www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce parere aveti?


Guest pytu
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...

O am eu ... ... ca sound simpla (nu prin placa de sunet usb) suna O.K.

Dar placa aia de usb e "muci". adica iti incarca proc muuult , si are un brum urat urat.

Imi pare rau ca am luat-o. Eu doar fac niste solouri simple , nu cine stie ce mare rokereala.

 

Mai bine luam V-tone cu amplif.

Am un M-Audio Audiophile 2496 care ii da clasa.

Am zis sa folosesc al comp pt fx ca oricum rup proc cu cubase si alte VSTi

Link to comment
Share on other sites

Mda ... ... revin cu niste amanunte ... :) aveam cablul de la casti pus pe un jack-2 rca si dadea brumu ala.

 

Mai precis cam asa suna ... ... Behringer iAXE 393.

 

Precizez ca am tras in Cubase SX3 cu placa incorporata (USB) in 24/44.1 (desi ea suporta doar 16/48).

iAXE_393_full_mix.mp3

iAXE_393_no_fx.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest seraphx

este un user care are chitara asa pe forum, rynn park :)

 

later edit: da el e, are si in profil ghitara, acu speram ca te lamureste el, incearca PM rynn

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Te rog argumenteaza. Chiar sunt curios. :)

 

Pai,lasand deoparte calitatea indoielnica a chitarii,ma indoiesc ca acea placa va scoate un sound decent pt un performer cu ceva pretentii,asta pe langa faptul ca va solicita procesorul la max,cum spunea si rynn. :)

Adaugand niste banuti la suma aia mai bine se preteaza o placa cu intrare digitala SPDIF(cum imi trebuie mie :) )

Cat despre chitara,la fel:mai bine se strang bani pt ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Pai,lasand deoparte calitatea indoielnica a chitarii,ma indoiesc ca acea placa va scoate un sound decent pt un performer cu ceva pretentii,asta pe langa faptul ca va solicita procesorul la max,cum spunea si rynn. :)

Adaugand niste banuti la suma aia mai bine se preteaza o placa cu intrare digitala SPDIF(cum imi trebuie mie :) )

Cat despre chitara,la fel:mai bine se strang bani pt ceva mai bun.

 

Eu am o placa de sunet buna zic eu, cu rack extern in care intru cu cablu jack mare. Ma intereseaza care e diferenta intre tipul asta de conexiune si cea prin USB. Calitatea chitarii in sine si mie mi se pare indoielnica, dar la chestia cu USB-ul nu ma pricep, de aia intreb...

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Eu am o placa de sunet buna zic eu, cu rack extern in care intru cu cablu jack mare. Ma intereseaza care e diferenta intre tipul asta de conexiune si cea prin USB. Calitatea chitarii in sine si mie mi se pare indoielnica, dar la chestia cu USB-ul nu ma pricep, de aia intreb...

 

Calitatea unei placi cu rack extern e net superioara in general,dar depinde si ce placa este.:)

Tinand cont ca printr-o asemena placa am tras si in studio,pot spune ca vorbesc din experienta,iar calitatea acestora se vede imediat,iesirea digitala facandu-si toti banii.

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Toata treaba sta in convertoarele A/D. Placile alea profi au convertoare de o calitate foarte buna, care sunt foarte scumpe. M-as mira ca Behringeru sa puna niste super convertoare pe lopata aia ca sa scoata un semnal digital calitativ, asa ca pentru nivelu profi, nici nu se puna problema. Probabil ca suna ca un Behringer normal bagat prin AC97.

 

Sa ne spuna Florin mai multe.

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Calitatea unei placi cu rack extern e net superioara in general,dar depinde si ce placa este.:)

Tinand cont ca printr-o asemena placa am tras si in studio,pot spune ca vorbesc din experienta,iar calitatea acestora se vede imediat,iesirea digitala facandu-si toti banii.

 

A mea e Audigy Platinium EX cu rack extern. Cand am luat-o era cea mai scumpa care se gasea la noi. Eu zic ca e buna. Din ce ziceti voi nu merita faza cu USB, insa intrebarea mea este care e diferenta de calitate a inregistrarii, respectiv a transmiterii semnalului intre conexiunea asta care o folosesc eu si una USB.

