www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi


Guest Gorlan
 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca am nimerit categoria dar sunt nou pe aici. Am auzit ca sunt oameni care chiar se pricep aici si eu am o mica problema. Am o chitara acustica un sx care are o vechime de 1 an (am luat-o de la un coleg si nu a cantat decat 10 minute maxim pe ea, ca nu-i place sa cante), ea este impecabila problema este ca am cantat pe ea timp de 2 saptamani, am rupt mi-ul subtire, l-am schimbat (este un daddario) si de cand am luat chitara avea restul corzilor ruginite, banuiesc ca trebuie sa le schimb (ceea ce o sa o fac astazi) dar sa i-au tot daddario sau altele?

Edited by Gorlan
Link to comment
Share on other sites

Pai stie domnul de la magazin ce corzi sunt pentru ca m-am dus cu chitara la el si el mi-a pus mi-ul subtire si banuiesc ca stie ce corzi sa puna, ma pot duce cu chitara din nou la el sa le schimbe si de aceea am intrebat ce corzi sa i-au.

Link to comment
Share on other sites

D'addario se rup destul de usor.. cel putin la mine mi s-a rupt intr-o luna la ceva bend-uri..

 

Poti incerca si alte marci.. cauta pe forum theardul : Ce corzi folosim .. si vezi acolo ce si cum :)

 

Dar cum a zis ramurel , sa pui aceleasi marimi si mai bine pui un set nou direct decat sa tot schimbi coarda cu coarda

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Bre, Gorlan, io când am fost cu frate-miu să-şi ia chitară acustică, era acolo un băiat angajat al magazinului, care habar n-avea în ce sens se-nvârte fluturele de la tuner şi-o întins de Mi-ul subţire, pâna l-o puşcat, de tolomac ce era...

 

Mi-ul subţire chiar nu-i o problemă că ţi-a pus de 8, 9 sau 10, că nu se simte ...

 

Mie-mi plac GSH şi întotdeauna iau "bronze"...

 

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Nu am mai luat pentru ca era inchis, la ora 17 inchide, tipul parea ca stie ceva despre chitare, dar sa zicem ca le i-au eu direct dupa dimensiuni. Pe plicul cu mi-ul subtire scrie asa. PL009 si .23mm ce marime sa ii cer ca banuiesc ca nu ma duc si ii cer in milimetri, am vazut ca fiecare marime se numeste, light, super-light, etc...

Link to comment
Share on other sites

Deci maine ma duc si cer corzi Daddario de 9 eu mai am un mi subtire tot de aceiasi marime nedesfacut, i-au cele 5 corzi sau i-au un set intreg?

Link to comment
Share on other sites

Nu am mai luat pentru ca era inchis, la ora 17 inchide, tipul parea ca stie ceva despre chitare

 

Duamne-ajută !... bine că era închis...

Bre ! ( îmi amintesc acuma de reclama aia cu Smiley : "Dacă-mi zice iar de tatuaju' lui îl disper !" ) Tu luaşi o coardă Mi subţire, dintr-aia "plain", care mere şi la electrică şi la acustică...

 

Tu acuma tre' să iei un set de 6 corzi. Sună-l, bre, pă ăla a cui fu' chitara, de-l întreabă ce corzi pusă pă ea !... Dacă el o avut 12-54 şi tu pui 9-46, în câteva ore ţi se modifică probabil alinierea grifului şi tre' sa te duci iar cu ea la reglaj... Am păţit şi io şi mi-o luat o zi s-o readuc la acţiunea bună, că nu merge aşa uşor , din prima, cu reglajul truss-rod-ului..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai ala nu stie nici ce chitara avea, atat de mult i-a placut, cum imi dau seama ce corzi avea? Are corzile din fabrica adica da acum 1 an, si da coarda de-aia am pus care merge si pe acustica si pe electrica... ce sa pun?

 

Edit: Am aflat marimea corzilor 011,.013,.022,.033,.039,.048, deci i-au de 011?

Edited by Gorlan
Link to comment
Share on other sites

Cred ca esti cu capul daca a pocnit mi-ul gros. ai acordato in G -C sus? omule cum sa se rupa mi-ul gros? imposibil.

 

 

Un sfat util , daca tot ai reusit sa faci ceva imposibil , NU MAI ATINGE CHITARA AIA DELOC , cumpara mi gros sau set nou si cheama pe cineva care se pricepe sa-ti puna corzile, te rog eu nu mai mesteri la ea ca distrugi chitara.

