nu se pare firesc sa se auda foarte prost (muzica).

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da ,,BT-uri pe combo de chitara ..mai ales din acela cu un vestit "sound propriu ":suna ca PORCU' !!!

 

Si este normal ca ptr chitara daca nu folosesti ceva "pedale" formator de ton trebuie amplif ce suna ca porcu ..

 

Daca folosesti amplif de banda larga macar la calitatea unui PA suna mai bine ..

Sa redai subbasi pe un dif de chitara nu prea merge si nici cinele nu sune fara amplif si dif de banda larga ...

 

Amplif de chitara este facut si limitat sa functioneze intre 100Hz si 4500Hz ... cu un reglaj al EQ specific ..cu distorsiuni din amplif si ale difuzorului cu incinta ce are rezonante adecvate formarii tonului specific ,

 

Dar cu un pic de experienta in domeniu faci un sound de doamne ajuta ptr BT .. in orice caz trebuie cuplat pe Line-In , sau in "effect return" al loop-ului daca are , ca sa ataci numai etajul final...si asa ramai cu rezonantele si distorsiunile specifice ale etajului final +incinta+dif ,dar suna ceva mai bine.

..

 

Deci orice folosesti la chitara ptr BT ai nevoie de un amplif "media " de putere adecvata care sa produca un nivel sonor macar la fel cu cel al amplifului de chitara .(sa produca acelasi nivel de dB ) .....etc etc .etc...dar banda larga si nivelul corespunzator ar fi cel mai important .

Nu te poti lua dupa Watt-i sculelor ..in functie de randament acestea produc la acelasi wattaj consumat nivele de presiune sonora diferite ..asa ca singura comparatie se poate face cu/prin SPL-ul produs ...

 

Vrei cat mai redusa instalatia ..folosesti un mp3 player sau alt player digital chiar telefonul ..de ce sa cari un laptop ? daca vrei numai sa redea linear un BT calculatorul nu mai foloseste la nimic ....OK acasa este altceva .

 

De ex am auzit chiar acum se scumpeste curentul cu 10% ..

 

un PC consuma 100 Wh ...un mp3 player sa zicem 150 mWh , un loopmachine aprox 3-10 Wh ..in functie de tip ...trebuie sa facem si economie mai ales cu aceste posibilitati cultural artistice deosebite .

 

 

 

..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.