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
A mea e Audigy Platinium EX cu rack extern. Cand am luat-o era cea mai scumpa care se gasea la noi. Eu zic ca e buna. Din ce ziceti voi nu merita faza cu USB, insa intrebarea mea este care e diferenta de calitate a inregistrarii, respectiv a transmiterii semnalului intre conexiunea asta care o folosesc eu si una USB.

 

Calitatea transmiterii semnalului prin conexiunea la o placa cu rack extern e mult mai mare..

Sper ca te-am lamurit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Sunt niste mici erori acolo. Cand ai zis ca ai o placa de sunet cu extensie de rack ma gandeam la ceva den M-Audio Delta 1010 ( http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta1010-main.html ) care are intr-adevar un modul de rack (19") si nu o cutie externa. In sine e unu si acelasi lucru, doar Creative-u se adreseaza segmentului high-end home user pe cand Delta 1010 se adreseaza segmentului profi (entry-level ce-i drept).

 

Problema se pune in felu urmator. Pentru calitate maxima, ai nevoie de niste convertoare de o calitate foarte buna, care sa iti transforme semnalul analogic produs de chitara (trecut prin preamp, obligatoriu) intr-un semnal digital pe care il poate intelege calculatorul. Orice placa de sunet are convertoare, difera calitatea lor. Pentru a avea o calitate a sunetului si mai buna, convertoarele sunt asezate in afara calculatorului intr-o o unitate de rack, pentru a fi protejate de undele electromagnetice produse in interiorul unitatii centrale (ele nu afecteaza semnalul digital fiindca e alcatuit doar din 1 si 0). Asta evident la nivel profi.

 

Problema la Behringer nu e de concept, ci de calitate a elementelor (incepand cu lemnul, continuand cu preamp-ul pe care intuiesc ca il are si in final convertoarele sus-mentionate), care dupa cum stiti cu totii este slaba (la banii aia, nici nu poti sa ceri mai mult).

 

Pe scurt, o data ce semnalul devine digital (si prin USB e clar digital) nu se mai poate vb despre calitate, ea fiind aceeasi oriunde. Problema intervine in modalitatea in care devine el digital.

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Sunt niste mici erori acolo. Cand ai zis ca ai o placa de sunet cu extensie de rack ma gandeam la ceva den M-Audio Delta 1010 ( http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta1010-main.html ) care are intr-adevar un modul de rack (19") si nu o cutie externa. In sine e unu si acelasi lucru, doar Creative-u se adreseaza segmentului high-end home user pe cand Delta 1010 se adreseaza segmentului profi (entry-level ce-i drept).

 

Problema se pune in felu urmator. Pentru calitate maxima, ai nevoie de niste convertoare de o calitate foarte buna, care sa iti transforme semnalul analogic produs de chitara (trecut prin preamp, obligatoriu) intr-un semnal digital pe care il poate intelege calculatorul. Orice placa de sunet are convertoare, difera calitatea lor. Pentru a avea o calitate a sunetului si mai buna, convertoarele sunt asezate in afara calculatorului intr-o o unitate de rack, pentru a fi protejate de undele electromagnetice produse in interiorul unitatii centrale (ele nu afecteaza semnalul digital fiindca e alcatuit doar din 1 si 0). Asta evident la nivel profi.

 

Problema la Behringer nu e de concept, ci de calitate a elementelor (incepand cu lemnul, continuand cu preamp-ul pe care intuiesc ca il are si in final convertoarele sus-mentionate), care dupa cum stiti cu totii este slaba (la banii aia, nici nu poti sa ceri mai mult).

 

Pe scurt, o data ce semnalul devine digital (si prin USB e clar digital) nu se mai poate vb despre calitate, ea fiind aceeasi oriunde. Problema intervine in modalitatea in care devine el digital.

 

Da,intr-adevar acea placa e de o calitate destul de superioara,caci dupa cum se vede acolo, transmiterea semnalului digital se face prin iesiri si intrari digitale S/PDIF,care transforma acel semnal analogic intr-unul digital.

Cu alte cuvinte,aceasta iesire S/PDIF(Sony/Philips Digital Interface Format)este folosita pentru a transmite si converti semnale digitale intre device-uri si componentele stereo.

Mai vad ca placa e compatibila cu un preamp TAMPA(atat pt microfon cat si pt instrument).Poti folosi ca interfata Pro Tools-ul cu care poti face niste inregistrari de studio-quality.