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prietene, se pare ca ai ghinion la corzi/coarde... ori ai bratul mare... :rock:

 

Asculta-l pe Ramurel, in cazul asta, mergi cu chitara la magazin, sa-ti schimbe aia corzile... deh, macar asa ai "garantie" daca se mai rupe vreuna, dai vina pe cel care ti le-a schimbat... :angry2:

 

Edit: Vad ca @Jig te sfatuieste cam acelasi lucru, asculta-ne si faci si economie la bani in felul asta.

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Pai uite cum am facut, am pus coarda am invartit de cheita de 2 ori si apoi am acordat-o... ma uit la ea si vad ca mai avea umpic si plesenea, am zis, ca nu are nimic si dupa cand fac un slide de pe 3 la 8, poc se rupe... Si sa rupt de la cheita de unde era aproape rupta.

Link to comment
Share on other sites

Pai uite cum am facut, am pus coarda am invartit de cheita de 2 ori si apoi am acordat-o... ma uit la ea si vad ca mai avea umpic si plesenea, am zis, ca nu are nimic si dupa cand fac un slide de pe 3 la 8, poc se rupe... Si sa rupt de la cheita de unde era aproape rupta.

 

Pai daca ai vazut ca "mai avea umpic si plesenea" cum ai concluzionat ca nu are nimic ? si cum a ajuns sa mai aiba putin pana la "plesnet"?

 

Zici ca s-a rupt de fapt de la cheita "de unde era aproape rupta" deja ? incredibil... zi drept, suntem la "camera ascunsa" sau ceva ? ma tot uit prin jur, sa vad daca e real...

 

Prietene, tot respectul, dar cred ca si mor de ras, ai un stil de a povesti... :respect:

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Mi sa mai spus ca sunt un bun povestitor, eu unul ma cam amuz pe tot ce fac chiar daca nu prea e de ras. Asa deci revenim cu problema, sti vreun tutorial bun de pus corzile? Ca daca le mai pun odata cum stiu eu cred ca o sa rup chitara in 2... Am gasit unu pe youtube dar ala invartea cu degetul, nu din cheita si nu stiu cum facea, restul sunt ceva in gen "how to put elixir strings..." si chestii dastea.

Link to comment
Share on other sites

Tie nu-ti trebuie un tutorial despre cum sa pui corzile, asta nu-i greu, trebuie sa stii sa acordezi chitara, sa nu strangi corzile pana plesnesc ! Dar hai sa-ti spun cum fac eu, cu toate ca nu stiu daca ma fac inteles asa, prin scris. In sistem clasic de cheite, nu cu doua gauri, nu cu sist de blocare, cheite standard, precum banuiesc ca ai.

Baga corzile/coarda in gaura de la cheita, lasa afara (capatul) cam 5-6 cm, pliaza ce ai lasat afara vertical pe langa tija cheitei. Incepe sa infasori pe cheita coarda, si ai grija sa acoperi cu infasurarea o parte din ce ai lasat afara, astfel incat sa strangi/blochezi coarda pe cheita, sa nu alunece in timp si sa se dezacordeze. Ghideaza modul de infasurare cu dejitu', ca sa fie mai usoara operatiunea.

Cand ai ajuns sa fie coarda aproape intinsa (cand incepi sa auzi un sunet, nu o "flescaiala") mai "trage"de ea din cand in cand, pe masura ce o strangi, ridic-o in mod repetat din dreptul tastei 12 cam 2-3 cm,usor, cu grija, astfel pe masura ce o strangi o ajuti sa se aseze si sa nu mai alunece pe viitor. Repeta operatiunea de vreo 3-4 ori, strangi putin, ridici, strangi putin, ridici etc.

Ai grija cat strangi coarda, asta nu pot sa scriu cum suna in nota x-y .

 

Daca am omis ceva , sau nu am fost prea explicit, rog sa fiu atentionat de catre colegi.

 

Spor si mare grija, atentie sa nu te ranesti :rock:

Link to comment
Share on other sites

Gata am rezolvat-o, zicand in gandul meu ca mai bine i-au 2-3 seturi de corzi penale la 10 lei sa am ce rupe si surpriza am cumparat niste corzi hora la fix 10 lei (nici ce dimensiuni au nu scrie) si suna super bine si nici nu se rup, mi-a luat vreo 2 minute sa le tai capatul, doar mi-ul gros face un fel de ecou dar care suna bine. Am schimbat doar 3 corzi si anume E G si D, are ceva daca le tin asa pana maine ca nu prea mai am timp sa le schimb asa, si mai canta fratimio la ea si imi e sa nu i se intample ceva...

Restul corzilor sunt martin la 30 de lei, doar 3 mi-au ramas, restul rupte.

Edited by Gorlan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.