Insa,se poate mult mai bine,eu am tras cu o placa de sunet cu un rack extern si o unitate de racire cat un GT PRO(de exemplu) in sine de mare,iar calitatea nu s-a lasat asteptata(mai stii inregistrarea aceea? :) )

Nu ma laud,ca in final,placa nu e a mea,dar solutii profi se gasesc ,cu banii e mai greu.. :)

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
(mai stii inregistrarea aceea? :) )

 

Mai stiu... da deja am dat-o in off-topic. :)

 

 

Sunt totusi curios si eu cum suna dracia asta de la Bergembier. Rynn, niste sample-uri ceva ?

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca mai este o problema un convertor A/D-USB cam ies din "moda" adica au iesit , Beringher achizitioneaza componentele cat ma ieftine acum USB 1.1 este antic , USB 2.1 trece la birotica , FIREWIRE va fi folosit ptr. media.E clar ca Behringer in ultimul moment vrea sa mai faca un ban din ceva perimat ( ca de obicei).Si acestea sunt date de acum un an !!

 

La laptop unde nu poti sa schimbi placa de sunet sau sa mai montezi inca una , nu ai cum, se folosesc aceste "placi" externe.

 

Eu am USB Alesis ..functioneaza fullduplex 44.1khz/16 bit minunat , latenta "zero" , insesizabila , pot sa mixez prin efect din mixer trackul din PC si abia de se observa o decalre ,si doar la tobel prin loop extern sufera o decolorare .Bineinteles doar de curiozitate am facut tot felul de incercari ce nu asi au rostul in mod normal.

 

cred ca la chitara aceasta nu USB-ul e o problema , mai degraba calitatea chitarei , dar asa se vinde o scandura ieftina , multi au laptop si aceasta scula ieftina o cumperi si poti sa zdrangani la ea de cum ai ajuns acasa .

 

Ce lungime de cablu suporta ? 4m-6m .La mine scrie sa nu prea ma intind cu cablu !Asa ca mai cumperi un emitator USB si iata ca scapa baieti de hardware iesit din uz , acum cand de un an si jumatate se merge pe firewire un procesor firewire duce 96 canale la 96khz/24 bi !! asta simplu "IEEE 1394 High Speed Serial Bus." doar procesor sa ai ce prelucreaza atatea date .

 

in cazul USB nu se observa nici o problema cu procesorul , hai ca incerc si sa vad cat consuma verificat :CPU ..4-7% in varfuri cu Asus 3000+ in Cubase ...consum CPU nesemnificativ.

Link to comment
Share on other sites

Guest on3pol

ok mi-am luat zilele trecute o pedala Line6 PODxt live..si am iesiri midi, digital, si usb...inca ma chinui sa o folosesc ..ii cam complicata dar suna bestial...crezdeti ca ma dat mult 400$? asta a fost la reducere.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.
ok mi-am luat zilele trecute o pedala Line6 PODxt live..si am iesiri midi, digital, si usb...inca ma chinui sa o folosesc ..ii cam complicata dar suna bestial...crezdeti ca ma dat mult 400$? asta a fost la reducere.

Nu era 400$ in state?Eu parca asa tin minte.

Eu zic ca nu e mult :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pai e cam aceeasi lucru cu ce au baietii de la Behringer, doar ca poti sa il folosesti cu orice chitara. (si poti sa iti folosesti chitara normal... nu neaparat pe usb)

Link to comment
Share on other sites

Nu-i chiar acelasi lucru: StealthPlug-ul are si stereo out. Asta inseamna ca n-ai nevoie de inca o placa de sunet pt. ouput sau/si ai putea scoate un canal dry pt. amplificare ulterioara/inregistrare etc. AmpliTube nu cred ca stie astfel de trucuri, dar Guitar Rig da.

 

PS: Un StealthPlug am si eu in planul de achizitii.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut. Am si eu o intrebare simpla. Cum se poate scoate sunetul altfel decat prin castile puse la chitara?

pentru: iAXE393 USB

Edited by MRN
Link to comment
Share on other sites

Guest louis

sunt sceptic in privinta calitatii sunetului provenit prin cablul de usb...si mai ales la o chitara behringer...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.